واردات اتوبوس‌های دست دوم؛ چوب لای چرخ اتوبوس سازان 

به گزارش کامیون نیوز؛ به نقل از خبرگزاری صداوسیما، آقای جلیل هاشمی مدیر عامل گروه اتوبوس سازی اسنا گفت: اگر سفارش اتوبوس داشته باشیم می‌توانیم با افزایش نوبت‌های کاری، همه نیاز کشور را تامین کنیم.

وی افزود: اتوبوس سازان داخلی توان تولید سالانه ۲۰ هزار دستگاه اتوبوس مورد نیاز کشور را دارند، اما به دلیل اینکه قرار دادی با آن‌ها بسته نمی‌شود تولید آن به کمتر از هزار دستگاه می‌رسد. 

وی اضافه کرد: اکنون از ۸ خودروساز فعال در تولید اتوبوس، تنها سه کارخانه ایران خودرو دیزل، اسنا و عقاب فعال هستند و به دلیل حمایت نشدن و نبود سفارش، بقیه خودروسازان داخلی تعطیل شده اند، شهاب خودرو، پیشرو دیزل، سبلان خودرو و آکیا از جمله شرکت‌های اتوبوس سازی تعطیل شده هستند.

مدیر عامل گروه اتوبوس سازی اسنا گفت: اگر سفارش اتوبوس داشته باشیم می‌توانیم با افزایش نوبت‌های کاری همه نیاز کشور را تامین کنیم، اما متاسفانه قرار دادی با خودروسازان بسته نمی‌شود. طبق قانون دولت باید ۸۲ درصد از هزینه اتوبوس‌های شهری را بپردازد و بقیه باید توسط شهرداری پرداخت شود. 

هاشمی افزود: این صنعت می‌تواند در اقتصاد کشور تاثیر زیادی بگذارد؛ بیش از ۵۰ درصد قطعات از جمله اتاق، شاسی، بدنه، شیشه و قطعات تزئینی اتوبوس در داخل قابل تامین است و تنها قطعات اصلی موتور وارد می‌شود ضمن اینکه اتوبوس سازی در کشور باعث رونق بسیاری از کارگاه‌های تولیدی می‌شود.

وی گفت: وقتی خودروسازان می‌توانند اتوبوس‌های نو را به بازار عرضه کنند چرا باید اتوبوس دست دوم وارد شود؟ , این اتوبوس‌های وارداتی در اصل اتوبوس‌های اسقاطی کشور‌های اروپایی است و استاندارد لازم را ندارد یعنی آن‌ها استاندارد یورو ۲ را دارند که این یعنی اتوبوس‌های وارداتی از فناوری بسیار قدیمی بهره‌مند هستند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours