نیکولا One، کامیونی با ۲۰۰۰ اسب بخار قدرت

به گزارش کامیون نیوز – این خودروساز که نام خود را از «نیکولا تسلا» گرفته است ادعا می‌کند که کامیون نیمه الکتریکیِ One تسلای دنیا کامیون‌ها خواهد بود چراکه توانایی پیمودن ۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر را با یک‌بار شارژ خواهد داشت و آن را قادر می‌سازد که از فلوریدای جنوبی تا نیویورک را بدون نیاز به توقف برای شارژ یا سوخت‌گیری طی کند.

 کامیون با 1200 اسب خار قدرت

کامیون نیکولا وان با 1200 اسب بخار

کشندهٔ One مجهز به باطری‌های ۳۲۰ کیلووات ساعتی است که قدرت خارق‌العاده‌ای برابر ۲۰۰۰ اسب بخار تولید می‌کنند (برای مقایسه بد نیست بدانید قوی‌ترین کامیون حال حاضر دنیا یعنی ولوو FH16 تنها ۷۵۰ اسب بخار قدرت دارد). باطری‌های این کشنده از بیش از ۳۲ هزار سلول لیتیوم یون تشکیل‌شده که حدود سه برابر باطری‌های تسلا مدل S P90D است. البته همان‌طور که اشاره شد، این کامیون تمام برقی نیست چراکه مجهز به یک توربین شده که به همراه سیستم احیای انرژی ناشی از ترمزها، باطری‌ها را شارژ می‌کند. این توربین که با استفاده از گاز طبیعی فشرده یا CNG کار می‌کند، قدرتی در حدود ۵۵۰ اسب بخار تولید نموده و آن را مستقیماً به باطری‌ها انتقال می‌دهد. به گفتهٔ سازنده، این توربین به‌طور اختصاصی برای One طراحی‌شده و توانایی روشن و خاموش شدن را در عرض چند ثانیه دارد. چنین توربینی برای اولین بار است که در صنعت حمل‌ونقل مورداستفاده قرار می‌گیرد. بعلاوه این نوع قوای محرکه نیز تاکنون بکار گرفته نشده و برای اولین بار در جهان از سوی شرکت نیکولا ارائه‌شده است.

کامیون نیکولا وان با 1200 اسب بخار

کامیون نیکولا وان با 1200 اسب بخار

نسخهٔ استاندارد کامیون One مجهز به یک مخزن ذخیرهٔ گاز طبیعی است که حجمی معادل ۵۷۰ لیتر دارد. کشنده با شارژ کامل باطری‌ها و مخزن گاز پُر می‌تواند تا ۲۰۰۰ کیلومتر را بپیماید. به گفتهٔ شرکت نیکولا، هزینهٔ پیمودن هر کیلومتر با کامیون One معادل نیمی از هزینهٔ یک کامیون دیزلی است. این کامیون نیمه الکتریکی با بار کامل می‌تواند در کمتر از ۳۰ ثانیه از صفر به‌سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت دست یابد درحالی‌که حداکثر سرعت آن نیز در سربالایی‌ها حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است.

کامیون نیکولا وان با 1200 اسب بخار

«Trevor Milton» مؤسس و مدیرعامل کمپانی نیکولا می‌گوید:

کامیون نیکولا وان با ۱۲۰۰ اسب بخار کارها برای ساخت نسخهٔ واقعی این کشنده به‌سرعت در حال انجام است و با همکاریِ هوشمندترین افراد، قصد طراحی وسایل نقلیه‌ای را داریم که قبلاً ساخت آن‌ها غیرممکن تصور می‌شد.

این شرکت تا جایی به عملی بودن پروژهٔ ساخت مدل‌های One و Zero مطمئن است که حتی سفارشات خرید برای آن‌ها را از الآن می‌پذیرد. خریداران می‌توانند با پرداخت ۱۵۰۰ دلار برای کامیون و ۷۵۰ دلار برای باگی، آن‌ها را از هم‌اکنون سفارش دهند. این شرکت برای ۵۰۰۰ خریدارِ اولِ کامیونِ One به میزان ۳۸۰ هزار لیتر گاز رایگان در نظر گرفته است که از طریق پمپ‌های CNG شرکت در اختیار آنان قرار داده می‌شود. گاز موردنیاز این پمپ‌ها نیز از چاه‌های گاز طبیعی متعلق به شرکت تأمین می‌شود. به گفتهٔ نیکولا این میزان گاز برای پیمودن ۱٫۶ میلیون کیلومتر کافی است. البته امکان اجارهٔ کامیون‌های One با پرداخت ماهیانه ۵ هزار دلار نیز وجود خواهد داشت. این مبلغ شامل اجارهٔ کامیون، سوخت نامحدود، پیمایش نامحدود و تعمیر و نگهداری کشنده می‌شود.

کامیون نیکولا وان با 1200 اسب بخار

از سوی دیگر مدل تمام برقی Zero نیز خودرویی سرگرم‌کننده است و با یک فِرِم سبک‌وزن و یک باطری ۵۰ کیلووات ساعتی که قدرتی معادل ۵۲۰ اسب بخار تولید می‌کند می‌تواند بین ۱۶۰ تا ۲۴۰ کیلومتر را با یک‌بار شارژ طی کند. این خودرو با ۴۰ سانتیمتر ارتفاع از سطح زمین و شتاب صفرتا ۹۶ کیلومتر زیر ۳ ثانیه‌، بسیار هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده خواهد بود.

کامیون نیکولا وان با 1200 اسب بخار

شرکت نیکولا امیدوار است بتوانند نمونهٔ اولیهٔ باگی Zero و کامیون One را در سال آینده معرفی کند درحالی‌که قیمت کامیون One از ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار دلار متغیر خواهد بود و باگی Zero قیمتی در حدود ۴۲ هزار دلار خواهد داشت. مدیرعامل شرکت «تروور میلتون» در بیانیه‌ای در رابطه با آیندهٔ شرکت این‌گونه می‌گوید: «این فقط آغاز چیزی است که پیش روی آمریکا، شرکت ما و بازار وسایل نقلیهٔ الکتریکی قرار دارد».

کامیون نیکولا وان با 1200 اسب بخار

این شرکت بخشی از مشخصات فنی این دو وسیله را نیز به شرح زیر اعلام کرده است:

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours