معرفی کامیون بازسازی شده ماک با موتور V12 هیولای آهنین آمریکایی

به گزارش کامیون نیوز – با اینکه شرکت ماک به خاطر تولید کامیون‌های مقاوم و قدرتمندش معروف است که حتی امروز نیز برخی از آن‌ها در جاده‌های کشورمان به کار می‌روند، اما در دهه ی ۶۰ میلادی،

این شرکت یک هیولای عظیم‌الجثه به نام ماک M100SX را به بازار عرضه کرد

که شاید بسیاری از ما از وجود آن خبر نداشته باشیم. این کامیون که یکی از بزرگ‌ترین کامیون‌هایی بود که توسط ماک تا آن زمان تولید شده بود،

از اواسط تا اواخر دهه ی ۶۰ تنها سه دستگاه از آن ساخته شد. اما در حال حاضر، آخرین نمونه باقیمانده از این سه که دهه‌ها در نیویورک ترک شده بود، در حال بازسازی است و کار تکمیل ساخت آن در آوریل سال ۱۹۶۷ به پایان رسیده است.

ابعاد و ویژگی‌های غول آهنین ماک:

طول این هیولای کامیون از سپر جلو تا انتهای شاسی تا ۹۷۷ سانتی‌متر و ارتفاع آن از بالای کابین تا زمین به ارتفاع ۴۱۱ سانتی‌متر می‌رسد. با وزن خالص ۴۳.۳ تن و مجموع وزن ناخالص آن ۱۵۰ تن، این کامیون از ظرفیت بار بیش از ۱۰۰ تن برخوردار است.

موتور کامیون ماک M100SX

این هیولا با قدرت‌هایی از جمله موتور V12 ساخت دیترویت دیزل با نام ۱۲V149T مجهز شده است که هر سیلندر آن حجمی برابر با ۲۴۴۱ سی‌سی دارد، به این معنا که حجم کل موتور ۲۹.۳ لیتر است. این پیشرانهی عظیم به لطف دو توربوشارژر، تا ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت و ۳۴۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند.

بازسازی و نجات کامیون ماک M100SX:

هیولای عظیم کامیون ماک سال‌ها در منطقه‌ای ساختمانی در لانگ آیلند نیویورک رها شده بود اما بعداً به‌صورت تکه‌تکه به نیوجرسی منتقل شد تا در اختیار «ماهان کالکشن» قرار گیرد. بنیاد این مجموعه، با همکاری «گری ماهان»، تصمیم به بازسازی و بازنمایی این شاهکار مهندسی اواسط قرن بیستم را گرفته است.

M100SX ابتدا به‌عنوان یک کامیون کمپرسی برای مسیرهای خاکی و ساختمانی ساخته شد اما بعداً به یک کِشنده تبدیل شد. این نمونه، سومین و آخرین نمونه ی ساخته‌شده از M100SX است و سفرهای طولانی و مهم از تگزاس به نیوجرسی را پشت سر گذاشته است.

بازسازی برای آینده:

هدف بنیاد ماهان کالکشن از بازسازی این کامیون، حفظ و بازیابی تاریخ وسایل نقلیه ی سنگین آمریکا برای نسل‌های بعدی است. این پروژه در حال حاضر در دست انجام و ماهان کالکشن به دنبال بازنمایی این شاهکار از نزدیک به علاقمندان است.

سخن پایانی

در نتیجه، ماک M100SX به عنوان یکی از بزرگترین و قدرتمندترین کامیون‌های تاریخ، نمونه‌ای است که از جنبه‌های مختلفی جذابیت دارد،

از ابعاد فوق‌العاده تا موتور قدرتمند. با بازسازی این کامیون تاریخی، بنیاد ماهان کالکشن نه تنها یک شاهکار مهندسی را بازنمایی می‌کند، بلکه میراث حمل و نقل سنگین آمریکا را برای نسل‌های آینده حفظ می‌کند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours