چگونه بهترین روغن موتور دیزلی را انتخاب کنیم؟

به گزارش کامیون نیوز – به طور کلی، استفاده از روغن موتور دیزلی مناسب باعث بهبود عملکرد و عمر مفید موتور های سنگین می ‌شود و همچنین به کاهش هزینه‌ های نگهداری و تعمیرات آن ‌ها کمک می‌ کند. اما سوال مهمی که احتمالا ذهن شما را هم درگیر کرده این است که بهترین روغن موتور دیزلی چه مشخصاتی دارد؟ چگونه باید آن را تشخیص دهیم؟و… برای یافتن پاسخ این سوالات در ادامه همراه فرهان دیزل باشید.

 

مهم ترین وظیفه روغن موتور دیزلی چیست؟

روغن موتورهای دیزلی باعث افزایش طول عمر مفید انواع کامیون ها و ماشین های سنگین می شوند. به همین خاطر رانندگان برای خرید بهترین روغن موتور دیزلی هزینه زیادی پرداخت می کنند.

مهم ترین وظیفه روغن موتور دیزلی

مهم ترین وظیفه این مایع محافظت از موتور ماشین است تا بتواند در شرایط سخت و در فشار بالا هم به خوبی کار کند و عملکرد مناسبی داشته باشد. از دیگر وظایف روغن موتور دیزلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روان کردن قطعات داخلی ماشین
  • کاهش میزان اصطکاک
  • خنک کردن قطعه های داغ
  • جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی قطعات

ناگفته نماند که این روغن همچون یک پاک کننده عمل کرده و تمامی آلودگی ها، رسوب و دیگر ذرات اضافه موجود در محیط موتور و قطعات ماشین را از بین می برد.

 

تفاوت روغن موتور دیزلی با روغن موتور بنزینی در چیست؟

بسیاری از رانندگان در زمان خرید و استفاده، روغن دیزلی را با روغن بنزینی اشتباه می گیرند. این دو ماده شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند. هردو این روغن ها بر پایه روغن هستند و در ترکیبات آنها از افزودنی های مختلفی استفاده شده است. به عبارتی اصلی ترین تفاوت این دو روغن، افزودنی هایی است که در ترکیب آن ها به کار رفته است. همین افزودنی ها باعث شده تا روغن موتور بنزینی رطوبت و قیر را جذب کند؛ درحالی که روغن موتور دیزلی کربن را جذب می کنند.

تفاوت روغن موتور دیزلی با روغن موتور بنزینی

از دیگر تفاوت های بین این دو، بیشتر بودن قدرت ضدسایش روغن دیزلی به نسبت بنزینی است. علاوه بر آن ویسکوزیته روغن دیزلی هم به نسبت بنزینی بیشتر می باشد. درحال کلی می توان فت روغن موتورهای دیزلی به دلیل قرارگیری در شرایط سخت، تعداد افزودنی های بیشتری به نسبت روغن موتورهای بنزینی دارند. به همین خاطر در زمان خرید بهترین روغن موتور دیزلی باید دقت کنید که این دو روغن را یکدیگر اشتباه نگیرید.

 

بهترین روغن موتور دیزلی موجود در بازار چه ویژگی هایی دارد؟

تنع این محصول در بازار بسیار زیاد است. به همین خاطر ممکن است در زمان خرید حسابی سردرگم شوید. اگر به دنبال بهترین روغن موتورهای دیزلی هستید، باید قبل از خرید بررسی کنید که ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • پاک کنندگی قوی داشته باشد
  • در برابر افزایش دما و همچنین اکسیداسیون مقاومت بالایی از خود نشان دهد.
  • ایمن در برابر سایش و خوردگی باشد.
  • در ترکیبات آن از پاک کننده های قوی استفاده شود.
  • روانکاری بالایی در دماهای پایین عل یالخصوص زمان استارت زدن ماشین داشته باشد.

زمانی که بتوانید روغن موتور دیزلی پیدا کنید که مشخصات و ویژگی های بالا را داشته باشد، به جرات می توان گفت که شما توانسته اید بهترین روغن موتور دیزلی را خریداری کنید.

 

چگونه بهترین روغن موتور دیزلی را خریداری کنیم؟

برای خرید بهترین رروغن موتور دیزلی باید به فاکتورهای مختلفی توجه کنید که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درجه ویسکوزیته: هرچه درجه ویسکوزیته روغن بیشتر باشد، عملکرد موتور در دمای بالا را بهبود می بخشد.

قدرت پاک کنندگی: روغن موتور باید بتواند موتور را از عوامل آلوده کننده پاکسازی کند.

فرمولاسیون روغن: یکی دیگر از پارامترهای مهم است که باید به آن توجه کنید. روغن شما باید ترکیباتی داشته باشد که کم ترین آسیبی به موتور و دیگر قطعات وارد نکند.

گارانتی: روغنی دیزلی بهترین خواهد بود که دارای گارانتی باشد. وجود گارانتی کیفیت این سیال را تضمین می کند.

برند تولید کننده: برندهای مختلفی روغن موتور دیزلی را تولید می کنند؛ بهتر است به سراغ برندهای پر فروش در بازار بروید که رضایت رانندگان زیادی را کسب کرده است و همچنین دارای گارانتی است.

قیمت روغن موتور دیزلی: قرار نیست برای تهیه بهترین روغن موتور دیزلی هزینه خیلی زیادی پرداخت کنید. شما می توانید به راحتی با کم ترین هزینه یک روغن موتور مناسب تهیه کنید. روغنی متناسب با بودجه خودتان انتخاب کنید که کیفیت مناسبی هم داشته باشد.

 

روغن موتور چند منظوره بخریم؟

روغن موتور چند منظوره

روغن موتورهای چند منظوره هم گزینه وسوسه انگیز و مقرون به صرفه ای هستند. همانطور که می دانید روغن موتور خوب می تواند میزان مصرف سوخت شما را کاهش دهد. پس بهتر است ریسک نکنید و به سراغ روغن های تک منظوره بروید. حال به هر دلیلی قصد خرید روغن چند منظوره را داشتید حتما دقت کنید که یکی از کاربردهای آن با نیاز شما متناسب باشد.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours