فکری به حال صف‌های طولانی کامیون‌ها در مرز باشماق کنید

به گزارش کامیون نیوز – شیوا قاسمی‌پور در جلسه شورای هماهنگی مدیران استانی واحدهای تابعه وزارت اقتصاد و دارایی و بانک‌های کردستان که با حضور وزیر اقتصاد و دارایی تشکیل شد، ضمن خیر مقدم به مهمانان اظهار داشت: فعالیت وزیر اقتصاد حوزه‌های‌ مختلف از جمله نهضت تسهیل در صدور مجوز کسب و کارها، جلوگیری از افزایش قمیت نان، کاهش مالیات تولید، انتشار صورت مالی بانک‌ها، کاهش رانت در قیمت‌گذاری و کاهش زمان تشریفات گمرکی قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۴ هزار فقره تسهیلات از منابع بانکی در مریوان پرداخت شد، گفت: انتظار می‌رود رویکرد سیستم بانکی در ارائه تسهیلات به متقاضیان اشتغال‌زایی تسهیل‌گیری باشد.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی خواستار رفع مشکلات مرز باشماق شد و افزود: ضعف زیرساخت‌ها، طولانی بودن صف‌های کامیون‌ها و نبود شعبه بانکی در مرز از جمله معضلات این حوزه است که امید است برطرف شود.

وی با بیان اینکه شرایط ایجاد شعبه بانکی در مرز باشماق وجود دارد، تصریح کرد: انتظار می‌رود در این راستا اقدامات لازم انجام شود.

قاسمی‌پور بر ضرورت اجرایی قانون ماده ۵۶ تاکید و بیان کرد: وزیر اقتصاد چهار بانک عامل را موظف کنند که ماده ۵۶ را برای جاده سنندج-مریوان اجرا کنند.

وی خواستار جلوگیری از جمع شدن موسسه قرض‌الحسنه سروآباد شد، تاکید کرد: انتطار می‌رود چنین موسسه‌ای در مریوان نیز برما و تسهیلات قرض‌الحسنه برای ارائه به مردم تخصیص یابد.

عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس به وضعیت راه‌ها اشاره کرد و اذعان داشت: یک هزار میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت‌های حوزه راه در حوزه ارتباطی شهرستان نیاز داریم.

فروش ۶۴ میلیارد تومانی اموال مازاد در کردستان

ارسلان ازهاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان نیز در جلسه شورای هماهنگی مدیران استانی واحدهای تابعه وزارت امور اقتصاد و دارایی و بانک‌های استان کردستان با وزیر اقتصاد خواستار بازگشت حساب‌های شرکت‌ها به داخل استان شد و اظهار داشت: نباید این شرکت‌ها از زیرساخت‌های استان استفاده کنند اما درآمد و سودشان را به استان‌های دیگر ببرند. یک ریال از حساب این شرکت‌ها به کردستان بازنگشته است.

وی با تاکید بر اینکه ۱۲۰ میلیادد تومان حقوق معادن دولتی باید به استان بازگردد، گفت: دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد مصوب استان به سه هزار میلیارد تومان افزایش یافته اما این مبلغ به دلیل نبود ظرفیت آن تحقق نمی‌یابد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان افزود: سال گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان از محل یک درصد فروش معادن برای استان پیش‌بینی شده بود که تحقق نیافت در حالی‌که با این ظرفیت می‌توان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۴ میلیارد تومان فروش اموال مازاد داشتیم، تصریح کرد: انتظار می‌رود تسهیلات بانکی برای اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری در استان اختصاص یابد.

ازهاری با بیان اینکه گمرک استان سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته است، یادآور شد: ۳۴۰ میلیارد تومان میزان مالیات بر ارزش افزوده در استان بوده است.

سهم‌ منابع بانکی کردستان کمتر از ۶دهم درصد است

سیدمهدی فرشادان نماینده مردم سنندج در مجلس نیز در جلسه شورای هماهنگی مدیران استانی واحدهای تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک‌های استان کردستان با وزیر اقتصاد از عدم همکاری بانک‌ها در زمینه پرداخت تسهیلات تبصره ۱۶ به متقاضیان انتقاد کرد و اظهار داشت: منابع بانکی به صورت یکسان در استان‌ها تقسیم‌ نشده است.

وی افزود: باید قبل از آن که افراد جهت دریافت تسهیلات تبصره ۱۶ به بانک‌ها معرفی می‌شوند، منابع مالی آن تامین شود.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی خواستار ایجاد اشتغال‌زایی شد و اذعان کرد: کردستان از لحاظ ایجاد اشتغال، آخرین استان کشور است و باید با پرداخت تسهیلات کم‌بهره برای رفع بیکاری گام برداشت.

وی تصریح کرد: اینکه کمتر از ۶دهم درصد منابع بانکی استان، تسهیلات پرداخت و یا منابع کردستان در استان‌های دیگر هزینه شود، ظلمی در حق مردم است. باید با بانک‌هایی که چنین کاری انجام داده‌اند، برخورد شود.

فرشادان در ادامه با بیان اینکه با توجه به کشاورزی بودن و پایان بودن سرانه مردم کردستان، مالیات بر ارزش افزوده قابل تحقق نیست، خاطر نشان کرد: در کردستان ۵ برابر بیشتر مالیات وصولی داریم که این نگران‌کننده و فشار مضاعفی را به قشر ضعیف جامعه وارد می‌کند.

عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس با اشاره به اینکه ۳۴ درصد مردم استان کردستان با سپرده‌های قرض‌الحسنه سر و کار داشته و تمایلی به دریافت تسهیلات با نرخ بالا را  ندارند، تاکید کرد: همکاری بانک‌ها افزایش یابد.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours