بررسی و مشخصات فنی کامیون اسکانیا R450

به گزارش کامیون نیوز – این کشنده در سال ۹۶ تا ۹۸ توسط نمایندگی اسکانیا در کشور یعنی ماموت دیزل وارد گردید. به دلیل شبکه فروش منسجم و همکاری با سازمان راهداری کشور جهت ارائه این کامیون به صورت اقساطی، توانست فروش بسیار بالایی را در بین کامیون های جدیدتر اسکانیا در بازار کشور تجربه نماید. زیرا این کامیون بر طبق این طرح همکاری به صورت اقساط بلند مدت به فروش می‌رسید.

 

در آن سال ها قیمت این کامیون در حدود ۴۳۰ میلیون تومان بود که تنها با پرداخت ۱۴۰ میلیون تومان به عنوان مبلغ پیش پرداخت، می توانستید صاحب این کامیون بشوید. این اقساط به صورت پنج ساله بودند و ممکن است در بین آگهی های این کامیون در کشور، مدل هایی را مشاهده کنید که هنوز اقساطشان به طور کامل پرداخت نشده است. با این حال مبلغ این اقساط تنها حدود ۱۰ میلیون تومان بوده است. اعدادی که تنها مربوط به ۴ سال پیش هستند. با این حال، این اعداد در بازار امروز ماشین های سنگین کشور، ممکن است خنده دار به نظر بیایند. با این حال شرایط سخت تحریم اقتصادی که از حدود سال ۹۸ بر اقتصاد کشور تحمیل گردید، باعث گردید تا نمونه های کارکرده این کشنده در بازار فعلی، بالای ۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشند.

با وجود تمامی این قضایا، در شرایط فعلی خرید یک دستگاه اسکانیا r450 گزینه بسیار ایده آل و ارزشمند به حساب می آید. خصوصا اینکه اگر بتوان نمونه های کم کارکرد این مدل از کشنده را در بازار پیدا کرد. در این مقاله، شما را با مشخصات اسکانیا r450 موجود در کشور آشنا نموده و بهترین راه را برای خرید این کشنده به شما معرفی خواهیم کرد. در این صورت اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه دارید، پیشنهاد می کنیم تا ادامه این مقاله مفید را از دست ندهید.

بررسی اتاق های موجود برای اسکانیا r450

مدل های وارد شده از اسکانیا r450 در سالهای ۹۶ تا ۹۸ از سری استریم لاین اسکانیا بودند که با اتاق highline عرضه می شدند. این اتاق ها به طور استاندارد دارای دو تخت خواب و همچنین صندلی های بادی اتوماتیک برای راننده و شاگرد بودند. با این وجود اسکانیا r450 در سال ۱۴۰۱ با توجه به قانون واردات خودروهای کم کارکرد، مجدداً در نمونه های جدیدتر وارد کشور شده است. البته این بار به جای ماموت دیزل، این کار توسط تیتان دیزل، به عنوان نماینده انحصاری کامیون های اسکانیا در ایران انجام می شود. اسکانیا های وارد شده از این مدل، حال با اتاق های سری S اسکانیا وارد می شوند.

کامیونهای سری S که جدیداً به خط تولید اسکانیا وارد شده‌اند، ممکن است از نظر مشخصات فنی و تکنیکی تفاوت چندانی با مدل های سری R اسکانیا نداشته باشند. با این حال، تفاوت ها در بخش بدنه ظاهری کامیون است که با طراحی شکیل تر و کاربردی تری نسبت به سری R عرض اندام می کند. با وجود اینکه از نظر ارتفاع اتاق ها بین اسکانیا r450 و s450 تفاوتی وجود ندارد، در قسمت های دیگر تفاوت هایی وجود دارند.

به طور مثال جلو پنجره این دو کابین نسبت به یکدیگر متفاوت شده اند. تفاوت دیگر در محل قرارگیری نام مدل کامیون است. در r450 محل قرارگیری این نام در بخش راست و پایین جلو پنجره قرار دارد. با این حال در s450، این نام در همان قسمت ولی خارج از محدوده جلو پنجره نصب شده است. تصویر های ارائه شده از این دو مدل، گویای این تغییرات هستند.

SCANIA R450

 

نیرو محرکه اسکانیا r450

موتور نصب شده در مدل‌های قدیمی اسکانیا r450 در سالهای ۹۶ تا ۹۸ به بازار کشور وارد شده بودند، از نوع ۶ سیلندر ۱۳ لیتری است. این موتورها در مدل عرضه شده توسط ماموت دیزل، دارای استاندارد آلایندگی یورو ۴ بوده و از سیستم های کاهنده آلایندگی SCR و DPF بهره می بردند.

این موتور توانایی تولید ۴۵۰ اسب بخار قدرت در دور موتور ۱۹۰۰ را در کنار تولید ۲ هزار و ۳۵۰ نیوتن متر گشتاور در دور ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ برق دقیقه دارد. این موتور به دلیل بهره مندی از سیستم تزریق سوخت ریل مشترک (common rail) و همچنین سیستم سوخت رسانی XPI توانسته تا مصرف سوخت بسیار مناسبی را برای کامیونی با این حجم از قدرت داشته باشد. البته در کنار این ها از تجهیزات ویژه تری نیز جهت کاهش آلایندگی سوخت استفاده شده است.

مدل هایی که در سال ۱۴۰۱ از نسل جدید اسکانیا r450 به بازار کشور عرضه شده اند، از همان موتور قدیمی بهره می برند. البته تفاوت هایی نیز بین این دو نسل در بخش فنی وجود دارد. به طور مثال مدل های جدید از استاندارد آلایندگی یورو ۶ پیروی می کنند. در حالی که مدل‌های قبلی با استاندارد یورو ۴ بودند. از طرف دیگر این موتور در نسل جدید حدود ۵۰ نیوتن متر گشتاور بیشتر، نسبت به نسل قبل تولید می کند. به روز رسانی های انجام گرفته در سیستم سوخت رسانی این موتور باعث گردیده تا مصرف سوخت آن در حدود ۸ تا ۱۰ درصد کاهش را نسبت به نسل قبلی تجربه کرده باشد.

کشنده کامیون اسکانیا r450

 

گیربکس اسکانیا r450

کشنده اسکانیا r450 در نسل قبلی که به کشور وارد شده بود دارای یک گیربکس ۱۲ سرعته اتوماتیک است که از تکنولوژی اپتی کروز بهره می برد. این سیستم باعث می‌شود تا بدون نیاز به فشردن پدال کلاچ، تعویض دنده ها در این کامیون انجام شود. این گیربکس دارای دو دنده عقب و همچنین دو دنده کرال نیز است که در مواقع مورد نیاز، استفاده خواهد شد.

مدل های جدید اسکانیا r450 که در سال ۱۴۰۱ به بازار کشور وارد شده اند، از همان گیربکس استفاده شده در نسل قبلی بهره می برند. با این حال این گیربکس در نسل جدید، بهینه‌سازی‌هایی را تجربه کرده است. از جمله این به‌روزرسانی‌ها می‌توان به افزایش سرعت تعویض دنده در این گیربکس اشاره نمود. به گونه ای که تعویض دنده ها در نسل جدید، ۷۰درصد سریعتر نسبت به نسل قبلی صورت می پذیرد.

در بخشهای دیگر فنی و عملکردی این دو کامیون نیز تغییرات و به‌روزرسانی‌هایی رخ داده است. از جمله آنها می‌توان به ارتقای سیستم تعلیق و ترمز اسکانیا اشاره نمود.

داخل کابین اسکانیا r450
داخل کابین اسکانیا

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours