بررسی کامل + مشخصات فنی کامیون بنز 1924

به گزارش کامیون نیوز – بنز 1924 برای اولین بار در سال 1960 در کشور آلمان با نام اختصاصی دایملر 1921 تولید گشت. البته از سال 1380 به پایین در کشور ما نیز کامیون های 1921 وجود داشتند.

پس از تغییراتی در ظاهر، سیستم تعلیق، موتور، گیربکس، شاسی و دیفرانسیل در کامیون بنز 1921، آن را به کامیون بنز 1924 تغییر دادند که در سال های اخیر آن را با نام ایران خودرو دیزل 1924 وی اچ می شناسیم. کامیون های بنز 1924 از نظر اقتصادی بهترین کامیون های موجود در کشور محسوب می شوند. اما در کنار این همه مزایا، این کامیون دارای معایبی نیز می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با مشخصات فنی، ویژگی ها و مزایا و معایب کامیون های بنز 1924 بیشتر آشنا شوید.

مشخصات فنی کامیون بنز 1924

مشخصات فنی کامیون بنز 1924

همان طور که در بخش قبل به آن اشاره شد، کامیون های بنز 1924 برای اولین بار در کشور آلمان توسط کمپانی دایملر تولید شدند. کامیون های بنز که در اوایل با سیستم 1921 در بازار وجود داشتند، از معایب بسیار زیادی برخوردار بودند و کار با آن ها بسیار دشوار بود. اما خوشبختانه در سال 1380 تا به امروز متخصصان کمپانی ایران خودرو دیزل توانسته اند با تغییراتی جزئی و کلی در تمامی سیستم های این کامیون، آن را از سیستم 1921 به 1924 تبدیل نمایند. این تغییرات موجب شد تا کار با این کامیون به شیوه بهتری انجام شود و رانندگان از رانندگی با آن ها لذت ببرند.

موتور

کامیون بنز 1924 دارای یک پیشرانه بسیار قوی شش سیلندر 24 سوپاپ با حجم 11000 سی سی می باشد. وجود این موتور قوی بر روی این کامیون تنها نیاز به توربو شارژ پر قدرت برای باز شدن نفس موتور دارد. متخصصان با نصب دو توربو شارژ همزمان بر روی منیفولد های موتور این کامیون، قدرت و سرعت آن را چندین برابر افزایش داده اند. علاوه بر آن، وجود توربو شارژ بر روی کامیون های بنز 1924 موجب گشته تا دمای موتور آن ها در سر بالایی ها کمتر و صدای موتور کاهش یابد.

گیربکس

گیربکس کامیون بنز 1924، هیچ شباهتی به کامیون بنز 1921 ندارد. گیربکس این کامیون به دو صورت شش و هشت دنده در بازار وجود دارد و ساخت کمپانی زد اف کشور آلمان می باشد. وجود سیستم اینترکولر بر روی گیربکس این کامیون سبب شده تا رانندگان بتوانند مدت زمان طولانی تری با آن در جاده های طولانی رانندگی کنند. علاوه بر آن، گیربکسی که بر روی کامیون های بنز 1924 قرار دارد دارای طراحی بسیار مهندسی است که سبب افزایش سرعت و قدرت چندین برابری کامیون شده است. البته در نظر داشته باشید که روغن گیربکس بنز 1924 را هر 20 هزار کیلومتر یک بار باید عوض کنید تا بتوانید طول عمر آن را چندین برابر افزایش دهید.

دیفرانسیل

کامیون بنز 1924 به دو صورت تک و جفت محور ( دیفرانسیل) در اختیار کاربران قرار می گیرد. دیفرانسیل این کامیون از جنس چدن بسیار سخت و قوی است و در برابر ضربات، مقاومت بسیار زیادی دارد. طراحی دیفرانسیل کامیون های بنز 1924 با کامیون های مدرن امروزی هیچ تفاوتی ندارد. چرا که متخصصان آن را به گونه ای طراحی نموده اند که صدا با حداکثر کاهش، قدرت و کاربری با حداکثر افزایش مواجه شود. ناگفته نماند که دیفرانسیل این کامیون قابل تعویض است و کاربران می توانند برای سرعت بیشتر، از دیفرانسیل های اتوبوس برای کامیون های بنز 1924 استفاده نمایند.

مزایا و معایب کامیون بنز 1924

کامیون بنز قدیمی

یکی از مهم ترین معایب کامیون بنز 1924، سیستم تعلیق آن است. سیستم تعلیق این کامیون همانند ماشین سنگین های دهه 60 میلادی است و از سیستم تعلیق فنر شمشی بهره مند است. سیستم تعلیق فنر شمشی نسبت به سیستم تعلیق های امروزی بسیار قوی و مقاوم تر است. اما این امر سبب خشک شدن بیش از حد این کامیون گشته است و این امر موجب اذیت شدن رانندگان در جاده های ناهموار می گردد. به همین دلیل رانندگان می بایست هر چند وقت یکبار با پاشش گازوئیل به فنر شمش های این کامیون، مشکل سیستم تعلیق را تا حدودی کاهش دهند.

اما یکی از مهم ترین مزایای کامیون بنز 1924، فراوانی قطعات و اجزا است. خوشبختانه صاحبان کامیون های بنز 1924 به هیچ عنوان با مشکل قطعات یدکی مواجه نمی شوند. چرا که تمامی انبار های کشور پر از این قطعات هستند. علاوه بر آن، قطعات کامیون های بنز 1924 نسبت به دیگر کامیون ها بسیار ارزان قیمت تر است. ناگفته نماند که اکثر وسایل این کامیون فلزی هستند و در برابر فرسایش مقاومت بسیار زیادی دارند.

ویژگی های کامیون بنز 1924

یکی از مهم ترین ویژگی های کامیون بنز با سیستم 1924، قدرت و نفس بالا است. همان طور که در بخش قبل به آن اشاره شد، این کامیون مجهز به سیستم اینترکولر و جفت توربو شارژ است و این امر سبب شده تا قدرت آن چندین برابر افزایش یابد. طبق استاندارد، حداکثر تحمل بار این کامیون 10 تن است. اما می توان حتی تا 15 تن بار را نیز بر روی آن قرار داد چرا که شاسی کامیون های بنز 1924 از جنس فولاد بسیار قوی است. ناگفته نماند که وزن کامیون های بنز 1924 نسبت به کامیون های دیگر کمی بیشتر است.

آپشن های کامیون بنز 1924

یکی از مسائلی که باعث دل چرکین شدن کاربران شده است، کم بودن آپشن های این کامیون می باشد. در گذشته های نزدیک، کامیون های بنز به آپشن های بسیار کمی مجهز بودند و این امر سبب خستگی بسیار زیاد رانندگان در هنگام کار با آن ها می گشت. اما در سال های اخیر متخصصان با نصب سیستم فرمان تمام هیدرولیک، کولر و بخاری درجا، صندلی هیدرو پنوماتیک 12 جهته، آینه های برقی، شیشه های برقی، سیستم گرم کن و سرد کن صندلی و …. بر روی این کامیون، این مشکل را برطرف ساخته اند تا رانندگان در مدت زمان طولانی در حین رانندگی به هیچ عنوان احساس خستگی نکنند.

آیا کامیون بنز 1924 گزینه خوبی برای باربری برون شهری است؟

عکس کامیون بنز 1924

بسیاری از افراد فکر می کنند که کامیون های بنز 1924، همان کامیون خشک قدیمی پر آزار و اذیت است و برای باربری برون شهری مناسب نیست. اما این عقیده اشتباه است چرا که متخصصان، این کامیون را به صورت صفر تا صد مجدد طراحی نموده اند تا رانندگان بتوانند با آن ها در طولانی ترین مسیر های کشور رانندگی کنند و به هیچ عنوان احساس خستگی نداشته باشند. البته لازم به ذکر است که باربری برون شهری نسبت به درون شهری با این کامیون استهلاک بسیار کمتری دارد و سبب کاهش هزینه های تعمیرات می گردد.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours