کامیونت ایسوزو | بررسی و امکانات

به گزارش کامیون نیوز – توجه داشته باشید که شرکت ایسوزو بیش از یک قرن تجربه داشته و محصولات فوق العاده با کیفیتی را تولید می نماید. شرکت ایسوزو از آن دسته شرکت های قدیمی است که در اکثر کشور های جهان یک نمایندگی خاص دارد. در حال حاضر دفتر اصلی و مرکزی ایسوزو در شهر توکیو ژاپن قرار گرفته است. توجه داشته باشید که این شرکت همیشه محصولاتش را به صورت نقدی به فروش نمی رساند. در اکثر کشور های جهان فروش قسطی کامیونت ایسوزو یک پروسه رایج به حساب می آید.

انواع کامیونت ایسوزو

 

همانطوری که در ابتدای این مقاله خدمت شما عزیزان عرض کردیم، کامیونت ایسوزو در انواع مختلف تناژ های ۶ تنی و ۸ تنی تولید می شود. در پاراگراف های بعدی این مقاله در ارتباط با ویژگی ها و مشخصات فنی هر کدام از این خودرو ها صحبت خواهیم کرد.

کامیونت ایسوزو ۶ تن

 

یکی از بهترین انواع کامیونت ها، کامیونت ایسوزو ۶ تن می باشد که در موارد بسیار گوناگون و مختلفی از آن استفاده می شود. مشخصات فنی و ویژگی های خاص آن باعث شده است تا روز به روز بر تعداد طرفداران و مشتریان این نوع کامیونت افزوده شود. در پاراگراف بعدی به ویژگی ها و مشخصات فنی این نوع کامیونت اشاره می کنیم.

ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت ایسوزو ۶ تن

از جمله ی مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها و مشخصات فنی این نوع کامیونت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع و مشخصات موتور کامیونت ایسوزو ۶ تن

موتور این خودرو، همانند موتور بسیاری از خودرو هایی که امروزه توسط شرکت های خودروسازی مختلف در سطح دنیا تولید می شوند، ۴ سیلندر دارد. سیلندر ها از اجزای اصلی موتور خودرو به حساب می آیند. در صورتی که این سیلندر ها از کیفیت لازم برخوردار نباشند، ممکن است به موتور خودرو آسیب های جدی وارد شود. سیلندر های موتور این خودرو به صورت خطی قرار گرفته اند و سوپاپ آن ها در قسمت بالای این سیلندر ها واقع شده است. پیستون ها در داخل این سیلندر ها حرکت های رفت و برگشتی و منظمی دارند. این موضوع سبب می شود تا خودرو بتواند حرکت کند و در مسیر حرکت خود دچار مشکل نشود. بعلاوه موتور این خودرو از دسته موتور هایی است که توربو شارژ می باشد و اینترکولر دارد.

قدرت موتور

قدرت خودرو ها و کامیونت ها را بر اساس اسب بخار می سنجند. در مورد کامیونت ایسوزو ۶ تن، قدرت موتور این خودرو در ۲۶۰۰ دور بر دقیقه، ۱۵۵ اسب بخار می باشد که در نوع خود قدرت مناسبی به حساب می آید.

حجم موتور

حجم موتور این خودرو ۵۱۹۳ میلی لیتر یا سانتی متر مکعب می باشد. حجم موتور تاثیر بسزایی بر قدرت موتور دارد. هر چقدر که حجم موتور بالاتر باشد، معمولا قدرت موتور نیز بیشتر می باشد. در بسیاری از موارد خودرو های کامیونت که توسط شرکت های خودروسازی مختلف از قبیل بهمن دیزل، سایپا دیزل و … تولید می شوند، حجم موتور هایی در همین حدود دارند. زیرا افزایش یا کاهش حجم موتور به صورت غیر طبیعی، می تواند بر عملکرد موتور خودرو تاثیرات منفی بگذارد. لذا حجم موتور متناسب با قدرت و قابلیت های موتور خودرو انتخاب می شود.

سیستم کلاچ

کلاچ این خودرو تک صفحه ای می باشد و از انواع صفحه کلاچ های خشک است. همچنین فنر های این خودرو، حالت دیافراگمی دارند.

سیستم تعلیق

در سیستم تعلیق این خودرو، از فنر های تخت چند لایه استفاده شده است. این فنر ها، مجهز به کمک فنر های هیدرولیکی تلسکوپی هستند که در دو طرف خودرو کار گذاشته شده اند و از وارد آمدن ضربه به کابین خودرو از طرف جاده جلوگیری به عمل می آورند.

سیستم فرمان

سیستم فرمان این خودرو، از نوع سیستم های ساچمه گردان هیدرولیکی می باشد.

شاسی خودرو

شاسی این مدل خودرو، همانند شاسی بسیاری دیگر از خودرو های سنگین و نیمه سنگین، پلکانی می باشد. به این معنی که برای وارد شدن به کابین خودرو باید تعداد معدودی پله را بالا رفت که معمولا دو یا سه پله هستند.

ترمز خودرو

در سیستم ترمز کامیونت ایسوزو ۶ تن، از مدار های کاسه ای و هیدرولیکی استفاده شده است. این نوع ترمز ها از قدرت و کیفیت مناسبی برخوردار هستند.

ظرفیت باک خودرو

ظرفیت باک سوخت این خودرو، ۱۰۰ لیتر می باشد که در مقایسه با انواع دیگر خودرو های سنگین و نیمه سنگین، معمولا ظرفیت کم تری به حساب می آید. این موضوع می تواند هم حسن و هم عیب این خودرو باشد. در صورتی که میزان سوخت موجود در خودرو کم تر باشد، طبیعی است که خودرو سبک تر و سرعت خودرو بیشتر می باشد. این در حالی است که کاهش سرعت و قدرت موتور خودرو می تواند در نتیجه ی افزایش میزان سوخت موجود در مخزن خودرو باشد. عیب آن نیز این است که مسافت های کم تری را می توان به کمک این مخزن سوخت پیمود و نیاز است که چند باره آن را پر کرد.

حداکثر سرعت مجاز این خودرو

حداکثر سرعت مجاز این خودرو، ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت می باشد که در نوع خود برای این نوع خودرو و وزنی که دارد، سرعت مناسبی می باشد.

تجهیزات و امکانات کامیونت ۶تن ایسوزو

تجهیزات و امکانات کامیونت ایسوزو ۶ تن، شامل موارد زیر می باشند:

 • استاندارد آلایندگی سوخت این خودرو، با استاندارد های آلایندگی روز اروپا تطابق دارد و هیچ گونه آلودگی برای محیط زیست ایجاد نمی کند.
 • کابین این خودرو به گونه ای طراحی شده است که به راحتی می توان از طریق کابین خودرو به موتور آن دسترسی پیدا کرد.
 • این خودرو، مجهز به سیستم قفل مرکزی می باشد و با بستن درب سمت راننده، درب سمت شاگرد خودرو نیز به صورت خود به خود بسته خواهد شد.
 • بالابر شیشه های سمت راننده و شاگرد در این نوع خودرو، کاملا برقی می باشند. لذا نیازی به استفاده از اهرم های دستی برای بالا و پایین بردن شیشه ها وجود ندارد.
 • این نوع خودرو، دارای سیستم تهویه کاملا مطبوع و مناسب می باشد.
 • بخاری و کولر این خودرو به صورت اتوماتیک و با سرد و گرم شدن فضای داخلی کابین فعال می شوند.
 • و …

کامیونت ایسوزو ۸ تن

 

یکی دیگر از انواع کامیونت های ایسوزو، کامیونت ایسوزو ۸ تن می باشد. تناژ این خودرو ۸ تن می باشد و به همین دلیل است که آن را کامیونت ایسوزو ۸ تن می نامند. در پاراگراف بعدی این مقاله درباره ی ویژگی ها و مشخصات فنی این نوع خودرو صحبت می کنیم:

ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت ۸تن ایسوزو

از جمله ی مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت ایسوزو ۸ تن، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع موتور

تفاوت اصلی که موتور این خودرو با موتور خودروی ایسوزو ۶ تن دارد، این است که موتور این خودرو، برخلاف موتور خودروی ۶ تنی، دارای ۶ سیلندر می باشد. همانطوری که در پاراگراف های پیشین نیز عرض کردیم، سیلندر یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات موتور می باشد. پیستون ها در داخل موتور حرکت های رفت و برگشتی و منظم دارند. این موضوع باعث انتقال مناسب قدرت از موتور خودرو به چرخ های خودرو می شود. سوپاپ های این خودرو در قسمت بالایی این سیلندر ها قرار دارند. موتور این خودرو مجهز به توربو شارژ بوده و اینترکولر نیز دارد.

قدرت موتور

قدرت موتور کامیونت ایسوزو ۸ تن، قدری کم تر از کامیونت های ایسوزو ۶ تن می باشد. به نحوی که حداکثر قدرت آن در حداکثر دور ۲۶۰۰ دور بر دقیقه، ۱۵۰ اسب بخار می باشد. حداکثر گشتاور این خودرو نیز ۱۵۰۰ نیوتون متر است.

حجم موتور

حجم موتور این مدل خودرو در مقایسه با خودروی ایسوزو ۶ تنی فرق نمی کند و همان ۵۱۹۳ میلی لیتر می باشد.

سیستم ترمز

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت ایسوزو ۸ تن، سیستم ترمز ضد قفل این خودرو این خودرو می باشد. در تولید این خودرو از ترمز های کاسه ای ضد قفل استفاده شده است.

سیستم کلاچ

کلاچ این مدل خودرو، همانند نوع قبلی، از نوع کلاچ­ های تک صفحه­ ای می باشد که بسیار خشک بوده و با کنترلگر هیدروپنوماتیک کنترل می شود.

سیستم تعلیق

سیستم تعلیق این خودرو نیز همانند خودروی مذکور در پاراگراف های قبلی، از فنر های تخت چند لایه تشکیل شده اند. کمک فنر هایی تحت عنوان کمک فنر هیدرولیکی تلسکوپی در دو طرف این خودرو تعبیه شده است.

سیستم فرمان

سیستم فرمان کامیونت ایسوزو ۸ تن، دقیقا همانند سیستم فرمان کامیونت ایسوزو ۶ تن می باشد. به عبارت دیگر همانند کامیونت ایسوزو ۶ تن، از فرمان ساچمه گردان هیدرولیکی در این نوع خودرو استفاده شده است.

نوع شاسی

شاسی خودرو های سنگین و نیمه سنگین، به صورت پله ای و چند طبقه می باشد. همانند نوع ۶ تن، ۲ تا ۳ پله برای ورود به کابین این خودرو تعبیه شده است.

ظرفیت باک سوخت این خودرو

ظرفیت باک این خودرو نیز همانند نوع قبلی، ۱۰۰ لیتر می باشد.

تجهیزات و امکانات کامیونت ایسوزو ۸ تن

 

از جمله ی مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات و امکانات کامیونت ایسوزو ۸ تن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارا بودن کابین خواب برای راننده یا همراه یا شاگرد راننده
 • داشتن ریموت کنترل برقی درب های خودرو
 • داشتن شیشه بالابر برقی طرف راننده و شاگرد
 • دارا بودن کیسه هوای راننده و شاگرد
 • حالت پنوماتیکی صندلی راننده
 • با استاندارد های آلایندگی اروپا تطابق دارد.
 • کولر و بخاری اتوماتیک دارد.
 • کابین آن مجهز به ترشن بار می باشد و دسترسی به موتور خودرو از داخل کابین بسیار راحت است.
 • و …

کاربرد های کامیونت ۸تن ایسوزو

 

از کامیونت ایسوزو ۸ تن، در موارد متعددی استفاده می شود. در زیر به چند مورد از این کاربرد ها اشاره می کنیم:

کامیونت ایسوزو یخچال دار

یکی از مهم ترین و اصلی ترین کاربرد های کامیونت ایسوزو، کاربرد آن به عنوان کامیونت یخچال دار می باشد. در بسیاری از موارد ممکن است برای انتقال موارد به خودرو های یخچال دار نیاز باشد. به عنوان مثال برای حمل و نقل دارو ها و مواد غذایی که در دما های صفر و زیر صفر بایستی نگهداری شوند تا از خرابی آن ها جلوگیری به عمل آید، بایستی از کامیونت ایسوزو یخچال دار استفاده کرد.

کامیونت ایسوزو برای حمل و نقل و باربری

در بسیاری از موارد برای نقل و انتقال مواد و محصولات مختلف، از کامیونت های حمل بار ایسوزو استفاده می شود. این کامیونت ها، قدرت و توانایی لازم برای حمل و نقل کالا ها و محصولات را دارا می باشند. این موضوع سبب شده است تا در بسیاری از موارد از این نوع کامیونت ها برای حمل و نقل کالا ها و محصولات استفاده شود.

کامیونت ایسوزو برای انتقال مرغ ها به کشتارگاه

برای انتقال جوجه ها و مرغ ها به کشتارگاه های صنعتی که در سراسر کشور وجود دارند، در بسیاری از موارد از کامیونت های ایسوزو استفاده می شود. این کامیونت ها، فضای کافی برای انتقال جوجه ها و مرغ ها به کشتارگاه های صنعتی را دارند. این موضوع سبب شده است تا بیشتر از این کامیونت ها برای این منظور استفاده شود.

در این جا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که علاوه بر کاربرد هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، کامیونت های ایسوزو دارای کاربرد های بیشتری نیز می باشند که پرداختن به همه ی این کاربرد ها خارج از حوصله و توان این مطلب و این محتوا می باشد.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

1 Comment

Add yours
 1. 1
  غلامرضا خیرآبادی

  سلام ماشین های فوق‌العاده هست دوست دارم یک ماشین داشته باشم چون مدا رکم کامل پایه یک دارم کارت سلامت و هوشمند دارم ولی پول ندارم تقاضا دارم یه ماشین ۸تن به من بدن ماهیانه ۱۵ میلیون قسط بدم سودشم هم حساب کنند از دم قسط

+ Leave a Comment