چه زمانی لنت کامیون را عوض کنیم؟

به گزارش کامیون نیوز – در گذشته رانندگان زمانی که احساس می کردند ترمز خودرو خوب کار نمی کند و به اصطلاح زیر پای آنها خالی می شود، جهت تعویض لنت کامیون اقدام می کردند. اما با تغییراتی که در سیستم کامیون ها و ماشین های سنگین امروزی ایجاد شده، دیگر تنها انتظار کشیدن برای اینکه ترمز خوب کار نکند تا لنت را تعویض کنید یک اشتباه محض خواهد بود. اگر نشانه های زیر را دیدید، بدانید که وقت آن رسیده تا لنت را با نمونه جدید تعویض کنید.

نشانه های تعویض لنت ترمز کامیون

چراغ هشدار روشن می شود

این یک قابلیت جدید است که در ماشین های امروزی تعبیه شده و زمانی که لنت ترمز تمام می شود، روشن شده و به راننده هشدار می دهد تا سریعتر جهت تعویض لنت اقدام کند.

در هنگام ترمز گرفتن، صدای جیر جیر می آید

این هم یک نشانه دیگر از تمام شدن لنت ترمز است. زمانی که پای خود را روی پدال ترمز فشار می دهید، صدای جیر جیر می آید که در اصطلاح به آن جیغ کشیدن لنت ترمز می گویند و نشان می دهد که لنت کامیون فرسوده شده است و اگر آن را تعویض نکنید به دیسک های ترمز آسیب وارد خواهد کرد.

صدای ساییدگی می شنوید

این یک طراحی هوشمندانه است که برای برخی از کامیون ها صدق می کند. در این مدل از کامیون ها، لنت ترمز دارای یک نشانگر سایش فلزی است که در زمان تمام شدن لنت صدای بلند ایجاد می کند و به راننده هشدار می دهد که وقت عوض کردن لنت کامیون فرا رسیده است.

ترمز می لرزد

اگر زمان استفاده از ترمز احساس لرزش داشتید، به احتمال زیاد لنت ترمز تمام شده یا حتی ممکن است دیسک های شما تاب برداشته باشد که هرچه سریعتر باید جهت تعمیر اقدام کنید.

کامیون دیر متوقف می شود

در صورتی که ترمز شما عملکرد و کارایی قبل خود را نداشته باشد، باز هم احتمال تمام شدن لنت کامیون وجود دارد. در این شرایط شما یک توقف ایده آل نخواهید داشت و بعد از فشار دادن پدال ترمز تا متوقف شدن کامیون زمانی بیشتری سپری می شود. در این شرایط ترمز شما کارایی خود را از دست داده و باید هرچه سریعتر لنت آن را عوض کنید.

لنت های کامیون را بررسی کنید

یکی دیگر از ساده ترین روش هایی که به شما کمک می کند تا زمان تعویض لنت کامیون را تشخیص دهید، بررسی لنت است. با نگاه کردن از بین رینگ های چرخ کامیون، می توانید لنت را پیدا کنید که اگر نازک شده باشد و ضخامت آن کمتر از نیم سانتی متر باشد، باید آن را عوض کنید.

 

منظور از تمام شدن لنت کامیون چیست؟

لنت ترمز کامیون، همچون سوخت یک قطعه مصرفی نیست که بعد از استفاده تمام شود. اما زمانی که می گوییم لنت تمام شده، منظور ساییده شدن ان است.

 

لنت کامیون در بین دیسک های ترمز قرار میگیرد و مانع از اصطکاک بین ان ها می شود. اما در این میان، بر اثر فشار و اصطکاک وارد شده، ساییده شده و ضخامت خود را از دست می دهد و نازک تر می شود. تا جایی که دیگر ضخامت آن به کمتر از نیم سانتی متر می رسد و باید عوض شود. در چنین شرایطی گفته می شود که لنت کامیون تمام شده است.

 

چگونه لنت کامیون را عوض کنیم؟

چگونه لنت کامیون را عوض کنیم؟

از انجایی که رانندگان کامیون ها همیشه در سفر و جاده هستند، در هر لحظه ممکن است لنت کامیون آنها نیاز به تعویض داشته باشد. برای همین یاد گرفتن نحوه تعویض لنت کامیون خالی از لطف نخواهد بود. شما کار سختی پیش رو ندارید کافی است مطابق با مراحل زیر اقدام کنید:

 • کامیون را در یک سطح صاف پارک کنید.
 • ترمز دستی را بکشید و همچنین برای اطمینان از ایمنی بیشتر، پشت چرخ های عقب سنگ یا آجر قرار دهید.
 • فرمان را به صورت کامل سمت چرخی که می خواهید لنت آن را عوض کنید بچرخانید.
 • دستکش ایمنی بدست کنید. ( پودر لنت ترمز مواد سمی دارد)
 • جعبه ابزار را باز کنید و آچار بکس، آچار معمولی، خرک و انبر کلاغی را بردارید.
 • چرخ را باز کنید
 • لنت را باز کنید.
 • کافی است بخش متحرک کالیپر را باز کنید. حال می توانید لنت را ببینید و با باز کردن فنرها لنت را خارج کنید.
 • در صورتی که سطح روغن ترمز با لنت قدیمی نرمال باشد، احتمال سرریز شدن آن بعد از جاگیری لنت جدید وجود دارد، پس بهتر است با یک سرنگ مقداری از روغن را بکشید.

نکته مهم: از تماس روغن ترمز با بدنه ماشین خودداری کنید چرا که رنگ ماشین را از بین می برد. روغن ترمز حلال در آب بوده و می توانید به راحتی آن را تمیز کنید.

 • لنت کامیون جدید را جایگذاری کرده و آن را ببندید.

 

نکات مهم در زمان تعویض لنت کامیون

 • حتما دیسک های ترمز را با یک دستمال تمیز، پاک کنید.
 • بعد از اتمام نصب لنت جدید، روغنی که با سرنگ خارج کردیدد به مخزن روغن ترمز برگردانید.
 • برای ایمنی بیشتر بهتر است از یک ماسک هم استفاده کنید.
 • بهتر است تا حد امکان این کار به یک فرد متخصص بسپارید.

چرا بعد از عوض کردن لنت ترمز کامیون، باز هم صدای بلند تولید می کند؟

لنت جدید ضخامت بیشتری دارد و ممکن است بعد از نصب صدای بلندی تولید کند که جای نگرانی نیست. چرا که بعد از حرکت و بر اثر ساییده شدن ضخامت آن کمتر شده و صدا از بین خواهد رفت.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours