تجمع رانندگان، واردات کامیون دست دوم را هم آزاد کرد؟

به گزارش کامیون نیوز – فرسودگی کامیون های فعال در ناوگان جاده ای کشور و افزایش شدید قیمت کامیون بعد از جهش نرخ ارز، نوسازی و خرید کامیون جدید را برای بسیاری از رانندگان غیرممکن کرده است.

به منظور رفع این معضل، وزارت راه و شهرسازی و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت سازمان راهداری شرایطی را برای واردات کامیون های دست دوم فراهم کرد تا نوسازی ناوگان جاده ای با کامیون های زیر ۵ سال ساخت بر اساس ضوابط گمرکی تعیین شده توسط وزارت صمت امکان پذیر شود.

با این وجود برخی مشکلات و موانع گمرکی و گره هایی که در سامانه های ثبت سفارش وجود داشت مانع واردات کامیون های دست دوم به کشور شده و یا این کامیون ها را در گمرک ها زمین گیر کرده بود. در پی این مشکلات، تجمعاتی از سوی رانندگان در مقابل ساختمان دیوان عدالت اداری در بزرگراه اشرفی اصفهانی و ساختمان ریاست جمهوری در پاستور برگزار شد که این تجمعات توسط تین نیوز پوشش داده شد.

دردسرهای واردکنندگان کامیون دست دوم

یکی از این رانندگان کامیون که دچار این مشکل شده بود با حضور در تین نیوز توضیحاتی در این زمینه داد. به گفته وی کامیون دست دومی که این فرد  از کشور آلمان وارد کرده بعد از ورود کامیون به گمرک شهریار و طی شدن تمام مراحل و پرداخت هزینه های مربوطه، در آخرین مرحله دچار مشکل ترخیص شده است . مشکل مذکور این بود که کارشناس خروج از گمرک اعلام کرد اتاق کامیونی که وارد کرده ایم با آنچه در سامانه ثبت سفارش خودرو ثبت شده، مغایرت دارد.

این مشکل چند ماه ادامه داشت و پیگیری های فراوان از وزارت راه و شهرسازی و گمرک و وزارت صمت، امکان ویرایش سفارش ثبت شده و تطبیق آن با کامیون وارد شده، در سامانه ثبت سفارش ایجاد نشده بود.

اکنون به نظر می رسد مشکلات ثبت سفارش و ویرایش اطلاعات در سامانه برطرف شده و وزارت صمت مسئولیت حل این مشکل را به عهده گرفته است.

رفع این مشکلات در پی دستور معاون امور حقوقی رئیس جمهور به وزیر راه و شهرسازی انجام شده که بر اساس این دستور اشخاصی که ثبت سفارش آنها (خودروهای موضوع بند (ث) ماده (۳۰) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه) تا انتهای سال ۱۴۰۱ تایید شده، می توانند نسبت به ایجاد امکان ویرایش و تمدید ثبت سفارش خودروهای مذکور اقدام کنند.

وزارت صمت نیز اکنون مسئولیت ترخیص این کامیون ها را از گمرک به عهده دارد در پی این دستور ابوالفضل درویشوند معاون امور حقوقی دولت ا اقدام لازم را در خصوص شماره گذاری و ترخیص خودروهای مذکور انجام  خواهد داد.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours