مقایسه کامیون اسکانیا اتاق جدید با ولوو اف اچ نیوفیس در ایران

به گزارش کامیون نیوز – آخرین سری و مدل بالا ترین اسکانیا وارد شده به ایران در دو نسخه سری اس و آر خلاصه می‌شود که سری اس به صورت ۵ عدد و محدود در حالت صفر کیلومتر به کشور وارد شده است.

اما اسکانیا آر۴۵۰ اتاق جدید که به طور نامحدود به صورت کارکرده وارد کشور شده است را از نظر کارکرد با ولوو اف اچ نیوفیس بررسی می‌کنیم.
اسکانیا اتاق جدید در نسخه آر ۴۵۰ با کابین سقف بزرگ در مدل های ۲۰۱۹،۲۰۲۰،و ۲۰۲۱ فعلا وارد کشور شده است که همگی توسط تیتان دیزل با کشور وارد و معمولا کارکرد بالای ۱۰۰ هزار کیلومتر را دارد.

قیمت اسکانیا جدید بر اساس مدل و کارکرد متفاوت است اما معمولا از حدود ۸.۲۰۰ تا حدود ۱۰ میلیارد تومان توسط تیتان دیزل بعنوان نماینده انحصاری واردات کامیون اسکانیا در ایران قیمت گذاری می‌شود.

اسکانیا اتاق جدید در نسخه آر ۴۵۰ وارد ایران می‌شود که دارای موتور ۴۵۰ اسب بخاری شش سیلندر یورو شش هستند که حدود ۲۳۰۰ نیوتون متر نیز گشتاور تولید می‌کند.

موتور این کامیون نسبت به موتور اسکانیا آر۴۵۰ های قدیمی کاملا متفاوت است. گیربکس اسکانیا آر۴۵۰ از نوع دوازده سرعته اتوماتیک اینتاردر دار است که در نسخه های جدید حدود ۳۰ درصد افزایش سرعت تعویض دنده را دارا هستند. تعلیق اسکانیا های جدید ۴ بالن و مجموع وزن ناخالص مجاز ۴۴ تن را دارا هستند.

در مقابل کامیون های ولوو نسل جدید یا همان ولوو اف اچ نسل پنجم که طراحی جدیدتری نسبت با ولوو های سری قبلی دارند با موتور آی سیو و یا یورو شش به کشور وارد می‌شود.

نکته مهم آنکه خریداران کامیون ولوو و اف اچ می‌توانند ولوو را با موتور ۵۴۰ اسبی تا ۴۶۰ اسب بخاری سفارش گذاری کنند.

گیربکس کامیون ولوو اف اچ نسل جدید از نوع دوازده سرعته اتوماتیک است که در صورت سفارش اینتاردر خواهد بود.

تعلیق چهار و یا دو بالن به سفارش مالک وارد کننده را دارا هستند و مجموع وزن ناخالص مجاز ۴۴ تن را دارا هستند.

قیمت اف اچ ۵۰۰ نیوفیس در مدل ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ از قیمت حدود ۹.۵۰۰ تا ۱۳ میلیارد تومان بر اساس نوع موتور ، آپشن ، امکانات و مدل قیمت گذاری در بازار می‌شوند.

اولین مورد مقایسه ولوو نسل جدید با اسکانیا نسل جدید همین نکته اس که کامیون های ولوو دارای موتور قوی تر هستند که با توجه تغییراتی که داشته اند مصرف سوخت کمتری نیز نسبت به کامیون های اسکانیا نسل جدید دارند.

مزیت و معایب اسکانیا و ولوو جدید در کشور

مزایا و معایب خرید اسکانیا نسبت به ولوو : یکی از مزیت های خرید اسکانیا نسل جدید نسبت به ولوو نسل جدید این است که کامیون های اسکانیا دارای دو سال یا ۲۰۰ هزار کیلومتر گارانتی رایگان توسط شرکت خدمات دهنده یعنی تیتان دیزل هستند که دیگر خیال مصرف کنندگان را از تامین قطعات و خدمات این کامیون های راحت می‌کند.

در حالت گارانتی طلایی طی دو سال تمام هزینه های سرویس و مصرفی اسکانیا اتاق جدید نیز رایگان است.

کامیون های اسکانیا اتاق جدید در نسخه آر وارد مشکور می‌شوند که در صورت واردات در نسخه اس بسیار مورد استقبال بهتری قرار می‌گرفتند.

کامیون های اسکانیا اتاق جدید هنوز بازار مشخص خرید و یا فروشی در کشور ندارند و صرفا تنها توسط تیتان دیزل ثبت نام می‌شوند و هنوز مشخص نیست وضعیت این کامیون ها در بازار چگونه خواهد بود.مزیت و معایب ولوو نسل جدید نسبت به اسکانیا :مزیت بزرگ خرید ولوو اف اچ نیوفیس این است که این کامیون با صورت صفر کیلومتر و با سفارش گذاری مستقیم و مشخص کردن آپشن و امکانات قابل خریداری است.

نکته دیگر میتوان به قوی تر بودن موتور کامیون های ولوو نسل جدید نسبت به اسکانیا اشاره کرد.

قیمت کامیون های ولوو نسل پنج نسبت به قیمت کامیون اسکانیا اتاق جدید حدود یک تا دو میلیارد نیز بیشتر است اما بازار خرید و فروش داغ و خوبی را دارند و با اصطلاح سکه بازار خودرو های تجاری بحساب می ایند‌.

چالش اصلی کامیون های ولوو نسل جدید در ایران که نقطه ضعف آنان در مقابل اسکانیا نسل جدید است نبود خدمات کامیون های اف اچ نسل پنج و گرانی قطعات و لوازم کامیون های ولوو اف اچ نسل پنج است که امید است با افزایش روند واردات کامیون های جدید ولوو این چالش نیز برطرف شود.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours