نوسازی اتوبوس فرسوده و طرح جایگزینی اتوبوس قدیمی (۱۴۰۲)

به گزارش کامیون نیوز – وی توضیح داد با توافقاتی که در این قراردادها صورت گرفته، بخشی از این اتوبوس ها و مینی بوس ها تا پایان سال و مابقی تا سال ۱۴۰۳ به ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران اضافه شود. با نگاه ویژه شهردار تهران و بودجه مناسبی که اعضای شورای شهر به توسعه ناوگان حمل و نقل به ویژه اتوبوسرانی اختصاص داده اند، از ابتدای سال جاری ۴ قرارداد با تولیدکنندگان داخلی منعقد شده که مجموعا ۲ هزار اتوبوس و ۵۰۰ دستگاه مینی بوس از طریق نوسازی به شبکه خدمات رسانی اتوبوسرانی افزوده خواهد شد. بازسازی و اورهال و همچنین مهندسی مجدد خطوط از دیگر اقداماتی است که برای افزایش توان اتوبوسرانی تهران انجام می شود که امیدواریم با تحقق این برنامه ها و اقدامات، گام موثری برای خدمات رسانی بهتر به شهروندان برداشته شود.

وی افزود بخش اورهال و بازسازی اتوبوس‌ها نیز طبق برنامه تا ابتدای مهرماه انجام خواهد شد و قبل از بازگشایی مدارس قریب ۵۰۰ دستگاه اتوبوس از بخش ملکی، یعنی اتوبوس‌های شهرداری، بهسازی و نوسازی می‌شود. همچنین در تلاش هستیم با پرداخت یارانه، ۵۰۰ دستگاه اتوبوس‌ بخش خصوصی نیز بازسازی و به چرخه خدمات رسانی اضافه شود. در قالب طرح مهندسی مجدد، خطوط اتوبوس هایی که در خطوط کم تقاضا بودند برای بهره وری بهتر به خطوط پر مسافر منتقل و از مینی بوس های نو برای خدمات رسانی در این خطوط استفاده می شود.

قیمت اتوبوس ایرانی به ۷ میلیارد تومان رسید

خرداد ۱۴۰۲: جلال بهرامی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، اعلام کرد در مدیریت فعلی شهرداری تهران  ۱۴ کیلومتر و ۱۰ ایستگاه در مترو به بهره‌‌برداری رسید. در سال ۱۴۰۰ تعداد ۲ هزار و ۴۸۰ دستگاه تاکسی فرسوده و در سال ۱۴۰۱ تعداد  یک هزار و ۵۸۵ دستگاه نوسازی شد و پرداخت حق‌السهم ۶۳۰ دستگاه ون را انجام دادیم، اما ۱۹۸ دستگاه ون تحویل داده شد که برابر پولی است که پرداخت کرده‌ایم. نوسازی ۵۲۳ دستگاه به صورت نقدی بوده و برای ۴۶۵ دستگاه نیز پول واریز شده اما در مجموع در طول ۲۰ ماه ۵ هزار و ۵۸۵ دستگاه تاکسی نوسازی شده است.

وی افزود سال گذشته قیمت اتوبوس ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده؛ روزی که بودجه تصویب شد قیمت اتوبوس ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود اما با تغییرات ارزی، قیمت به ۷ میلیارد تومان رسیده است. رئیس جمهور چند بار دستور آنی را برای دریافت استانداردهای اتوبوس‌ها داده بود. پارسال قولی از وزارت کشور داشتیم که محقق نشد؛ ما قدرالسهم نزدیک به ۷۰۰ دستگاه اتوبوس را پرداخت کردیم اما کمتر از ۱۷۰ دستگاه را تحویل گرفتیم. باید ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس تا پایان دوره ششم مدیریت شهری داشته باشیم. نیاز اولیه را که ۳ هزار دستگاه است تا نیمه اول سال ۱۴۰۳ به نتیجه خواهیم رساند و سپس به سمت تأمین اتوبوس برقی خواهیم رفت.

آقای بهرامی گفت برای رسیدن به ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. با تمام تولیدکنندگان برای تأمین اتوبوس، مذاکراتی داشتیم و تا امروز شرکت‌های سایپا دیزل، وزارت دفاع، زامیاد و دیگر تولیدکنندگان در لیست مذاکرات ما قرار دارند. با دستور رئیس جمهور استاندارد اتوبوس برقی شرکت مپنا تأیید شد. از این شرکت و شرکتی دیگر هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس برقی تأمین خواهد شد که امسال ۲۰۰ دستگاه برقی تعهد داده شده اما توان تأمین ۵۰۰ دستگاه وجود دارد.

تاکنون ۸۲ دستگاه اتوبوس بازسازی شده است

اردیبهشت ۱۴۰۲: حمیدرضا عزیزی، مسئول بازسازی اتوبوس‌های شرکت واحد اتوبوسرانی، در مراسم رونمایی از ۴۰ دستگاه اتوبوس اورهال شده در تاریخ ۲۳ اردیبهشت‌ماه، عنوان کرد با توجه به فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی، در کنار نوسازی ناوگان، کار بازسازی نیز انجام می‌شود. بنابراین، با توجه به شرایط اقتصادی کشور در بحث بازسازی ورود کردیم که با بهبود شرایط فنی اتوبوس‌ها، آرامش نسبی برای شهروندان فراهم شود.

وی افزود از ابتدای سال این پروژه آغاز شده و حدود ۱۲۰ دستگاه در دو مرکز در حال بازسازی هستند. اولویت در انتخاب مراکز خودروسازها هستند ولی باتوجه به شرایط از مراکز دارای توانایی استفاده می‌شود. اولین مرکز، شرکت شهاب خودرو و شرکتی دیگر از سمت اتوبوسرانی است.

براساس گفته‌های وی، ۴۰ دستگاه اتوبوس از ابتدای سال بازسازی شده است. در گذشته‌ ۴۲ دستگاه تحویل مناطق داده و با این تعداد جدید، ۸۲ اتوبوس وارد ناوگان شده است. برای راندمان بهتر، کار در سه سطح کار جلو برده شده است. برخی اتوبوس ها نیاز به اورهال کلی داشتند که هزینه و وقت بیشتری می برد  که شامل سطح یک می‌شود. سطح دو شامل تزیینات و نوسازی داخل ماشین و موضوعات الکترونیکی است و سطح سوم هم به نقاشی و صافکاری ماشین مربوط می‌شود. با تعریف این سه سطح ماشین‌ها نوسازی شدند. عمدتا این اتوبوس‌ها دوکابین هستند و باتوجه به شرایط ماشین‌ها در هر سه سطح نوسازی شدند. حدودا ۵۰ درصد ناوگان فرسوده است و خواه ناخواه باید به سمت بازسازی حرکت می‌شد.

آقای عزیزی گفت از آن جا که یونیت‌های اصلی اتوبوس‌های دوکابین از برندهای خاص اروپایی و آلمانی است، در روند کار تاخیر ایجاد شد. بازسازی مشتمل بر تعمیر و تعویض است و تا جای ممکن تعمیر می‌شوند، اما در مواردی باید تعویض کرد.

وی عنوان کرد چشم انداز آن‌ها اورهال ۵۰۰ دستگاه تا دو ماه آینده است. البته قیمت اورهال یک دستگاه اتوبوس حدودا ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون در سطح یک و ۳۰۰ میلیون در سطح سه است. شرایط فنی ماشین‌ها در خطوط شیب‌دار مانند مناطق ۱ و ۴ باعث می‌شود سیستم قدرتی اتوبوس‌ها مستهلک شود. بعضی از خطوط مانند سامانه خط دو به دلیل تردد بالا استهلاک اتوبوس ها را بالا می‌برند.

وی درباره روند این کار گفت قراردادی با شرکت پیمانکار منعقد می‌شود و بر اساس چک لیست‌ها، کارهای پیمانکار مشخص است. ماشین در هنگام ترخیص از طریق سامانه تندرو چک و گارانتی می‌شود و اینکه گفته شود اتوبوسی در هنگام حرکت جوش بیاورد حرف درستی نیست. ماشین در هر لحظه احتمال نقص فنی دارد ولی کولرهای تمامی اتوبوس‌های اورهال شده سالم هستند. بازسازی امری نو و تازه نیست، اتوبوس‌ها همواره داخل تعمیرگاه‌های پایانه‌ها بازسازی می‌شدند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours