همه چیز درباره انواع تایر و انتخاب و خرید بهترین لاستیک برای خودرو

به گزارش کامیون نیوز – عملکرد ماشین به نحوه رفتار راننده با خودرو بستگی دارد، از تعویض تسمه‌های فرسوده گرفته و استفاده از روغن موتور مناسب تا کار مطابق با برنامه نگهداری موتور می تواند روی عملکرد خودرو تاثیر بگذارد.

این بین نباید از لاستیک‌های که در خودرو استفاده می شوند، غافل شوید. مراقبت از تایرها یکی از مهمترین کار‌هایی است که می‌توانید برای اطمینان از امنیت خود و مسافران انجام دهید.

تایر تنها بخشی از خودرو است که ارتباط مستقیم با زمین دارد و وظیفه کاستن از نیروی اصطکاک جاده را بر عهده دارد. در واقع لاستیک به عنوان آخرین عضو از سیستم انتقال قدرت عمل کرده و در کنترل خودرو نقش مهمی بر عهده دارد.

علاوه بر اطمینان از اینکه لاستیک از فشار هوای مناسبی برخوردار است، بسته به میزان رانندگی و نوع رانندگی شما باید هر سه تا چهار سال یکبار آن‌ها را تعویض کنید. اگر تایرها بیش از شش سال سن دارند، کارشناسان توصیه می‌کنند آن‌ها را تعویض کنید حتی اگر هنوز هم آج آنها از بین نرفته است زیرا لاستیک‌های خودرو با گذشت زمان شروع به خراب شدن می‌کنند و آن‌ها در برابر انفجار‌های خطرناک و جداسازی آج آسیب پذیر می‌شوند.

در این گزارش به سه مورد از مهمترین مواردی که باید هنگام خرید لاستیک مورد توجه قرار گیرد، اشاره شده است.

اندازه لاستیک: لاستیک‌ها ممکن است فقط یک شکل باشند، اما در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند. قبل از خرید، دفترچه راهنمای خودرو را بررسی کنید یا به برچسب روی درب سمت راننده نگاه کنید تا اندازه تایرهای توصیه شده برای وسیله نقلیه را پیدا کنید.

خرید لاستیک در اندازه مناسب بهترین راه برای اطمینان از دقیق بودن سرعت سنج شماست. اطمینان حاصل کنید که هر چهار لاستیک از نظر عرض یکسان هستند. تفاوت لاستیک‌ها می‌تواند بر فرسودگی لاستیک‌ها و هندلینگ وسیله نقلیه تأثیر بگذارد.

انواع تایر: آیا لاستیک‌های فعلی اتومبیل شما برای تابستان طراحی شده است؟ زمستان؟ استفاده در طول سال؟ دانستن این نکته مهم است، زیرا عملکرد هر نوع متفاوت است.

لاستیک‌های تمام فصل: همان طور که از نام این نوع تایرها پیدا است، تایر‌های تمام فصلی را می‌توان در تمام طول سال استفاده کرد. از آنجا که آن‌ها برای تمام فصول ساخته شده اند، یک تجربه رانندگی ایمن را ارائه می‌دهند. این نوع لاستیک در خودرو‌ها و SUV رایج‌ترین است.

لاستیک‌های تابستانی: لاستیک‌های تابستانی که در بعضی مواقع آن‌ها را لاستیک‌های عملکردی نیز می‌نامند، طرافداران زیادی دارند. آن‌ها در گرما و باران بهترین عملکرد را دارند اما  نه در هوای سرد یا برف؛ در هوای سرد، آن‌ها سفت و سخت می‌شوند و عملکرد خوبی ندارند، بنابراین هرگز برای رانندگی در زمستان ایمن نیستند.

لاستیک‌های زمستانی: لاستیک‌های زمستانی چسبندگی زیادی دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد با سرعت بیشتری از لاستیک‌های معمولی شتاب بگیرند. از آنجا که آنها دارای عاج هستند، به منظور حرکت در برف و یخ طراحی شده اند، سرعت آن‌ها نسبت به لاستیک‌های تمام فصل نیز سریعتر است.

مواد تایر: اگر کسی از شما بپرسد لاستیک شما از چه موادی ساخته شده است، اولین کلمه‌ای که به ذهن شما خطور می‌کند احتمالاً لاستیک است. درست است، اما لاستیک فقط بخشی از ترکیبات اولیه تایر است. علاوه بر لاستیک، تایرها دارای پلیمر‌های مصنوعی، فولاد، طناب‌های پارچه‌ای و پر کننده‌هایی هستند که با هم کار می‌کنند تا لاستیک را تقویت کنند و به آن‌ها قدرت تحمل شرایط مختلف جاده را می‌دهند.

بیشتر لاستیک‌ها مواد اولیه یکسانی دارند اما از نظر عملکرد و قیمت می‌توانند تفاوت چشمگیری داشته باشند. بر اساس تحقیقات انجام شده، برچسب قیمت بالاتر همیشه به معنای لاستیک بهتر نیست، بنابراین اگر علاقه‌مند به خرید لاستیک خاصی هستید، در مورد مارک تایر ها تحقیق کنید تا ببینید از کجا تولید شده است ، تحقیقات می‌تواند به شما کمک کند از خرید لاستیک‌های ارزان قیمت ساخته شده با مواد فرعی خودداری کنید.

یکی از رایج‌ترین دلایل مردم برای خرید لاستیک جدید، ساییده شدن آج است. آج به شما چیز‌های زیادی درباره وضعیت خودرو می‌گوید. اگر آج لاستیک بیش از حد فرسوده شده باشد، ماشین به خصوص در شرایط مرطوب یا برفی عملکرد خوبی ندارد.

علاوه بر بررسی عمق آج، به محل سایش نیز توجه کنید. ساییدگی آج باید در عرض تایر باشد. ساییدگی ناهموار مشکلی را نشان می‌دهد که باید آن را برطرف کنید. به عنوان مثال، اگر یک طرف لاستیک بیشتر از طرف دیگر ساییده شده باشد، خودرو نیاز به تراز شدن دارد.

عمر استاندارد و گارانتی لاستیک

عمر تایر نیز مانند هر وسیله و قطعه دیگر خودرو به شیوه استفاده شما بستگی دارد، اما تولیدکنندگان لاستیک معمولا محدوده ۱۲۰ هزار کیلومتری را به عنوان ظرفیت گارانتی لاستیک در نظر می‌گیرند. عمر تقریبی لاستیک‌ها در صورت طراحی و تولید مهندسی و اصولی از یک سو و رانندگی ایمن از سوی دیگر، به حدود ۳ الی ۴ سال می‌رسد. در نتیجه می‌توان این بازه زمانی مشخص شده را به عنوان یک تعریف کلی در نظر گرفت.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours