معرفی کشنده ولوو اف اچ‌۵۴۰ وارداتی نسخه تولید محدود

به گزارش کامیون نیوز؛ شرکت سوئدی ولوو تراکس که ‌۷ سال است به اولین گروه خودروسازی سنگین در جهان بدل شده از دیرباز تاکنون در صنعت خودروهای سنگین فعالیت می‌کند. اکنون شرکت‌های رنو تراکس، ماک و یودی تراکس (نیسان دیزل) از زیرمجموعه‌های این شرکت محسوب می‌شوند.

کشنده‌های ولوو همواره در حال رقابت با کشنده‌های کمپانی‌های معروفی همچون مرسدس بنز و اسکانیا هستند. این شرکت که از سال ۱۹۲۷ تأسیس شده،‌ اکنون سازنده پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کشنده‌ها به‌خصوص در اروپا و آمریکا است. کامیون‌های ولوو بیشتر به گیربکس آی شیفت (i-shift) هوشمند و کابین فوق‌العاده‌شان شهرت دارند.

طراحی ظاهری اف اچ ۵۴۰

کشنده‌های ولوو از سال ۲۰۲۱ دچار تغییراتی اساسی در طراحی ظاهری خود شدند. این طراحی جدید تأثیر بسزایی در بهبود آئرودینامیک این کشنده داشته. انحنای گوشه‌های کشنده بیشتر و فاصله بین شکاف‌های بدنه بسیار کمتر شد و طراحی بادگیر بالای سقف هم بهبود یافته. همه این موارد باعث شده تا مصرف سوخت سری جدید اف اچ به شدت پایین بیاید.

طراحی جدید چراغ‌ها بیشتر از هرچیز در سری جدید اف اچ خودنمایی می‌کند. البته جلوپنجره هم دستخوش تغییراتی شده. مه شکن‌ها نیز کوچک‌تر و به چراغ‌های اصلی نزدیک‌تر شده‌اند. چراغ‌های راهنمایی که در نسخه قبلی بر روی چراغ‌های اصلی قرار گرفته بود در نسخه جدید بر روی درها منتقل شده‌اند.

کابین اف اچ ۵۴۰

بلافاصله پس از ورود به کابین اف اچ ۵۴۰ طراحی غربیلک فرمان فوق‌العاده زیبای آن ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. طراحی کابین نسخه جدید اف اچ ۵۴۰ تغییراتی زیادی را نسبت به نسخه قبلی تجربه نکرده. درواقع پشت آمپر دیجیتالی، تغییر جزئی طراحی غربیلک فرمان و تغییر جزئی محل قرارگیری ادوات کابین تنها تغییرات کابین جدید ولوو محسوب می‌شود. البته طرح رودری‌ها و داشبورد نیز کمی تغییر کرده اما این تغییرات آن‌قدر جزئی بوده که اگر به آن‌ها اشاره نشود مطمئناً در نگاه اول کسی متوجه آن‌ها نمی‌شود.

کیفیت متریال استفاده شده به (خصوص چرم) در کابین بسیار مناسب است و از داف ایکس اف 530 بسیار بهتر به نظر می‌رسد. فضای کابین نیز کمی دل‌بازتر از ایکس اف ۵۳۰ به نظر می‌رسد. گرافیک پشت آمپر و صفحه نمایش دیجیتالی این ولوو فوق‌العاده بالا و باکیفیت است.

مشخصات فنی اف اچ ۵۴۰

موتور ۱۲.۸ لیتری ۶ سیلندر این کشنده که با نام D13K شناخته می‌شود قادر به تولید ۵۴۰ اسب بخار قدرت و ۲۳۰۰ نیوتون متر گشتاور در دور ۱۰۰ تا ۱۴۵۰ است. همان‌طور که می‌دانید این قوی‌ترین موتور ۱۲.۸ لیتری ولوو است. این موتور از فناوری توربو دیزل استفاده می‌کند و دارای استاندارد آلایندگی یورو ۶ است. البته متأسفانه کیفیت سوخت در کشورمان به‌گونه‌ای است که موتور اکثر کشنده‌های یورو ۶ با مشکل جدی مواجه می‌شوند؛ اما ازآنجاکه این کشنده‌ها بیشتر در حال حمل محموله‌های ترانزیتی هستند می‌توانند از دیزل کشورهای دیگر هم بهره ببرند.

 

قیمت اف اچ۵۴۰ حدود ۱۰ هزار یورو در نسخه های مشابه از ولوو اف اچ۵۰۰ بیشتر است.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours