بررسی و مشخصات فنی کامیون اسکانیا R500

به گزارش کامیون نیوزاسکانیا r500 یکی از محصولات تولید شده توسط این برند سوئدی است که چندین سال است میهمان جاده های کشورمان شده است.

معرفی اسکانیا r500

اسکانیا r500 یکی از تولیدات برتر از برند اروپایی تولید کننده اسکانیا است که چندین سال است با به روزرسانی های گسترده در حال عرضه به بازار بوده است‌. با وجود اینکه امروزه این مدل جای خود را به s500 داده است، اما هنوز هم در بازار آزاد در نمونه های کارکرده طرفداران فراوان دارد. اسکانیا r500 در بازار کشور ما در کنار وجود مدل های وارداتی که در کشور هلند منتشر شده بودند، در ادامه در داخل کشور نیز مونتاژ و تولید گردیدند.

شرکت تولید کننده این برند در داخل کشور، ماموت دیزل بود که همکاری طولانی مدتی با برند اسکانیا در مونتاژ محصولات این برند در داخل کشور داشته است. با وجود تولید محدود این مدل، دیری نپایید که مشتریان فراوانی برای این کامیون در کشور پیدا شدند. با وجود اینکه پیش از عرضه کامیون اسکانیا r500 رقیب دیرینه آن یعنی ولوو مدل ۵۰۰ اسب بخاری را در داخل کشور مونتاژ می کرد، اما این مدل از اسکانیا برتری های بیشتری نسبت به ولوو دارد. در ادامه برتری های خودروی اسکانیا را نسبت به مدل ولوو بیان خواهیم کرد. اما پیش از آن به بررسی مشخصات فنی و امکانات این مدل از اسکانیا می پردازیم.

اسکانیا r500

ویژگی های کلیدی اسکانیا r500:

اسکانیا r500 در کنار بهره مندی از موتوری با قدرت بالا، از امکانات بسیاری بهره می برد. در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

1. موتور اسکانیا r500

اسکانیا r500 در بخش فنی از یک موتور ۱۶ لیتری ۸ سیلندر که سیلندر ها با یکدیگر زاویه ۹۰ درجه دارند، بهره می برد. این موتور در بهترین وضعیت می‌تواند حداکثر ۵۰۰ اسب بخار نیرو را در دور موتور ۱۸۰۰ دور تولید کند. گشتاور موتور این کامیون ۲۵۰۰ نیوتون متر بود که در ۱۴۰۰ دور بر دقیقه ارائه می شود. سیستم سوخت رسانی این موتور هشت سیلندر از نوع الکترونیکی است که توربو شارژ تک مرحله ای تعبیه شده در این کامیون با ورود به مدار به ارائه این سطح قدرت، کمک می کند.

با وجود اینکه این مدل از کامیون در کشورهای اروپایی تا استاندارد آلایندگی یورو ۶ نیز تولید گردیده است، مدل وارد شده به کشور از استاندارد آلایندگی یورو ۵ بهره می برد. به دلیل بهره مندی از این سطح از استاندارد آلایندگی، این کامیون از سیستم SCR برای تحقق استانداردهای آلایندگی بهره می برد. لذا نیاز به مصرف ادبلو برای این کامیون وجود دارد.

فیلتر روغن گریز از مرکز تعبیه شده برای موتور و توربو شارژ به مصرف بهینه سوخت کمک کرده است. به گونه ای که با وجود بهره مندی از موتور ۸ سیلندر و حجم موتور بالاتر، مصرف سوخت بالاتری نسبت به موتورهای شش سیلندر ۱۳ لیتری که معمولاً در مدل های رقیب استفاده می شود، ندارد.

کشنده اسکانیا r500

2. جعبه دنده کشنده اسکانیا r500

جعبه دنده نصب شده در اسکانیا r500 از نوع ۱۲ سرعته اتوماتیک است. مدل این جعبه دنده GRS905R نام دارد که ۱۲ دنده به جلو، دو دنده کرال و دو دنده عقب دارد. تعویض دنده در این گیربکس به صورت اتوماتیک بوده و اهرم تعویض دنده بر روی جعبه فرمان قرار دارد. به کمک این ابزار می توان حالت های مختلف رانندگی را بر روی این اسکانیا تنظیم نمود.

سیستم الکترونیکی که برای مدیریت این گیربکس تعبیه گردیده، به گونه ای است که باعث می‌شود تا حداکثر گشتاور کامیون در دورهای بسیار پایین اعمال نگردد. این امر باعث گردیده تا اسکانیا r500 هنگام شروع حرکت بتواند به آرامی شروع به این کار نموده و شروع حرکت نرمی را برای کامیون ایجاد نماید.

3. ظرفیت مخازن سوخت

ظرفیت مخزن سوخت اسکانیا r500 در حدود ۱۱۰۰ لیتر است که این حجم از سوخت در دو باک در طرفین کامیون جایابی می‌شود. مخازن سوخت از جنس آلومینیومی بوده و در مکان های تعبیه شده بر روی شاسی خودرو قرار می گیرند. در کنار یکی از مخازن سوخت به کامیون، یک مخزن ۷۵ لیتری برای ادبلو وجود دارد.

این ظرفیت ها در صورت پر بودن مخزن ها می توانند برای رانندگی های طولانی مدت بدون نیاز به سوخت گیری مجدد با این کامیون میسر می شود‌.

کامیون اسکانیا r500

4. سیستم ترمز اسکانیا r500

اسکانیا r500 از ترمز های دیسکی که با کنترل الکترونیکی در این کامیون کنترل می‌شوند، بهره می برد. از ویژگی های این ترمز، برخورداری آن از سیستم های ترمز ضد قفل ABS و همچنین سیستم ترمز الکترونیکی EBS  است. سیستم کنترل کشش برای کنترل خودرو در مسیرهای ناهموار و پیچ ها و همچنین پیشگیری از لیز خوردن کامیون تعبیه گردیده است‌.

در کنار این سیستم ها، این کامیون از یک سیستم ریتاردر قدرتمند بهره می برد که باعث گردیده تا کنترل خودرو در سراشیبی با اطمینان بسیار بالایی صورت بگیرد. به گونه ای که سیستم الکترونیکی تعبیه شده برای کنترل عملکرد ریتاردر باعث گردیده تا بتوان در یک سراشیبی با داشتن بار در پشت کامیون، بتوان کامیون را به طور کامل متوقف نمود. در کنار این سیستم ها، انواع و اقسام سیستم های کنترلی برای جلوگیری از لغزش در مسیرهای برفی لغزنده در اسکانیا r500 تعبیه گردیده است.

5. سایر امکانات اسکانیا r500

طراحی کابین اسکانیا r500 به گونه‌ای بوده است که ورود و خروج از آن بدون فشار بی مورد روی زانو و یا شانه ها، به راحتی انجام خواهد شد. طراحی بدنه این کامیون به گونه‌ای آیرودینامیک طراحی شده که در کنار زیبایی ظاهری آن در کاهش مصرف سوخت نیز تاثیر فراوانی داشته است.

آینه ها در مکانی قرار گرفته اند که باعث شده تا دید بسیار مناسبی به قسمت پشتی کامیون وجود داشته باشد. همچنین یک بال جانبی عمودی کابین برای کاهش ضریب هوا تعبیه گردیده است که باعث شده تا مصرف سوخت را به میزان ۲ درصد کاهش دهد.

از لحاظ نورپردازی نیز در قسمت جلویی اسکانیا r500  وضعیت بسیار مناسبی وجود دارد. لامپ های ال ای دی در قسمت جلویی خودرو با نقش مه شکن و همچنین دی لایت وجود دارند. در قسمت فوقانی کامیون، یک جفت نورافکن رو به پایین وجود دارد که نور بسیار مناسبی را بدون برهم زدن دید رانندگان مقابل، فراهم می سازد.

کابین خواب اسکانیا r500 فضای بسیار مناسبی را برای استراحت راننده فراهم نموده و راننده و سرنشین کناری می‌توانند در دو تخت تعبیه شده در این کامیون به راحتی استراحت نمایند.

داشبورد و فرمان این کامیون به گونه ای طراحی گردیده است که در کنار بهره مندی از طراحی ساده، قابلیت کاربری بسیار بالایی را فراهم نموده است. صفحه داشبورد تعبیه شده در این کامیون در کنار این که از طراحی ظاهری ساده این برخوردار است، اما تمامی اطلاعات مورد نیاز برای راهبری این کامیون در مقابل دید راننده قرار گرفته است.

اسکانیا r500

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل با کامیون کشنده اسکانیا r500 آشنا شدیم. ممکن است با توجه به امکانات ارائه شده در این کامیون، آن را به‌روز ندانید اما کیفیت قطعات استفاده شده در این کامیون، جبران کننده این موارد خواهد بود. موتور ۸ سیلندر استفاده شده در این کشنده، دوام بسیار بالایی داشته و از برتری های این کشنده نسبت به ولوو FH16 خواهد بود.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours