بررسی و مشخصات فنی کشنده فردا دیزل

به گزارش کامیون نیوز – گروه فردا دیزل نیز با هدف رفع خلأ موجود در بازار در کشنده‌های دو دیفرانسیل و رقابت با سایر برندها در کشنده‌های تک دیفرانسیل، محصولات خود را عرضه کرده است. معرفی اولیه این دو کشنده در ۱۳ دی ۱۴۰۱ در بیست و ششمین نمایشگاه خودرو تبریز صورت گرفت.

گروه فردا دیزل به عنوان یکی از تولیدکنندگان خودروهای سنگین (کشنده) و نیمه‌سنگین (کامیونت) فعالیت خود را آغاز کرده است. در این مقاله از فرهان دیزل می‌خواهیم شما را با گل سرسبد محصولات فردا دیزل یعنی دو کشنده تک و جفت دیفرانسیل آشنا کنیم.

 

کشنده فردا دیزل محصول کدام برند است؟

کشنده فردا دیزل محصول شرکت صنایع سنگین سانی (SANY) است. این شرکت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چینی فعال در حوزه صنایع سنگین و خودروهای تجاری، معدنی و راه‌سازی می باشد. این برند در جایگاه سوم بزرگ‌ترین صنایع سنگین جهان قرار گرفته و بر طبق آمار ویکی‌پدیا، در بین تولید کنندگان تجهیزات سنگین نیز در جایگاه هفتم بعد از شرکت لیبهر، قرار دارد. دفتر مرکزی شرکت سانی نیز در شهر چانگشا قرار گرفته و گروه صنعتی فردا دیزل به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های خودروسازی فردا، با کمپانی سانی اقدام به تولید کشنده‌های تک و دو دیفرانسیل این برند چینی کرده است.

 

نمای ظاهری کشنده فردا دیزل

کشنده فردا دیزل در بحث طراحی خارجی از یک سبک جدید و نوآورانه استفاده کرده است. به گونه‌ای که کمتر می‌توان آن را کپی‌برداری از یک کشنده دیگر دانست. مسیر خطوط و نحوه چینش قطعات بر روی کابین کشنده، ما را به یاد نسل جدید کشنده‌های ولوو اف‌هاش می‌اندازد. با این حال نمی‌توان به طور قطع این مورد را تأیید کرد.

طراحان گروه سانی در طراحی این کشنده‌ها از جلوه‌های فضایی به گونه‌ای که به آیرودینامیک این کشنده کمک کنند، استفاده کرده اند. این امر سبب گردیده تا کشنده فردا دیزل در حال حاضر از لحاظ آیرودینامیک در بهترین وضعیت نسبت به سایر رقبای چینی قرار بگیرد.

 

اگر به تصاویر این دو کشنده که در کنار همدیگر در نمایشگاه خودرو تبریز قرار گرفته اند، دقت کنید، فاصله بین محور جلو و محور عقب در کشنده تک دیفرانسیل، نسبت به محور جلو و محور میانی کشنده دو دیفرانسیل فردا دیزل بیشتر است. این امر سبب شده تا امکان جانمایی باگ‌های بزرگ‌تر در مدل تک دیفرانسیل وجود داشته باشد. با این حال از نظر سایز کابین اصلی هیچ‌گونه تفاوتی بین کشنده تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل فردا دیزل وجود ندارد.

 

فضای داخلی کشنده فردا دیزل

حال بیایید به طراحی داخلی کشنده فردا دیزل بپردازیم. با باز کردن درب این کشنده‌ها با سه پله برای رسیدن به کف اتاق می رسیم. طراحی این پله‌ها نسبتاً عریض بوده و باعث شده تا ورود و خروج به کابین به راحتی صورت بگیرد. زمانی که وارد کابین کشنده فردا دیزل می‌شویم، کیفیت قطعات و مواد به‌کاررفته بسیار چشمگیر بوده و نسبت به سایر کشنده‌های چینی، از طراحی بسیار بهتری بهره می‌برند. در این کشنده از پلاستیک با کیفیت برای داشبورد استفاده شده و تودوزی‌ها نیز جلوه بسیار زیبایی را به کابین داخلی کشنده بخشیده است.

طرح کلی داشبورد کشنده فردا دیزل کمی شبیه داشبورد کشنده اکتروس بنز است. با این حال، طراح با استفاده از برخی المان‌های ویژه از الگوی طراحی کشنده‌های سانی دور نشده است. در داشبورد این کشنده یک نمایشگر به سبک خودروهای سواری جدید که به حالت عمودی قرار می‌گیرند، نصب شده است. همچنین در این کشنده استارت با کلید بوده و خبری از ورود بدون کلید یا کیلس نمی‌باشد.

بر روی فرمان کشنده نیز چندین کلید کنترلی برای سیستم مولتی مدیا و کروز کنترل قرار گرفته است. در سمت چپ نمایشگر داشبورد کشنده فردا دیزل، کلیدهای مربوط به تهویه مطبوع و تعداد زیادی کلید برای تنظیمات دیگر در بین صفحه کیلومترشمار و نمایشگر عمودی قرار دارد.

کف کشنده فردا دیزل نیز حالت مسطح داشته و امکان جابه‌جایی در داخل کابین کشنده به راحتی فراهم است. در ضمن اندکی تفاوت در سایز کابین کشنده‌های تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل فردا دیزل، وجود دارد. به گونه‌ای که کشنده جفت دیفرانسیل طول بیشتری دارد. طراحان شرکت سانی از این فضای بیشتر برای محل استراحت راننده و سرنشین کناری در تخت‌ها استفاده کرده‌اند.

 

موتور نصب شده بر روی فردا دیزل

هر دو مدل تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل کشنده فردا دیزل، از نیرومحرکه یکسانی بهره می‌برند. تفاوت در تنظیماتی است که بر روی سیستم توربوشارژر این موتورها اعمال می‌شود تا قدرت بیشتری را در نسخه دو دیفرانسیل داشته باشیم. کشنده فردا دیزل از موتور ۶ سیلندر توربو دیزل ۱۳ لیتری ساخت شرکت آلمانی دویتس (DEUTZ) استفاده می‌کند. البته این موتورها تحت لیسانس بوده و در چین مونتاژ می‌شوند. در هر حال، این موتورها از استاندارد آلایندگی یورو ۵ پشتیبانی کرده و با استانداردهای روز ایران مطابقت دارند.

از نظر قدرت تولیدی باید گفت که نسخه تک دیفرانسیل کشنده فردا دیزل، توانایی تولید ۴۸۰ اسب بخار قدرت در ۱۹۰۰ دور بر دقیقه را دارد. همچنین گشتاور تولیدی این موتور هم ۲۱۰۰ نیوتن متر است که برای کشنده تک دیفرانسیل کافی به نظر می‌رسد.

در طرف مقابل، نسخه دو دیفرانسیل کشنده فردا دیزل را داریم که در این مدل قدرتی کشنده به حدود ۵۲۰ اسب بخار در همان دور موتور ۱۹۰۰ رسیده است.

گیربکس فردا دیزل

گیربکس استفاده شده در نسخه‌های تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل کشنده فردا دیزل با یکدیگر متفاوت هستند. در نسخه تک دیفرانسیل از یک گیربکس ۱۲ سرعته اتوماتیک از نوع فست استفاده شده است. این گیربکس شامل دو دنده به عقب و ۱۲ دنده به جلو است و همچنین ریتاردر هیدرولیکی ۵ مرحله‌ای را نیز دارد.

در طرف مقابل، در نسخه جفت دیفرانسیل کشنده فردا دیزل از یک گیربکس ۱۲سرعته دستی استفاده شده است. این گیربکس شامل دو دنده به عقب و ۱۲ دنده به جلو است. علت استفاده از گیربکس دستی در نسخه دو دیفرانسیل کشنده فردا دیزل این است که کاربری کشنده را برای حمل بارهای فوق سنگین مناسب‌تر کند.

ابعاد و اوزان کشنده فردا دیزل

با وجود اینکه بنا به اعلام شرکت سازنده، نسخه دو دیفرانسیل با قدرت ۵۲۰ اسب بخار و گیربکس دستی توانایی حمل وزن ناخالص ۱۲۰ تنی را دارد، در کشور ما حداکثر وزن ۶۰ تنی را برای این کشنده در نظر گرفته‌اند. علت را می‌توان در جدیدتر بودن و عدم آشنایی این کشنده در حمل بارهای فوق سنگین دانست. نسخه تک دیفرانسیل کشنده فردا دیزل نیز حداکثر وزن ناخالص ۴۴ تنی را دارد. در جدول زیر با ابعاد اوزان کشنده‌های فردا دیزل به طور کامل آشنا می‌شوید.

 

کشنده فردا دیزل FD480 کشنده فردا دیزل FD520
طول. ۶۴۶۵ میلی‌متر.
عرض. ۲۵۴۵ میلی‌متر. ۲۵۴۵ میلی‌متر.
ارتفاع. ۳۹۱۰ میلی‌متر. ۳۹۱۰ میلی‌متر.
وزن ناخالص ترکیبی مجاز. ۴۴۰۰۰ کیلوگرم. ۶۰۰۰۰ کیلوگرم.
ظرفیت مجاز محور جلو. ۵۵۰۰ کیلوگرم. ۷۵۰۰ کیلوگرم.
فاصله محوری. ۴۰۰۰ میلی‌متر. ۳۳۰۰ + ۱۴۰۰ میلی‌متر.
وزن کل شاسی (بدون بار). ۷۵۰۰ کیلوگرم. ۱۰۵۰۰ کیلوگرم.
ظرفیت مجاز محور (عقب). ۱۳۰۰۰ کیلوگرم. ۱۶۰۰۰ کیلوگرم.
حجم باک‌ها ۸۰۰ + ۴۰۰ لیتر. ۸۰۰  لیتر.

 

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours