رشد ۱۶ درصدی تولید اتوبوس و مینی‌بوس

به گزارش کامیون نیوز – طبق آمارهای وزارت صمت، در مدت مشابه سال قبل، ۵۰۲ دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس در کشور تولید شده و این آمارها در سال ۹۹، ۹۸ و ۹۷ به ترتیب ۳۴۴ دستگاه، ۳۳۳ دستگاه و ۳۰۳ دستگاه بوده است. آمارهای تجمعی بهار امسال مشتمل بر ۳۳۳ دستگاه مینی‌بوس و میدل باس (رشد ۳۱ درصدی) و ۲۴۹ دستگاه اتوبوس (بدون تغییر نسبت به پارسال) است.

در بین شرکت‌های تولیدکننده، بیشترین میزان تولید و سهم بازار در این مدت مربوط به گروه بهمن با سهم ۳۴ درصدی است. پس از آن گروه ایران‌خودرو سهم ۲۹ درصدی، سروش دیزل مبنا سهم ۲۵ درصدی، عقاب افشان سه درصدی، پیشرو دیزل آسیا سه درصدی، شهاب خودرو ۲ درصدی، پارسیان خودرو مانلی یک درصدی و سایر خودروسازان سهم چهار درصدی را در اختیار دارند.

رشد تولید خودروهای کار و تجاری در بهار

تیر ۱۴۰۲: طبق جدیدترین آمار موجود، حدود ۳۲۵هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان خرداد تولید شده است. ۲۷۷هزار دستگاه خودرو سواری در این مدت تولید شده که ۸۵.۲ درصد کل تولیدات خودروسازان را تشکیل می‌دهد. این آمار نشان می‌دهد که در مجموع تولید انواع خودروهای تجاری از سبک تا سنگین به ۶۸هزار دستگاه در سه‌ماه نخست سال جاری رسیده است. آمار تولید در بخش‌های مختلف نشان می‌دهد که در این مدت سهم بخش‌خصوصی از تولید خودرو در کشور ۲۱ درصد بوده و در مقایسه با مدت مشابه قبل و حتی ماه‌های پیش از آن صعودی بوده است؛ روندی که درباره افزایش تولید از سال گذشته آغاز شده بود، در سه‌ماهه نخست امسال نیز با شدت بیشتری تداوم یافته است.

در سه ماه نخست سال جاری ۳۶هزار دستگاه وانت در کشور تولید شده است. براساس آمار منتشرشده، این حجم از تولید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از ۲۷درصد رشد برخوردار بوده است. ازسوی‌دیگر، در سه‌ماهه نخست امسال حدود ۸۰۰ دستگاه ون تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۱۷درصد رشد را نشان می‌دهد؛ یعنی حجم تولید این خودروها به بیش از دو برابر رسیده است. این افزایش تولید در بخش‌ ون‌ها در شرایطی اتفاق می‌افتد که ناوگان مسافری شهری در تمام استان‌های کشور، بیش از همیشه نیازمند ورود مدل‌های جدید است. در سایر بخش‌های مسافری نیز آمارها نشان‌دهنده آن هستند که در این مدت نزدیک به ۵۸۰ دستگاه مینی‌بوس و اتوبوس نیز تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیان‌گر ۱۶درصد رشد است.

خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین باری هم در این بازه زمانی با افزایش تولید همراه بوده‌اند. به نظر می‌رسد تمام تجاری‌سازان کشور در تمام سگمنت‌ها، تلاش خود را به کار گرفته تا بتوانند تولید را افزایش دهند. در سه‌ماه نخست سال جاری بیش از ۱۰هزار دستگاه انواع خودرو سنگین شامل کامیون، کامیونت و کشنده تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۹۵درصدی تولید در این حوزه را نشان می‌دهد. این بخش از صنعت خودروهای تجاری، در سال‌های گذشته هم‌پای سایر بخش‌ها، مشکلات بسیاری را تجربه کردند و با افت شدید تولید مواجه شدند. اما در دو سال گذشته به نظر می‌رسید تولید این خودروها دوباره جان تازه‌ای به خود گرفته است. همچنین واردات مدل‌های کارکرده در کشور، بازار رقابتی را برای این خودروها ایجاد کرد و خودروسازان داخلی به منظور دستیابی به سهم بازار بیشتر، هم‌زمان با رفع حجم وسیعی از مشکلات تولید و انعقاد قراردادهای تازه با شرکای خارجی خود، تولید را افزایش دادند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours