اطلاع از شرایط گواهینامه پایه یک

به گزارش کامیون نیوز – زمانی که افراد به سن ۱۸ سالگی می‌رسند و شرایط آن را پیدا می‌کنند تا برای دریافت گواهینامه اقدام کنند، پس از انجام مراحلی که شامل آزمون‌های تئوری و عملی است موفق می‌شوند تا گواهینامه‌ی پایه سوم دریافت کنند. افراد دارای گواهینامه پایه سوم، مجاز به راندن انواع خودروهای سبک سواری هستند.

درصورتی‌که قصد داشته باشید مجوز راندن خودرو‌های نیمه سنگین مثل ون و انواع مینی‌بوس را دریافت کنید باید برای اخذ گواهینامه پایه دوم وارد عمل شوید. پس از گذشت ۲ سال از دریافت گواهینامه پایه سوم می‌توانید برای گرفتن گواهینامه پایه دوم اقدام کنید.

گواهینامه پایه یک مخصوص رانندگان انواع اتومبیل باری با ظرفیت بیشتر از ۶ تن و همچنین اتوبوس‌های مسافربری با ظرفیت بیشتر از ۲۶ نفر است.

طبیعی است که برای دریافت گواهینامه پایه دوم شرایط و آزمون‌های سخت‌تری نسبت به گواهینامه پایه سوم وجود دارد و به همین ترتیب، آزمون‌ها و ضوابطی که برای دریافت گواهینامه پایه اول وجود دارد، بسیار سخت‌تر از شرایط گواهینامه پایه دوم و پایه سوم است.

در صورتی که تمایل دارید از شرایط گواهینامه پایه یک اطلاع داشته باشید، می‌توانید با مطالعه‌ی این مقاله اطلاعات خود را تا سطح بسیار زیادی بالا ببرید. پس اگر به این قصد وارد این صفحه شده‌اید تا پایان همراه ما باشید.

شرایط گواهینامه پایه یک چیست؟

همان‌طور که گفتیم شرایط گواهینامه پایه یک خیلی بیشتر و سخت‌تر از گواهینامه پایه سه یا پایه دو است. همچنین آزمون‌هایی که برای دریافت این گواهینامه وجود دارد به‌مراتب دشوارتر از شرایط سایر گواهینامه‌ها است. در این قسمت ما شرایطی که برای گرفتن گواهینامه پایه یک وجود دارد را عنوان کرده‌ایم تا اگر قصد دریافت این گواهینامه را دارید با قوانینی که برای این کار وجود دارد آشنا شوید.

شرایط گواهینامه پایه یک چیست
 • گذشتن ۲ سال از تاریخ دریافت گواهینامه پایه دوم. (همچنین برای دریافت گواهینامه پایه دوم، گذشت دو سال از صدور گواهینامه پایه سوم الزامی است.)
 • دارا بودن حداقل ۲۵ سال سن
 • داشتن دست کم ۶ ماه اعتبار تا تاریخ انقضای گواهینامه پایه دوم
 • داشتن گواهی سلامت جسمی، روحی و روانی به همراه مدرک عدم اعتیاد
 • انجام معاینات جسمی، نزد پزشک مربوط به این کار
 • طی کردن دوره‌های آموزشی تئوری و عملی مربوط به گواهینامه پایه اول
 • قبولی در آزمون آیین نامه راهنمایی رانندگی که شامل قوانین راهنمایی رانندگی و همچنین اطلاعات فنی راجع به خودرو است. (همانند گواهینامه پایه سوم، برای وارد شدن به مرحله‌ی آزمون عملی قبولی در این مرحله ضروری است. همچنین محدودیتی برای تعداد انجام آزمون آیین نامه وجود ندارد.)
 • قبولی در آزمون عملی رانندگی با خودرو سنگین که می‌تواند اتوبوس باشد یا کامیون. طبیعتاً، این مرحله مهم‌ترین بخش کار در گرفتن گواهینامه پایه یک است که طبیعتاً آزمون آن بارها سخت‌تر از آزمون شهر برای گواهینامه پایه سوم است.

مدارک لازم برای گواهینامه پایه یک

سؤال دیگری که در دریافت و شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک به وجود می‌آید این است که برای این کار به چه مدارکی نیاز است؟

مدارک لازم برای گواهی نامه پایه یک
 • ارائه دادن اصل گواهینامه پایه دوم
 • ارائه اصل و کپی صفحه اول شناسنامه عکس‌دار. همچنین درصورتی‌که شناسنامه دارای توضیحات باشد، کپی از توضیحات نیز لازم است.
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی و یا تاییدیه صادر شده از اداره ثبت احوال
 • ارائه تمامی گواهینامه‌هایی که به اسم شخص است. اعم از گواهینامه موتور، جرثقیل و تراکتور و …
 • ۸ قطعه عکس ۳*۴ جهت استفاده در مدارک. توجه داشته باشید که از شرایط عکس در آن زمان مطلع باشید. این شرایط معمولاً به این صورت است که صاحب عکس باید دارای لباس تیره بوده و پشت زمینه‌ی آن سفید باشد. همچنین عکس باید جدید باشد و شما نمی‌توانید عکس‌های خیلی قدیمی خود را برای این کار ارائه دهید. در کل دقت داشته باشید که نکات مربوط به عکس را لحاظ کنید.
 • ارائه مدارک سلامت جسمانی و روحی و گواهی عدم اعتیاد.

هزینه گواهینامه پایه یک سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

باتوجه‌به شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک گواهینامه هزینه‌هایی که برای صدور گواهینامه پایه یک وجود دارد متغیر است. به همین دلیل خیلی نمی‌توان با قطعیت راجع به هزینه‌های آن نظر داد.

هزینه گواهینامه پایه یک چقدر است

بیشترین هزینه مربوط به کلاس‌های تئوری و عملی است که به شخص داوطلب آموزش‌ داده می‌شود. هزینه‌های دیگری شامل هزینه‌ی معاینه‌ی چشم، خرید کتاب، تست اعتیاد، صدور کاردکس و تمبر است. همچنین درصورتی‌که نتیجه گروه خونی خود را نداشته باشید، یک هزینه‌ی جدا برای دریافت نتیجه گروه خونی به پایتان می‌افتد. هر بار که شخص در آزمون عملی مردود شود، پرداخت هزینه‌ی اضافی به گردنش است!

آیا کارت پایان خدمت از شرایط گواهی نامه پایه یک است؟

تا سال ۹۵ داشتن کارت پایان خدمت و یا داشتن معافیت از سربازی، حال چه معافیت دائم یا موقت، برای دریافت گواهی نامه چه برای گواهی نامه پایه یک و چه برای گواهی نامه پایه ۳ لازم بود. به این معنی که بدون ارائه کارت پایان خدمت، فرد نمی‌توانست مراحل اداری برای صدور گواهی نامه را از سر بگیرد. اما از این سال به بعد، این قانون برداشته شد. به این معنی که در حال حاضر، افرادی که به خدمت سربازی نرفته باشند نیز می‌توانند برای دریافت گواهی نامه پایه یک اقدام کنند و در واقع، داشتن کارت پایان خدمت، از شرایط دریافت گواهی نامه پایه یک نیست.

این قانون همچنین شامل مدرک دیپلم نیز می‌شد. به این معنی که تا چند سال پیش، حداقل، داشتن مدرک دیپلم، از شرایط دریافت گواهی نامه بود اما قانون آن، برداشته شد. در حال حاضر، شخصی که قصد داشته باشد برای گواهی نامه پایه یک اقدام کند، تنها لازم است تا سواد خواندن و نوشتن را بلد باشد.

سخن پایانی

در این مقاله شرایط گواهینامه پایه یک را بررسی کردیم. عنوان شد که برای راندن کامیون‌های سنگین که ظرفیت بار بالای ۶ تن داشته باشد و یا اتوبوس مسافربری که بیشتر از ۲۶ نفر ظرفیت داشته باشد، لازم است تا شخص راننده گواهینامه پایه یک داشته باشد.

در ادامه، مدارک لازم برای گواهینامه پایه یک عنوان شد که از مهم‌ترین این مدارک، شناسنامه عکس دار، کارت ملی و سایر گواهینامه هایی است که شخص راننده دارد. در رابطه با هزینه‌ی گواهینامه پایه یک، گفته شد که به دلیل متغیر بودن قوانین و هزینه‌ها، به شکل دقیق نمی‌توان یک هزینه را برای این مورد اعلام کرد.

امیدواریم توانسته باشیم در راستای گرفتن گواهینامه پایه یک مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم. همچنین درصورتی‌که سؤالی در این زمینه برای شما وجود داشت در قسمت نظرات آن را برای ما به ثبت برسانید.

سوالات متداول

همواره سؤالات زیادی در راستای دریافت و شرایط گواهینامه پایه یک وجود داشته است که در این قسمت به پرتکرارترین‌های آن پاسخ داده‌ایم.

آیا برای دریافت گواهینامه پایه یک، حتماً باید گواهی نامه پایه ۲ داشته باشیم؟

بله. در واقع برای دریافت گواهینامه در هر پایه‌ای، لازم است تا شخص گواهی نامه پایه قبلی را داشته و همچنین مدت زمان ۲ سال هم از تاریخ صدور آن گذشته باشد. به این ترتیب، لازمه‌ی دریافت گواهینامه پایه دو، گواهینامه پایه سه است و لازمه‌ی گرفتن گواهینامه پایه یک ، گواهینامه پایه دو است.

آیا برای دریافت گواهینامه پایه یک، داشتن دیپلم ضروری است؟

برای دریافت این گواهینامه، داشتن دیپلم ضروری نیست و شخص فقط باید سواد خواندن و نوشتن را داشته باشد.

برای دریافت گواهینامه پایه یک، کارت پایان خدمت نیاز است؟

در گذشته قانون به این شکل بود که برای دریافت گواهینامه،لازم بود تا مدرک پایان خدمت ارائه شود. اما طبق قوانین جدید سازمان نظام وظیفه، برای صدور گواهینامه پایه یک نیازی به داشتن کارت پایان خدمت نیست.

خانم‌ها هم می‌توانند گواهینامه پایه یک بگیرند؟

بله. گرفتن گواهینامه پایه یک محدود به جنسیت خاصی نیست و خانم‌ها هم می‌توانند برای راندن اتوبوس و یا کامیون سنگین، برای دریافت گواهینامه پایه اول خود اقدام کنند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours