بررسی و مشخصات فنی کامیون اسکانیا R620

به گزارش کامیون نیوز – با این حال، شرایط در آن دوره بر وفق مراد پیش نرفته و امکان واردات و یا مونتاژ این مدل از کامیون اسکانیا به وجود نیامد و این پروژه به طور کامل منتفی باقی ماند. با این وجود تنها یک نمونه از این اسکانیا در داخل کشور وجود داشته که بصورت دو دیفرانسیل بوده و قوی ترین مدل اسکانیا در بازار کشور به حساب می آید. با این حال قوی ترین مدل تک دیفرانسیل اسکانیا در بازار کشور، اسکانیا ‏۵۶۰ است. هر دوی این مدلها از سری ۸ سیلندر اسکانیا به حساب می آیند که هر دوی این کامیون ها، مدل های قوی و با صلابتی هستند.

در این مقاله از فرهان دیزل به بررسی تنها نمونه موجود از اسکانیا r620  در کشور و مشخصات آن می پردازیم. اگر شما هم قصد آشنایی با این کامیون پر قدرت اسکانیا را دارید، به مطالعه ادامه این مطلب بپردازید.

نیرو محرکه اسکانیا r620

نیرو محرکه استفاده شده در اسکانیا r620 هشت سیلندر ۱۶.۴ لیتری است که در آن سیلندر را با زاویه ۹۰ درجه نسبت به همدیگر قرار گرفته اند. این موتور با تولید قدرت ۶۲۰ اسب بخار در دور موتور ۱۹۰۰، قدرت بسیار بالایی را برای انواع کاربری ها فراهم نموده است. در مدلی که ما بررسی نموده ایم، این ۶۲۰ اسب بخار در بین دو دیفرانسیل موجود در بخش عقبی کامیون تقسیم شده و جهت حرکت جلوی کامیون استفاده می شود. گشتاور تولید شده توسط این موتور در حدود ۳ هزار نیوتن متر است که در دور ۱۰۰۰ الی ۱۴۰۰ دور بر دقیقه عرضه می شود. عرضه شدن این حجم از گشتاور در چنین دور موتوری مزایایی دارد که در ادامه به بررسی آن هم خواهیم پرداخت.

موتور اسکانیا r620 از استاندارد آلایندگی یورو ۵ پیروی نموده و قابلیت استفاده در اکثر جاده‌های کشورهای مختلف جهان، از جمله کشورمان دارد. برای مطابقت با این قوانین محیط زیستی، موتور نصب شده در این کامیون از سیستم مبدل های کاتالیستی SCR بهره می برد. برای کارکرد صحیح این کاتالیست ها نیاز به استفاده از مایع ادبلو یا اوره می باشد. یک مخزن ۱۰۵ لیتری در این کامیون برای حمل اوره نصب شده است.

سیستم تزریق سوخت موتور این کشنده از نوع انژکتوری الکترونیکی است. همچنین دارای یک عدد توربوشارژ تک زمانه است. پروانه های خنک کننده این کشنده از نوع الکترونیکی هستند که شرایط مناسبی از خنک کنندگی را در فصول گرم و مرطوب سال ایجاد می کنند. آلترناتور نصب شده در مجموعه موتور اسکانیا r620 از نوع دو سیلندر با ظرفیت ۸۰۰ لیتر بر دقیقه است که مجهز به خشک کن هوا بوده و نام مدل آن knorr720 است. فیلترهای روغن موتور و توربو شارژ نصب شده در این موتور از نوع گریز از مرکز بوده و فیلتر سوخت نیز از نوع کارتریجی است.

کشنده کامیون اسکانیا r620

 

سیستم انتقال قدرت اسکانیا r620

اسکانیا r620 دارای یک عدد گیربکس ۱۲ سرعته اتوماتیک است که با داشتن دو دنده عقب و دو دنده کرال، از نظر تعداد دنده تفاوتی با سایر مدل های سری R اسکانیا موجود در کشور ندارد. البته تفاوتی که بین این مدل از گیربکس وسایل گیربکس های مشابه استفاده شده در سایر مدلهای سری R در میزان گشتاور ورودی از موتور است که می‌تواند این گیربکس با آن کار کرده و آن را تحمل نماید. کنترل این گیربکس به صورت الکترونیکی است و مدیریت این سیستم باعث شده که در تمام مراحل حرکتی این کامیون، تمام قدرت با کمترین اتلاف به چرخ ها منتقل شود. همچنین این گیربکس عملکرد بسیار نرمی داشته که یکی از دلایل آن سیستم خنک‌سازی دقیق این کار گیربکس است. سیال مورد استفاده جهت خنک سازی گیربکس اتوماتیک اسکانیا از نوع روغنی است.

در کنار این‌ها بر روی این گیربکس یک عدد ریتاردر ۵ زمانه کارآمد اسکانیا با نام R4100 نصب شده است. این ریتاردر ۵ زمانه به دلیل عملکرد بسیار قدرتمندی که در حرکت کامیون ارائه می کند، باعث گردیده تا بتوان از آن حتی در شرایط حمل بارهای فوق سنگین نیز با اطمینان بالا استفاده نمود.

 

سیستم تعلیق و ترمز اسکانیا r620

در بخش سیستم تعلیق اسکانیا r620این کشنده، چرخ های جلویی از کمک فنرهای پارابولیکی با ظرفیت ۷۵۰۰ کیلوگرم استفاده می کنند. در چرخ های عقب نیز از سیستم تعلیق بادی با چهار مخزن جداگانه استفاده می کنند که می‌توانند تا ۱۹ هزار کیلوگرم بار را بر روی چرخهای عقب تحمل نمایند.

این کشنده در مجموع می تواند تا مجموعه وزن ناخالص ۹۶ هزار کیلوگرم بر روی تمامی چرخ ها تحمل نماید. عددی که تقریباً دو برابر کامیونهای استاندارد موجود در کشور است. این کامیون دارای سیستم های مختلف کمکی برای ترمزگیری است که به کمک ترمزهای دیسکی نصب شده بر روی چرخ های این کشنده می آیند. سیستم ABS و EBS به صورت ترکیبی روی این کامیون نصب شده‌اند. همچنین در این کامیون ترمز تپه و همچنین سیستم کنترل پایداری نصب شده است.

تنها نمونه موجود در کشور
تنها نمونه موجود در کشور

 

امکانات کابین اسکانیا r620

کابین اسکانیا r620 از نوع سقف بلند هایلاین بوده که ۴ مخزن سیستم تعلیق بادی بر روی این کابین قرار گرفته است. بدنه این کامیون از آیرودینامیک بسیار مناسبی برخوردار بوده که باعث گردیده تا مصرف سوخت این کشنده نسبت به مدل های رقیب اندکی پایین تر باشد. حتی با وجود اینکه به جای موتور ۶ سیلندر، از یک موتور ۸ سیلندر بهره می برد.

جهت رفاه حال راننده و سرنشین، در داخل و بیرون کابین تجهیزات رفاهی مختلفی نصب شده است. تخت های بزرگ و جادار به همراه سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک و یخچال فریزر از جمله امکانات بخش داخلی هستند. در کنار آن مخازن بزرگ بار که در کناره های این کشنده نصب شده اند، فضای بار مناسبی را برای وسایل اضافی سرنشینان فراهم کرده است.

داخل کابین اسکانیا r620
داخل کابین اسکانیا r620

 

سخن پایانی

در این مقاله با مشخصات کامیون اسکانیا r620 به طور کامل آشنا شدیم. کامیون اسکانیا r620 که از بهترین نمونه های موجود از این برند در بازار کشور به حساب می آید، به دلیل برخورداری از کارت ۹۶ تنی می‌تواند بارهای بسیار سنگین را نیز با خود حمل کند. در چنین شرایطی خرید این کامیون برای افرادی که قصد استفاده از آن در کاربری های سنگین دارند، بهترین گزینه به حساب می آید. جالب است بدانید که همین تک نمونه اسکانیا r620 موجود در کشور برای فروش گذاشته شده است.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours