وجود 188 هزار ناوگان کامیون فرسوده در کشور

به گزارش کامیون نیوز؛ علیرضا احمدی سرپرست مرکز مدیریت حمل و نقل و سوخت اظهار داشت: از 400 هزار ناوگان موجود باری، حدود نیمی یعنی 188هزار ناوگان فرسوده هستند و همانطور که گفته شد برنامه ریزی برای نوسازی ناوگان برون شهری انجام شده و نوسازی ناوگان امری ضروری است چراکه علاوه بر آلایندگی هوا به دلیل تردد این میزان ناوگان فرسوده، میزان مصرف این ناوگان تا سه برابر افزایش پیدا می کند

احمدی درباره مشکلات موجود برای ترخیص کامیون های وارداتی و دلایل تاخیر در ترخیص این کامیون ها اظهار داشت: به طورکلی در بحث ناوگان حمل و نقل دو طرح نوسازی و توسعه مطرح است که در بخش هایی که از بُعد ناوگان با کمبود ارائه خدمات مواجه هستیم مانند کامیون های یخچال دار یا سرویس تاکسی های برون شهری در بخش توسعه، سرمایه گذاری انجام می شود.

سرپرست مرکز مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: حال اینکه در بُعد ناوگان، نسبت به تقاضایی که برای جابه جایی بار وجود دارد این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد که طرح نوسازی یا طرح توسعه باید در دستور اجرا باشد. طرح توسعه در قالب افزایش تعداد ناوگان است اما طرح های نوسازی معمولا با جایگزینی با خودروی فرسوده موجود در ناوگان به اجرا می رسند.

وی ادامه داد: پس از ابلاغ بند ث ماده 30 احکام دائمی برنامه های توسعه کشور آیین نامه اجرایی برای آن تدوین شد که در این نامه اجرایی سیاست هایی که مد نظر سازمان راهداری بود به نحوی تبیین شد که یکی از سیاست های مد نظر سیاست نوسازی ناوگان بود.

سرپرست مرکز مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: در زمان تنظیم آیین نامه، سیاست نوسازی تدوین و در قالب ماده 4 قانون آیین نامه اجرایی بند ث ماده 30 قانون احکام دائمی مقرر شد که به ازای واردات هر کامیون حداقل یک کامیون فرسوده از رده خارج شود و اجازه تفاوت تناژ تا سه تن داده شد. اما مشکل پیش آمده این بود که در اصلاحیه یکی از بندهای آیین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، بحث قانون منع تردد مطرح شد که به نوعی فلسفه ایجابی و سلبی این موضوع را نمایان می کرد چراکه برای خودروهایی که در چرخه حمل و نقل بودند یک سن فرسودگی لحاظ شد که پس از عبور از این سن اجازه تردد در شبکه حمل و نقل را نداشتند.

احمدی افزود: اما بعد از آن وقتی قانون هوای پاک ابلاغ شد، آیین نامه ای برای آن نوشته شد و در این آیین نامه مواردی که در حوزه منع تردد بود تغییر پیدا کرد و اصلاح شد. بنابراین پس از آن اصلاحیه ماده 8 قانون هوای پاک، سن فرسودگی حذف و لغو شد، به جای آن مرز فرسودگی را اعلام کردند و مبنی بر این ماده قانونی پس از اینکه خودروها به مرز سنی رسیدند، چناچه این خودروها بتوانند معاینه فنی اخذ کنند، برای دوره های زمانی کوتاه تری اجازه تردد خواهند داشت.

وی تاکید کرد: این موضوع چرخه را دچار مشکل کرد در حالیکه موارد سلبی و ایجابی برای خروج ناوگان فرسوده از بین رفت و از سوی دیگر به دلیل اینکه خودروهایی وارد شده بود تقاضایی برای موضوع وجود داشت. همین موضوع باعث شد قیمت ها در خودروهای فرسوده به ویژه کامیون های فرسوده افزایش قابل توجهی پیدا کند به طوریکه قیمت این خودروها از 300 میلیون تومانِ اوایل اجرای این طرح به بیش از یک میلیارد تومان رسید.

سرپرست مرکز مدیریت حمل و نقل و سوخت با بیان اینکه چون دیگر ممنوعیت برای تردد برای خودروهای فرسوده وجود ندارد، تمایلی هم برای اسقاط نیست، گفت: مشکل اصلی از آن نشات گرفت که آیین نامه مرتبط منع تردد خودروهای فرسوده لغو شد و در بازار با عدم تعادل در عرضه و تقاضا موجه شدیم و هر روز هم شاهد افزایش قیمت ها بودیم.

احمدی ادامه داد: البته از زمانی که ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به این موضوع ورود پیدا کرده، برای رفع این مشکلات چند اقدام به طور موازی انجام شد. اول اینکه آیین نامه بند ث ماده 30 قانون اصلاح و قرار بر این شد که اجازه داده شود که در برخی از موارد با شرایط خاص سازمان راهداری بتواند در جهت تنظیم بازار، نحوه اجرا طرح توسعه و نوسازی را تنظیم کند و در خواست این بود که این تنظیم گری را برعهده سازمان راهداری بگذارند که این اصلاحیه در کمیسیون دولتی مربوطه تصویب شد و در حال حاضر در نوبت صحن دولت است.

وی با اشاره به پیشنهاد واریز مبلغی به ازای گواهی اسقاط اظهار داشت: اقدام موازی دیگر که مطرح شده، این بوده که با توجه به ابلاغ قانون ساماندهی صنعت خودرو، تبصره ماده 10 به این قانون ساماندهی صنعت خودرو الحاق شود و موضوع الحاقیه این است که تمام خودروهایی که وارد چرخه حمل و نقل شوند اسقاط را انجام دهند چنانچه اگر گواهی اسقاط موجود نبود، متقاضیان مبلغی را به صندوق واریز کنند که از آن برای رده خارج کردن خودروهای فرسوده استفاده شود البته این اصلاحیه پیشنهادی است که به مجلس داده شد.

سرپرست مرکز مدیریت حمل و نقل و سوخت درباره میزان این مبلغ گفت: پیشنهادی که داده شد این است که 1.5 درصد مبلغ خودروهای وارداتی یا تولید داخل برای آن در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به افزایش قیمت کامیون های وارداتی که هنوز ترخیص نشده اند، افزود: اساسا به دلیل همین مشکلات نسبت به اصلاح آیین نامه اقدام کردیم و در حال حاضر بخشی از این کامیون های وارداتی ترخیص شده و در اختیار مالک قرار گرفته اما به دلیل اینکه هنوز نتوانسته اند بحث گواهی اسقاط را تعیین تکلیف کنند این کامیون ها شماره گذاری نشده اند. موضوع حائز اهمیت این است که متقاضی کامیون های وارداتی، کامیون خود را فروخته یا اینکه در مواردی سه راننده به صورت شراکتی نسبت به خریداری یک کامیون وارداتی اقدام کردند و هر چند که کامیون در حال حاضر در مالکیت افراد است اما به جهت اینکه فرایند شماره گذاری انجام نشده امکان بهره برداری از آن را ندارند.

سرپرست مرکز مدیریت حمل و نقل و سوخت درباره احتمال حذف شرط گواهی اسقاط در واردات کامیون ها تاکید کرد: اگر بحث الزام گواهی اسقاط در پروسه ترخیص کامیون های وارداتی حذف شود، دردسرهایی ایجاد خواهد شد و این موضوع تنها به رفع مشکل کامیونداران بر نمی گردد. سیاست حذف خودروهای فرسوده بحث کاهش آلایندگی و کاهش مصرف سوخت و افزایش ایمنی تردد را دنبال می کند.

احمدی گفت: از سوی دیگر اینکه کدام طرح توسعه یا نوسازی به اجرا برسد، در منابع درآمدی رانندگان هم تاثیرگذار است چراکه در حال حارض میزان بار حمل شده در کشور مشخص است و برای این میزان بار باید تعدادی مشخص ناوگان فعال باشند و در شرایطی که تعداد ناوگان دو برابر ظرفیت بار باشد، سهم جابه جایی بار برای برای رانندگان هم نصف می شود.

وی درباره قدرت خرید رانندگان و مالکان کامیون های فرسوده برای اجرای نوسازی ناوگان اظهار داشت: بحث قدرت خرید در اجرای طرح نوسازی ناوگان بحث بسیار مهمی است چراکه زمانی می توان طرح های سلبی از جمله ممنوعیت تردد ناوگان فرسوده را به اجرا برسانیم که دولت از رانندگان کامیون های فرسوده حمایت کند و بتواند تسهیلاتی در اختیار مالکان قرار دهد. امروز که قیمت کامیون ها میلیاردی شده، رانندگان نه به این میزان درآمد دارند و نه توانایی پرداخت اقساط بالا را دارند و از سوی دیگر منابع دولت برای پرداخت تسهیلات هم محدود است و در این شرایط نمی توان به رانندگان فشار آورد که نسبت به نوسازی اقدام کند چراکه آن کامیون فرسوده، محل درآمد و امرار معاش راننده محسوب می شود.

سرپرست مرکز مدیریت حمل و نقل و سوخت درباره میزان ناوگان فرسوده در بخش باری تاکید کرد: از 400 هزار ناوگان موجود باری، حدود نیمی یعنی 188هزار ناوگان فرسوده هستند و همانطور که گفته شد برنامه ریزی برای نوسازی ناوگان برون شهری انجام شده و نوسازی ناوگان امری ضروری است چراکه علاوه بر آلایندگی هوا به دلیل تردد این میزان ناوگان فرسوده، میزان مصرف این ناوگان تا سه برابر افزایش پیدا می کند و از همه مهمتر اینکه از لحاظ ایمنی، ریسک این خودرو افزایش پیدا می کند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours