بررسی و مشخصات فنی کامیونت کاویان (Kavian)

به گزارش کامیون نیوز -کامیونت کاویان که توسط این شرکت خودروسازی تولید می شود، یکی از برترین محصولات این شرکت خودروسازی می باشد. شرکت خودروسازی و کامیون سازی کاویان، فعالیت خود را از سال 1384هجری شمسی در ایران آغاز کرد. در ابتدا کامیون هایی که توسط این شرکت خودروسازی و کامیون سازی تولید می شدند، از نوع کامیون های سبک و کامیونت ها بودند. اما بعدا کشنده ها و کامیون های سنگین نیز در مسیر تولید این شرکت قرار گرفتند.

در این مقاله سعی خواهیم کرد تا شما را با ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت کاویان آشنا کرده و درباره ی آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین سعی خواهیم کرد تا درباره ی کاربرد های این نوع کامیونت نیز صحبت هایی با شما داشته باشیم. با ما همراه باشید.

مشخصات فنی کامیونت کاویان

درباره ی شرکت کامیون سازی کاریزان خودرو

همانطوری که در ابتدای این مقاله خدمت شما عزیزان عرض کردیم، شرکت خودروسازی و کامیون سازی کاریزان خودرو، یکی از بهترین و موفق ترین شرکت ها و کارخانجات خودروسازی در ایران می باشد. این شرکت که نزدیک به 16 سال است کار خود را در زمینه ی تولید خودرو ها و کامیونت های سنگین و سبک آغاز کرده است، به یکی از شرکت هایی تبدیل شده است که روز به روز بر تعداد طرفداران و مشتریان آن افزوده می شود. به دلیل استقبالی که از این کامیونت ها در سطح کشور به عمل آمده است، مسئولان و مدیران این شرکت به فکر تاسیس شعبه دوم این کارخانه افتادند. تاسیس شعبه دوم کارخانه تولید کننده کامیونت های کاریزان خودرو، باعث شد تا میزان خرید و فروش کامیونت ها و کشنده های سبک و سنگین این کارخانه، روز به روز در سطح کشور افزایش پیدا کند.

 

مشخصات فنی و ویژگی های کامیونت کاویان

هر خودرویی که توسط شرکت های خودروسازی تولید می شود، دارای مشخصات فنی و ویژگی های خاص خود می باشد. کامیونت کاویان نیز دارای یکسری مشخصات می باشد که در ادامه این مقاله به این مشخصات فنی و ویژگی ها اشاره می کنیم:

  • یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت کاویان، این است که این مدل خودرو، دارای موتور 4 سیلندر می­باشد. 4 سیلندر این خودرو به صورت خطی در کنار هم قرار گرفته اند و پیستون های آن ها به سرعت داخل این سیلندر ها بالا و پایین می شوند. حرکت منظم سیلندر ها و پیستون ها، باعث می شود که انتقال انرژی به چرخ های خودرو امکان پذیر شود.
  • تولید کامیونت کاویان در دو مدل یورو 3 و یورو 5 انجام می شود. بدیهی است که خودرو ها و کامیونت هایی که از موتور یورو 5 برخوردار هستند، نسبت به آن هایی که موتور یورو 3 دارند، از قدرت و حجم موتور بالاتری برخوردار باشند. بعلاوه وزن خودروهایی که موتور یورو 5 دارند، در مقایسه با وزن کامیونت هایی که موتور یورو 3 دارند نیز بیشتر است.
  • قدرت تولید شده توسط کامیونت کاویان یورو 5، 155 اسب بخار می باشد. این در حالی است که در مورد قدرت تولید شده توسط کامیونت کاویان یورو 3 قضیه فرق می کند. قدرت موتور این نوع کامیونت، 140 اسب بخار می باشد.
  • کامیونت کاویان، از نوع خودرو های کم مصرف می باشد که میزان مصرف سوخت در مورد آن ها بسیار کم تر از دیگر کامیونت ها می باشد. بعلاوه افزایش عملکرد گیربکس این مدل خودرو، بر کاهش مصرف سوخت خودرو تاثیرگذار می باشد.
  • موتور این خودرو، موتور نیسان می باشد و دارای گیربکس 6 دنده می باشد. این موضوع باعث می شود تا حس راحتی و امنیت بیشتری به راننده تلقین شود. راننده می تواند به کمک این 6 دنده، خودرو را به کنترل خود درآورد و از ناهمواری های جاده به راحتی عبور کند.
  • کامیونت کاویان، دارای سیستم ترمز بادی می باشد که به سیستم ABS مجهز می باشد. سیستم ABS یکی از بهترین و جدید ترین انواع سیستم های ترمز است که امروزه روی بسیاری از خودرو ها نصب می شود.
  • شاسی این خودرو از جنس فولاد بسیار مقاوم می باشد و از نوع نردبانی می باشد. جنس فولاد یکی از بهترین انواع فلزات و آلیاژ فلزات می باشد که باعث استحکام بدنه ی خودرو می شود.
  • این نوع کامیونت، دارای یک ترمز دستی کوچک در فضای بین راننده و سرنشین می باشد که به راحتی جا به جا می شود و نیازی به نیروی زیاد برای تکان دادن و عقب و جلو کردن این ترمز وجود ندارد. این نوع ترمز دستی از قدرت بسیار بالایی نیز برخوردار است. طوری که شما قادر نخواهید بود در حالتی که ترمز دستی در حالت ترمز قرار دارد، به سمت جلو حرکت کنید. این در حالی است که در مورد کامیونت های دیگر ممکن است این اتفاق بیفتد و ماشین در حالت ترمز به سمت جلو حرکت کند.
  • این نوع کامیونت، علاوه بر مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد، به طور کلی همراه خوبی برای افراد به شمار می رود. لذا پیشنهاد ما به شما، خرید این نوع خودرو می باشد.

مشخصات ظاهری کامیونت کاویان

مشخصات ظاهری کامیونت کاویان

در تولید کامیونت کاویان، از بهترین و مقاوم ترین مصالح و مواد اولیه استفاده شده است. به نحوی که ظاهر این نوع کامیونت بسیار زیبا می باشد. بعلاوه در کابین این نوع کامیونت، فضای کافی برای نشستن راننده و سرنشین ها وجود دارد و سرنشین ها می توانند در داخل کابین استراحت داشته باشند. لذا فضای استراحت برای آن ها کاملا مهیا می باشد. بعلاوه تجهیزات سرمایشی و گرمایشی بسیار مناسبی در مورد این نوع خودرو تعبیه شده است. این موضوع باعث شده است تا در فصول سرد و گرم سال، بتوان از این نوع کامیونت استفاده کرد. امروزه استفاده از کامیون های قدیمی که کولر گازی یا بخاری ندارند، تا حدود زیادی منسوخ شده است و افراد بیشتر از کامیونت هایی استفاده می کنند که دارای کولر گازی یا بخاری هستند.

این نوع کامیون در حدود 7 متر طول، 2.5 متر عرض و 2.5 متر ارتفاع دارد. وزن ناخالص کامیونت کاویان، 6000 کیلوگرم می باشد. صندلی راننده ی خودرو قابل تنظیم می باشد و می توان متناسب با قد راننده، صندلی راننده را تنظیم نمود. البته صندلی سرنشین های خودرو، قابل تنظیم نمی باشد و کاملا ثابت هستند. نشانگر هایی که دور موتور را نشان می دهند، به صورت عقربه ای و کاملا دقیق هستند. همچنین سرعت سنج و آمپر دمای آب نیز در فضای پشت فرمان نشان داده می شوند.

انواع کاربری های کامیونت کاویان

کاربری های کامیونت کاویان

از کامیونت کاویان در موارد متعددی استفاده می شود. به عبارت دیگر این کامیونت کاربری های بسیاری دارد که باعث شده است تا روز به روز بر تعداد مشتریان و طرفداران این نوع کامیونت افزوده شود. در زیر به چند مورد از مهم ترین و اصلی ترین کاربری های این نوع کامیونت اشاره می کنیم:

کاربرد به عنوان دستگاه حمل زباله

یکی از مهم ترین و اصلی ترین کاربرد های کامیونت کاویان، کاربرد آن به عنوان دستگاه حمل زباله می باشد. امروزه در بسیاری از شهر ها و استان های کشور، از وسایل نقلیه مکانیزه و جدید برای حمل زباله های شهری استفاده می شود‌. کامیونت کاویان این قابلیت را دارد که کفی حمل زباله به آن وصل شده و به یک ابزار مکانیزه تبدیل شود. می توان از این ابزار مکانیزه در حمل و پاکسازی زباله های درون شهری استفاده کرد.

کاربرد به عنوان کامیونت باری یخچال دار

یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین کاربرد های کامیونت کاویان، کاربرد آن به عنوان کامیونت باری یخچال دار می باشد. در بسیاری از موارد از این نوع کامیونت باری به عنوان کامیونت های باری یخچال دار استفاده می شود. با نصب یخچال بر روی کفی این خودرو ها، می توان یک خودروی یخچال دار باری داشت و از آن در موارد خاص استفاده کرد. به عنوان مثال یکی از مهم ترین و اصلی ترین کاربرد های این نوع کامیونت ها، کاربرد آن برای در زمینه ی حمل و نقل مواد گوشتی و غذایی می باشد. مواد گوشتی و غذایی که برای انتقال از محلی به محل دیگر نیازمند دما های پایین هستند، بایستی در بستر مناسبی منتقل شوند. فساد مواد غذایی گوشتی از این طریق امکان پذیر است‌. در صورتی که گوشت، مرغ یا ماهی، برای مدت زمان خاصی در فضای گرم قرار بگیرد، در اصطلاح می گندد و دیگر قابل استفاده نیست.

کاربرد به عنوان کامیونت باری خودروبر

از جمله ی دیگر کاربرد های کامیونت کاویان، کاربرد آن به عنوان کامیونت باری خودروبر می باشد. در بسیاری از موارد ممکن است نیاز باشد تا خودرویی از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل شود. در این گونه موارد می توان از این کامیونت باری استفاده کرده و خودروی مورد نظر خود را از جایی به جای دیگر منتقل نمود.

کاربرد به عنوان کفی جرثقیل دار

کاربرد دیگر این خودرو، کاربرد آن برای حمل مواد و تجهیزات مختلف می باشد. کفی های جرثقیل دار را می توان به این کامیونت اتصال داده و از آن برای حمل و نقل و نقل و بالا و پایین کردن محصولات و مواد و مصالح مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال در پروژه های ساختمانی در بسیاری از موارد ممکن است به کفی های جرثقیل دار نیاز باشد. در این گونه موارد می توان از این کامیونت ها استفاده کرد.

 

لازم به ذکر است که علاوه بر مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد، کامیونت کاویان، دارای کاربری های بسیار دیگری نیز می باشد که پرداخت به آن ها و صحبت درباره ی همه ی آن ها از حوصله ی این مطلب خارج می باشد. به عنوان مثال برای جوجه کشی، نقل و انتقال و حمل و نقل نوشابه، کفی های چوبی، فلزی و …، از جمله ی مهم ترین کاربری های این نوع کامیونت می باشد.

سرویس های دوره ای کامیونت کاویان

سرویس های دوره ای کامیونت کاویان

با توجه به این که کامیونت کاویان، یکی از کامیونت هایی است که در داخل کشور تولید می شود، لذا در زمینه ی سرویس های دوره ای این نوع کامیونت، هیچ گونه مشکلی وجود دارد. همه ی ابزار و وسایل یدکی این خودرو توسط شرکت های خودروسازی داخلی تولید می شوند و نیازی به واردات وسایل و ابزارآلات از خارج از کشور نمی باشد.

آن دسته از افرادی که این نوع کامیونت ها را دارند، برای این که کامیونت آن ها با مشکل مواجه نشود و بتوانند از آن برای مدت زمان طولانی استفاده کنند، بایستی اقدام به انجام سرویس های دوره ای آن کنند. سرویس دوره ای کامیونت کاویان، به کمک بهترین و متخصص ترین مکانیک هایی ایرانی انجام می شود.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که قطعات خودرو ها و ماشین های سنگین را به خود درگیر می کند، این است که این خودرو ها وزن زیادی دارند و وزن زیاد و بالای آن ها باعث می شود تا فرسودگی قطعات آن ها بیشتر باشد. با بالا رفتن و افزایش فرسودگی قطعات خودرو های سنگینی همچون کامیونت کاویان، سرویس های دوره ای این خودرو بایستی سر موقع انجام شوند. در صورتی که این تعمیرات و سرویس های دوره ای به موقع و سر وقت انجام نشوند، ممکن است مشکلات عدیده ای برای خودرو به وجود بیاید.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا شما را با کامیونت کاویان آشنا کرده و درباره ی آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین سعی کردیم تا درباره ی شرکت کاریزان که شرکت و کارخانه ی تولید کننده ی کامیونت کاویان است نیز صحبت هایی با شما داشته باشیم. درباره ی مشخصات فنی و ویژگی های این نوع کامیونت نیز صحبت کردیم. در آخر نیز درباره ی مشخصات ظاهری، انواع کاربری های آن و سرویس های دوره ای این کامیونت توضیح دادیم. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما واقع گردد.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours