جَد بزرگ کامیون‌های نارنجی مرسدس بنز با 5 اسب بخار قدرت!

به گزارش کامیون نیوز؛ نخستین خودروی تجاری دایملر در سال 1899 رونمایی شد؛ خودرویی که به‌عنوان جد مرسدس بنز اسپرینتر امروزی شناخته می‌شود.

مرسدس بنز همواره به‌دلیل ساخت قدیمی‌ترین خودروی جهان مورد استقبال قرار گرفته است. با این‌حال شرکت دایملر در حوزه ساخت خودروهای تجاری نیز پیشگام بوده است.

نخستین خودروی تجاری دایملر هم‌اکنون در موزه مرسدس بنز نگهداری می‌شود. این خودرو مدت کوتاهی پس از معرفی نخستین خودروی مرسدس بنز معرفی شد. در مقایسه با وانت‌های امروزی، وانت دایملر هیچ محافظی برای نگهداری محموله‌ها در فضای پشت سر خود نداشت، با این‌حال، معرفی این خودرو موجب شد تا مشتریان با نسل جدیدی از اتومبیل‌ها آشنا شوند.

علاوه بر دو اسطوره خودروسازی آلمان یعنی دایملر و بنز، ویلهلم میباخ نیز در فرایند ساخت جد بزرگ مرسدس بنز اسپرینتر شرکت داشت. رادیاتور این وانت از نوع لوله‌ای بود و توسط میباخ ساخته شد. این رادیاتور به خودرو اجازه می‌داد تا فرایند دفع گرما را بهتر از قبل مدیریت کند.


شرکتی که امروزه به نام مرسدس بنز یا دایملر می‌شناسیم، در آن زمان با نام دایملر-موتورن-گسلشافت (DMG) شناخته می‌شد. جد بزرگ مرسدس بنز اسپرینتر برخلاف نوه جوانش، توان حمل بار سنگینی را نداشت و نهایت وزن قابل‌حمل با این وانت 500 کیلوگرم بود.

قدرت این وانت توسط یک موتور 1.5 لیتری دو سیلندر تأمین می‌شد که حداکثر راندمان آن 5.6 اسب بخار بود. حداکثر سرعت این وانت نیز به 16 کیلومتر بر ساعت می‌رسید.

دایملر طی سالیان بعدی، نسخه‌های ارتقایافته از وانت خود را به بازار عرضه کرد. این نسخه‌ها قابلیت حمل محموله‌ای به وزن 800 الی 3200 کیلوگرم را داشتند و پیشرانه‌های دو سیلندر آن‌ها نیز از 4 تا 8 اسب بخار قدرت تولید می‌کرد.

بعدها موتورهای چهار سیلندر با 6 و 12 اسب بخار برای این وانت نیز از راه رسیدند.موتور نخستین نمونه‌های تولیدشده از جد مرسدس بنز اسپرینتر زیر صندلی‌ها قرار داشت. بااین‌حال، جایگاه موتور در نسخه‌های بعدی تغییر کرد و به محور جلویی منتقل شد. چرخ‌های چوبی نیز با چرخ‌های لاستیکی در نسخه‌های بعدی جایگزین شدند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours