چگونگی و شرایط خرید کامیون نقدی از بورس کالا مستقیم از شرکت

به گزارش کامیون نیوز – در مرحله اول برای خرید کامیون از بورس باید احراز هویت از طریق وبسایت سجام https://www.sejam.ir/ و به صورت آنلاین انجام دهید.

با انتخاب گزینه ثبت نام در وبسایت سجام و وارد کردن و تکمیل اطلاعات شخصی خود و پرداخت هزینه ثبت نام، یک کد رهگیری برایشما از طریق پیامک ارسال می‌شود که نشان می‌دهد نتیجه ثبت نام شما موفق بوده است. سپس با این کد رهگیری باید دوباره به سایت وارد شوید و باقی مراحل احراز هویت که شامل ثبت عکس و امضا می‌شود را برای پایان فرآیند خرید کامیون در بورس کالا انجام دهید.

در مرحله دوم برای خرید کامیون از بورس، باید کد بورسی را دریافت کنید تا بتوانید در فرآیندهای خرید کامیون در بورس شرکت کنید. کد بورسی را می‌توانید به صورت آنلاین و هم با مراجعه حضوری دریافت کنید.

برای دریافت کد بورسی به صورت آنلاین، ابتدا باید مراحل احراز هویت را که در مرحله قبل توضیح داده شده بود انجام دهید و سپس بهسامانه کارگزاری مربوطه به نشانی ebgo.ir مراجعه کنید. با انتخاب یکی از کارگزاری‌ها به دلخواه و کلیک روی آیکون «اخد کد انلاینبورس کالا» می‌توانید با وارد کردن اطلاعات شخصی خود و  کد ارسال شده به شماره موبایل شما و تکمیل اطلاعات کد بورسی رادریافت کنید.

برای دریافت کد بورسی به صورت حضوری، باید به یکی از کارگزاری‌های بورس مراجعه کنید و پس از ثبت و تکمیل و تایید اطلاعات کدبورسی خود را دریافت کنید.

در مرحله سوم بعد از دریافت کد بورس کالا، باید حساب وکالتی باز کنید. افتتاح حساب وکالتی از طریق اکثر بانک‌ها، قابل انجام می‌باشد. همچنین پس از افتتاح این حساب، باید اطلاعات حساب وکالتی خود را به کارگزاری مربوطه، ارسال کنید.

علاوه بر این، اگر حساب وکالتی ندارید وقتی در کارگزاری برای دریافت کد انلاین بورسی ثبت نام می‌کنید، باید یکی از بانک‌های تجارت،سپه، گردشگری، ملی، سامان و کشاورزی را در سامانه انتخاب کنید تا معرفی‌نامه بورسی برای شما ارسال شود. سپس با اینمعرفی‌نامه، باید به بانک موردنظر مراجعه کرده تا افتتاح حساب را انجام دهید.

قابل ذکر است که برای خرید کامیون در بورس کالا، تمام مبلغ معامله کامیون باید در حساب وکالتی شما موجود باشد زیرا درزمان انجام خرید و فروش، این مبلغ بلوکه می‌شود و پس از موفقیت‌آمیز بودن فرآیند، به حساب بورس کالا انتقال می‌یابد.

مرحله چهارم برای خرید کامیون در بورس کالا، ثبت سفارش خرید کامیون شما است. شما باید در روز عرضه کامیون در بورس کالا، جهت خرید در مهلت زمان قانونی برای ثبت سفارش خرید کامیون خود اقدام کنید.

برای ثبت سفارش خرید کامیون از بورس ابتدا لازم است تا مبلغی از قیمت پایه خودرو (که اعلام می‌شود) را در حساب وکالتی خود واریزکنید. این مبلغ، می‌تواند 10 یا 25 یا 30 درصد یا حتی 100 درصد قیمت پایه خودرو باشد.

ثبت سفارش خرید کامیون، از زمان تایید عرضه، تا روز قبل از شروع عرضه یا تا صبح روز عرضه انجام می‌شود. زمان دقیق ثبتسفارش، و قوانین خرید کامیون در بورس کالا همیشه از طریق سازمان بورس کالا یا شرکت خودروساز، اعلام می‌شود. همچنین اگر تعداد کامیون‌های ثبت شده برای خرید کامیون کمتر از ظرفیت عرضه باشد، تمامی افرادی که ثبت سفارش کرده‌اند، بهعنوان برنده نهایی معرفی می‌شوند.

کامیون‌هابب که در بورس کالا ارائه می‌شوند، دارای قیمت پایه هستند که همان قیمت خام است، در نتیجه اگر در بورس کالا، موفق به خرید کامیون شدید، توجه داشته باشید که علاوه بر قیمت نهایی کامیون باید هزینه‌های‌ جانبی (مانند خدمات پستی، بیمه شخص ثالث،صدور کارت و …) و هزینه‌ مالیات بر ارزش افزوده را نیز پرداخت کنید.

همچنین اگر تسویه مبلغ کامیون تا ساعت 15 روز سوم انجام نشود، خریدار برای تسویه در روز چهارم باید جریمه پرداخت کند. و اگرتا روز ششم (سه روز تسویه و سه روز جریمه) تسویه انجام نشود، خریدار باید جریمه بیشتری را برای ابطال معامله پرداخت کند، ضمناینکه بعد از باطل شدن آن، دیگر امکان تحویل وجود ندارد.

برای تحویل کامیون خریداری شده از بورس کالا، باید تسویه نهایی در مهلت قانونی را انجام داده و مستندات مربوط به واریز وجه وانتخاب نمایندگی را نیز ارائه دهید. همچنین باید به به کارگزاری به صورت حضوری یا غیرحضوری اطلاع داده و  با ارائه مستندات به شرکت فروشنده خودرو و تکمیل ثبت نام در شرکت فروشنده، کامیون خود را تحویل بگیرید.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours