نحوه تعویض کیسه باد کامیون چگونه است؟

به گزارش کامیون نیوز – کیسه بادها تاثیر چشمگیری در ظرفیت بکسل یا حتی بار ندارند. اما چرا تا این حد تعویض آنها مهم است و باید به آن توجه شود؟ این کیسه ها باعث می شود تا کامیون شما هندلینگ بسیار راحت تری داشته باشد. در نتیجه تجربه سواری لذت بخش تری را با آن خواهید داشت که در مسافت های طولانی به نفع شما خواهد بود.

علاوه بر هندلینگ راحت، زمانی که در مسیرهای خاکی یا پر فراز و نشیب حرکت کنید، وجود کیسه بادها باعث می شود تا کنترل بهترین روی ماشین داشته باشید.

از دیگر مواردی که سبب پراهمیت شدن این قطعه در کامیون ها شده، کاهش میزان مصرف سوخت کامیون و همچنین بیشتر شدن طول عمر لاستیک ها است. اگر بتوانید در زمان نیاز جهت تعویض کیسه باد کامیون اقدام کنید، هزینه های شما به حداقل می رسد و کم ترین آسیب به لاستیک ها وارد می شود.

 

کیسه باد کامیون چگونه باعث کاهش مصرف سوخت می شود؟

کیسه باد ماشین سنگین

کیسه باد کامیون یک دستگاه است که در قسمت پشتی کامیون نصب می شود و هنگام حرکت، هوایی را از محل اطراف جمع آوری می کند و به داخل کامیون منتقل می کند. این عمل باعث کاهش فشار هوا در جلو و افزایش فشار هوا در پشت شاسی کامیون می شود. به عبارت دقیق تر، با نصب کیسه باد، فشار هوای جمع آوری شده در پشت شاسی بالاتر از فشار هوای جمع آوری شده در قسمت جلویی آن است.

این تفاوت فشار باعث مقاومت کمتر هوا در برابر حرکت کامیون می شود و در نتیجه، سرعت حرکت آن افزایش می یابد. با افزایش سرعت حرکت، مصرف سوخت نسبت به سرعت پایین تر، به صورت قابل توجه کاهش پیدا خواهد کرد. با استفاده از کیسه باد، می توان مصرف سوخت را تا ۴ درصد کاهش داد. به علاوه، این قطعه باعث کاهش آلودگی هوا نیز می شود زیرا با جمع آوری هوای اطراف، ذرات معلق در هوا نیز جمع آوری می شود.

 

از کجا بدانیم کیسه باد کامیون نیاز به تعویض دارد؟

تشخیص اینکه کیسه باد ماشین نیاز به تعویض دارد، کار ساده ای نیست. شما باید هشیار باشید و به پارامترهای مختلفی توجه کنید. معمولا دوام و ماندگاری بالایی دارد و به این زودی ها خراب نمی شود. از علائم و نشانه های تعویض کیسه باد کامیون ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- کاهش فشار هوا در کف کامیون

۲- عدم تعادل و عدم پایداری در رانندگی

۳- لرزش و لغزش غیر عادی در زمان رانندگی

۴- ساییدگی چرخ‌ ها و سایر قطعات متصل به کیسه باد

۵- ایجاد صدا از قسمت‌های مختلف کامیون

۶- خوردگی و ساییدگی روک‌های داخلی و خارجی کابین

۷- افزایش مصرف سوخت در طول رانندگی

البته باید بدانید که این نشانه ها ممکن است در صورت خرابی دیگر قطعات کامیون هم پدیدار شود. به همین خاطر باید تمامی قسمت ها را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که به خاطر کیسه باد بوده و نیاز به تعویض دارد.

 

چگونه کیسه باد کامیون را عوض کنیم؟

برای تعویض کیسه باد کامیون باید به صورت مرحله ای پیش بروید. ماشین را در یک محیط آرام پارک کنید و موتور آن را کاملا خاموش نمایید. ابتدا دفترچه راهنما کیسه باد جدیدی که خریداری کرده اید و یم خواهید با نمونه قبلی جایگزین کنید، به صورت دقیق مطالعه کنید.

چگونه کیسه باد کامیون را عوض کنیم؟

به سراغ لاستیک های کامیون بروید و با نصب جک، کامیون را بلند کنید تا به کیسه های هوا موجود در زیر کامیون دسترسی داشته باشید. برخی از کیسه بادها دارای کمپرسور هستند که در این صورت باید فیوز را بردارید یا کلید آن را خاموش کنید.

حال تمامی پیچ و مهره هایی که کیسه باد با آن سفت شده است، باز کنید و کیسه را به راحتی بیرون بیاورید. البته قبل از بیرون آوردن آن را خوب فشار دهید تا کلیه هوای موجود در داخل آن تخلیه شود.

حال کیسه باد جدید را در محل نصب قرار دهید و پیچ و مهره ها را مجدد ببندید. به همین راحتی می توانید در سریع ترین زمان کیسه باد کامیون را عوض کنید. البته بهتر است این کار را به یک فرد متخصص بسپارید تا نگرانی از بابت بروز هرگونع مشکلاتی نداشته باشید.

 

نکات مهمی که در زمان تعویض کیسه باد کامیون باید بدانید

شما برای تعویض کیسه باد کامیون به ابزارهای مختلفی نیاز دارید که باید در جعبه ابزار ماشین خود داشته باشید. این ابزارها شامل پیچ و مهره، مته، جک و… است. مراحل باز و بسته کردن پیچ ها را به آرامی انجام دهید تا آسیبی به آنها وارد نشود. پیچ و مهره های قبلی اگر کیفیت و ماندگاری بالایی دارند می توانید از همان ها استفاده کنید. اما در صورت زنگ زدگی و… بهتر است انها را عوض کنید. از بسته شدن کامل پیچ و مهره ها مطمئن شوید و با خاطری آسوده به رانندگی خود در جاده ها ادامه دهید.

 

تعویض کیسه بادهای کامیون چقدر طول می کشد؟

زمان تعویض کیسه بادهای کامیون

کیسه بادها در هردو محور جلو و عقب کامیون ها و در نزدیکی چرخ ها وجود دارد. هرچه کامیون و کشنده شما تعداد چرخ های بیشتری داشته باشد، زمان زیادی هم برای تعویض نیاز خواهد داشت. اما در صورت کلی تعویض هر کیسه باد کامیون، حدود نیم ساعت زمان نیاز دارد. البته این بازه زمانی بستگی به کیفیت ابزارها، میزان مهارت و تسلت شما و… خواهد داشت.

 

کلام آخر

در صورتی که شما تعویض کیسه باد کامیون را به تعویق بیندازید، میزان مصرف سوخت ماشین بیشتر می شود که برای شما هزینه بر خواهد بود. علاوه بر آن سبب می شود تا سرعت کمتری داشته باشید و مسافت های کوتاه را در بازه زمانی زیادی طی کنید. سعی کنید در هر بار بررسی فنی کامیون، کیسه بادهای آن را هم مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours