مقایسه و تفاوت کشنده فوتون 460 با کشنده فوتون 430

به گزارش کامیون نیوز؛  فوتون ۴۳۰ محصول ابتدایی کشنده های فوتون در ایران و فوتون ۴۶۰ آخرین محصول فوتون در ایران است که در این مقاله آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

شرکت فوتون

فوتون دومین خودرو ساز بزرگ چین به حساب می آید و فعالیت خود را از سال ۱۹۹۶ در چین شروع کرده است. از جمله سهامداران اصلی این شرکت دایملر است که از همین نظر فوتون اجازه الگو گرفتن از کامیون های مرسدس بنز را دارد. شرکت فوتون در زمینه ساخت خودرو های سواری ،پیکاپ،اتوبوس،کامیون و کامیونت فعالیت می‌کند.

در ایران کشنده های فوتون توسط ایرانخودرو دیزل و کامیونت های فوتون توسط سایپا دیزل مونتاژ و عرضه می‌شوند. از جمله شرکای تجاری مهم فوتون کمنز و زد اف است که هر دو در چین تولیدات دارند.

فوتون ۴۳۰

کشنده فوتون اچ۳ یا همان فوتون سری سوم از جمله پرفروش ترین کشنده های فوتون در دنیا بحساب می اید که از سال ۹۵ در ایران به تولید می‌رسند. کشنده های فوتون سری سوم در ابتدا با موتور ۴۳۰ اسب بخاری یورو ۳ و سپس با موتور ۴۴۰ اسب بخاری و در نهایت با موتور ۴۳۰ اسب بخاری یورو چهار در ایران مونتاژ شدند.

این فوتون ۴۳۰ که در ایران موجود است دارای موتور ۴۳۰ اسب بخاری است؛ فوتون ۴۳۰ بدلایل هزینه نگهداری پایین ، خدمات خوب و البته تامین لوازم به آسانی توسط خریداران و از طرفی سادگی و کم ایراد بودن این کامیون بسیار در بین مصرف کنندگان پرطرفدار است، این کامیون در روز های داغ بازار ایران اوج گرفت و به پر فروش ترین محصول ایرانخودرو در تاریخ تبدیل شد.

از فوتون ۴۳۰ در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۵۰۰ دستگاه تولید و به فروش رسید و یک امار تاریخی را رقم زد البته که در سال ۱۴۰۱ این فروش بیشتر نیز خواهد بود.

فوتون۴۶۰

کشنده فوتون ۴۶۰ اتومات ایرانخودرو دیزل بالاترین مدل کشنده فوتون است که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. فوتون اچ۵ آخرین سری تولیدات کشنده فوتون است که به کشور هایی مانند پاکستان ،آذربایجان ،اخیرا روسیه و ایران بفروش می‌رسد. آنقدر تولید این کامیون برای فوتون موفقیت آمیز بود که سری بعدی از آن تولید نشد و نسل بعد کامیون های فوتون با نام کشنده گلکسی فوتون که کامیون الکتریکی بود تولید شد.

تفاوت فوتون۴۳۰ با فوتون۴۶۰

فوتون ۴۳۰ کامیونی ساده ،اقتصادی با کابین سایز کوچک است اما فوتون ۴۶۰ کامیون فول آپشن با کابین سایز بزرگ برای رقابت با کامیون های چینی سطح یک ایران است.

 

مقایسه موتور فوتون۴۳۰ با فوتون۴۶۰

هر دو موتور کمنز است اما موتور فوتون۴۳۰ از نوع ۱۱ لیتری شش سیلندر است که ۴۳۰ اسب بخار قدرت و حدود ۲۱۵۰نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند.

موتور فوتون ۴۶۰ از نوع کمنز ۱۲ لیتری شش سیلندر است که ۴۶۰ اسب بخار قدرت و ۲۳۵۰ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند.

استاندارد آلایندگی موتور ۴۳۰ یورو چهار و موتور ۴۶۰ یورو پنج است.

هر دو ترمز موتور تک زمانه را دارد اما در موتور ۴۶۰ این قابلیت قوی تر ظاهر میشود.

مقایسه گیربکس فوتون۴۳۰ با فوتون۴۶۰

گیربکس هر دو کامیون از نوع زد اف است اما گیربکس فوتون ۴۳۰ از نوع ۱۸ سرعته دستی بدون اینتاردر است. (همان گیربکسی که در قدیم بر روی کامیون هایی مانند اویکو۴۴۰ و اکسور استفاده می‌شد.)

گیربکس فوتون‌۴۶۰ از نوع ۱۲ سرعته اتوماتیک اینتاردر دار سری ترکسون است.(همان گیربکس دافران و دیما است.)

 

مقایسه امکانات و تجهیزات فوتون460 با فوتون430

فوتون ۴۳۰ کشنده ساده بدون آپشن و امکانات خاصی است.

این کامیون تعلیق دیفرانسیل و کابین ان فنر و مجموع وزن ناخالص ۴۲ تن را دارد.

فوتون ۴۶۰ کشنده فول آپشن و دارای امکانات و تجهیزات خاص خود است.

تعلیق دیفرانسیل فوتون ۴۶۰ سوار بر دو بالن و کابین نیز سوار بر بالن است.

مجموع وزن ناخالص فوتون۴۶۰ ۴۴ تن است.

فوتون ۴۶۰ دارای گرم کن آینه،رادار خط خوان ،ترمز اضطراری،جفت صندلی بادی،بخاری و کولر درجا و یخچال داخل کابین است.

 

قیمت فوتون۴۳۰ در بازار الان که اواسط مهرماه هستیم ۳۴۵۰ است و قیمت فوتون۴۶۰ الان حدود ۴۱۰۰ تا ۴۲۰۰ گفته می‌شود.

قیمت شرکتی فوتون۴۳۰ حدود ۲۸۵۰ و قیمت شرکتی فوتون ۴۶۰ حدود ۳۳۵۰ است.

جهت دیدن ویدئو بررسی فوتون ۴۶۰ در نمایشگاه خودرو مشهد اینجا کلیک کنید.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours