تولید ۵۰ هزار دستگاه کامیون و اتوبوس برای نوسازی ناوگان

به گزارش کامیون نیوز – مراسم امضای تفاهمنامه بین وزارت صمت و شهرداری تهران، صبح امروز چهارشنبه ۱۶ فروردین‌ماه در محل وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت با حضور سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت و زاکانی شهردار تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سیدرضا فاطمی امین با بیان اینکه نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی از ضرورت‌های شهر تهران است، گفت: در زمینه توسعه و نوسازی ناوگان کامیون، کامیونت و اتوبوس، در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۱ هزار و سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۴ هزار دستگاه تولید شد و امسال هم قرار است این تعداد به ۵۰ هزار دستگاه برسد که بیانگر رشد خوب در این حوزه است.

وی افزود: وظیفه وزارت صمت است که در حوزه توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری همکاری‌های لازم را انجام دهد تا این اتفاق به بهترین شکل رقم بخورد.

وزیر صمت با تاکید بر حمایت و کمک وزارت صمت در این حوزه بیان داشت: وزارت صمت از یکسو با تولید کنندگان همکاری می‌کند تا به تعهدات‌شان عمل کرده و از سوی دیگر در صورت تأخیر، با ابرازهای موجود، آنها را کنترل خواهد کرد تا موضوع با سرعت و قوت بالایی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه تولید و استفاده از موتورسیکلت برقی به دلیل عدم آلودگی صوتی و آلودگی هوا کار ویژه ای محسوب می‌شود، گفت: برنامه‌ریزی لازم برای سازوکارهای فنی، مالی و مدل کسب و کار تولید موتورسیکلت برقی صورت گرفته است.

فاطمی‌امین اظهار داشت: نوسازی و توسعه تاکسی، اتوبوس و … به تدریج برای مردم ملموس می‌شود اما تولید، نوسازی و توسعه موتورسیکلت برقی، خبر خوبی برای شهروندان تهران خواهد بود.

شهردار تهران: امسال؛ سال تجدید حیات حمل و نقل عمومی شهر تهران است

در ادامه این مراسم، علیرضا زاکانی شهرداری تهران با اشاره به اهمیت نوسازی در حمل و نقل عمومی شهری، گفت: در حال حاضر، ۷۵ درصد حمل و نقل شهری با ماشین شخصی صورت می‌گیرد و بهره‌مندی از حمل و نقل عمومی در ۲۵ درصد و با وضع نامناسب انجام می‌شود زیرا عمده ناوگان فرسوده است.

وی افزود: برای ارائه خدمات در حوزه حمل و نقل عمومی، اگر نیاز به ۱۱ هزار اتوبوس باشد، اتوبوس‌های فعال حدود ۲۵۰۰ دستگاه بوده که بیانگر فاصله معناداری با ارائه خدمت به شکل واقعی و درست آن است.

زاکانی اظهار داشت: براساس این تفاهم‌نامه قرار است بحث نوسازی جدی و گسترده وسایل حمل و نقل عمومی انجام و از طریق اصلاح نرم در خصوص افزایش خطوط، تغییر چارچوب‌های حمل و نقل در خطوط، خدمت متفاوت و افزایش میزان ناوگان اقدام شود.

وی با بیان اینکه سال ۱۴۰۲ راسال تجدید حیات برای حمل و نقل عمومی شهر تهران قرار داده‌ایم، افزود: توجه شورای شهر ششم و شهرداری به موضوع حمل و نقل، افقی را برای شهر باز می‌کند تا ۴۵ درصد بودجه شهر تهران در این زمینه درنظر گرفته شود.

شهردار تهران با بیان اینکه در حوزه توسعه و تجهیز ناوگان اتوبوس، ون، تاکسی و موتورسیکلت، هم هدف شهرداری حرکت به سمت موجودیت پاک و غیرآلاینده است، اظهار داشت: امیدواریم در این حوزه‌ها با عنایت وزیر صمت و همکاران این وزارتخانه، کار را به‌بهترین شکل پیش ببریم. مطمئناً این همکاری‌ها میان شهرداری و وزارت صمت، یک بازخورد مناسب برای شهروندان عزیز تهران و الگوی جدید تفاهم‌نامه بین دستگاه‌ها خواهد بود.

منطقی: شهرداری تهران توجه ویژه‌ای به بحث داخلی‌سازی داشته است

در ادامه این مراسم منوچهر منطقی معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت بیان داشت: از حدود ۶ ماه قبل که بحث توسعه ناوگان شهری در شهر تهران مطرح شد، شهرداری تهران توجه ویژه‌ای به بحث داخلی‌سازی داشت و از این‌رو از مجموعه‌های سایپا و ایران‌خودرو دیزل، زامیاد بازدید و مذاکراتی صورت گرفت که در نهایت منجر به تفاهم نامه امروز شده است.

وی با بیان اینکه یکی از بخش‌های مهم این تفاهم‌نامه نوسازی و توسعه موتورسیکلت‌های برقی در تهران است، ادامه داد: قرار است یک کمیته کاری با مسئولیت معاونت حمل‌ونقل وزارت صمت و معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، فازهای همکاری این تفاهم‌نامه را مرحله به مرحله اجرایی کنند.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با اشاره به اینکه نخستین موضوع این توافق‌نامه که اجرایی می‌شود، بحث موتورسیکلت‌های برقی، است بیان داشت: زیرساخت‌ها و مسائل اقتصادی مرتبط با ساخت و توسعه موتورسیکلت‌های برقی انجام شده و تا اواسط اردیبهشت‌ماه به‌صورت رسمی شروع می‌شود.

منطقی در ادامه بحث توجه ویژه به مترو را مطرح و گفت: قطار شهری با همکاری شهرداری توسعه داده شده و تعداد ۱۰۵ دستگاه از آن در حال تولید است. در شرایط فعلی، بخش عمده‌ای از زیرساخت‌های مترو در حال آماده شدن است و در حوزه توسعه و نوسازی واگن‌های آن هم می‌توان اقدامات ارزنده‌ای را انجام داد که این نویدی برای نوسازی ناوگان درون شهری و ریلی خواهد بود.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours