علت خرابی جعبه فرمان ماشین سنگین چیست؟

به گزارش کامیون نیوز؛ اگر جعبه فرمان خودرو شما قفل شده است و یا احساس می‌کنید صدای عجیب و غیرعادی از آن می‌شنوید، این علائم می‌تواند نشان‌دهنده خرابی جعبه فرمان ماشین شما باشد، در نتیجه باید سریع تعویض شود. از آنجایی که ممکن است کنجکاو شده باشید که نشانه‌ها و علائم دقیق خرابی جعبه فرمان ماشین سنگین چیست؟ بنابراین در ادامه می‌خواهیم درباره علائم خرابی جعبه فرمان ماشین سنگین، تعمیر جعبه فرمان برقی و… صحبت کنیم.

خرابی جعبه فرمان چه علائمی دارد؟

خوشبختانه هنگامی‌که جعبه فرمان خودرو دچار مشکل و یا خرابی می‌شود علائمی از خود بروز می‌دهد که به راننده هشدار می‌دهد مشکلی در خودرو پیش آمده است. از آنجایی که شاید بسیاری از افراد با این نشانه‌ها آشنایی نداشته باشند؛ بنابراین می‌خواهیم به علائم خرابی جعبه فرمان ماشین سنگین اشاره کنیم. از جمله متداول‌ترین نشانه‌ها عبارت‌اند از:

صدای غیرعادی فرمان هنگام چرخاندن

به طور معمول شنیده شدن صدای غیرعادی از جعبه فرمان هنگام چرخاندن فرمان در حین حرکت ممکن است نشان‌دهنده خرابی جعبه فرمان باشد. همچنین این صدا ممکن است به دلایل مختلف مانند لقی بین پینیون و دنده شانه‌ای، دقیق تنظیم نشدن جعبه فرمان هیدرولیک، مطابقت نداشتن طول فنر بوش تنظیم و عمق بوش دنده شانه‌ای با یکدیگر، معیوب شدن فنر بوش تنظیم که میزان لقی فرمان را مشخص می‌کند، لقی داشتن میل فرمان افقی که به سیبک فرمان و دنده شانه‌ای اتصال دارد و… باشد.

لقی غربیلک فرمان

لق بودن جعبه فرمان در حالت دست‌اندازها می‌تواند در اثر عواملی مانند تنظیم نشدن صحیح فاصله بین پینیون و دنده شانه‌ای، آسیب دیدن و خورده شدن دنده‌ها هنگام حرکت، معیوب شدن بلبرینگ پینیون که وظیفه گردش آسان پینیون را بر عهده دارد و… باشد.

سفت شدن غربیلک فرمان

سفتی غربیلک فرمان خودرو می‌تواند به دلایل مختلفی مانند سفت شدن کلاهک کمک فنر و چهار شاخ فنر، درست تنظیم نشدن جعبه فرمان، سفت شدن سیبک‌های جعبه فرمان که هنگام انتقال نیرو مورد استفاده قرار می‌گیرند، کم شدن باد لاستیک‌ها، از دست رفتن کیفیت لاستیک‌ها و… اشاره کرد. حرکت دشوار و سفت شدن غربیلک فرمان می‌تواند مشکلات زیادی را برای راننده هنگام رانندگی به وجود آورد در نتیجه باید تعویض جعبه فرمان هر چه سریع‌تر انجام شود.

خرابی جعبه فرمان هیدرولیک به چه علت است؟

در مواقعی که هنگام رانندگی کردن نمی‌توانید به راحتی فرمان خودرو را هدایت کنید، امکان تصادفات و حوادث برای شما افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین از آنجایی که علت خرابی جعبه فرمان ماشین سنگین به طور دقیق مشخص نیست؛ بنابراین اهمال کاری و یا فراموش کردن تعمیر آن می‌تواند آسیب‌های جدی به قطعات دیگر خودرو وارد کند. معمولاً خرابی جعبه فرمان هیدرولیک می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که عمده‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

روغن‌ریزی قسمت‌های سیستم هیدرولیک

هنگامی‌که سطح روغن هیدرولیک در مخزن آن به مرور زمان کم شود، یکی از قطعات مانند مخزن یا شیلنگ‌های هیدرولیک، پمپ هیدرولیک، سوئیچ الکتریکی لوله فشار قوی و یا شیر هیدرولیک و جک دو طرفه دچار نشتی خواهند شد. این نشتی با مشاهده روغن در اطراف این قطعات قابل تشخیص است.

ایجاد صدا در هنگام کار کردن درجا یا چرخاندن فرمان به سمت چپ یا راست

اگر پمپ هیدرولیک در هنگام کار کردن صدای اضافی از خود ایجاد کند، به احتمال بسیار زیاد پمپ دچار اشکال شده است ولی اگر فقط در هنگام چرخاندن فرمان به سمت چپ و راست صدای غیرعادی به وجود آید، به احتمال زیاد سطح روغن هیدرولیک در مخزن به اندازه کافی نیست که می‌تواند مربوط به نشت روغن باشد.

اگر هنگام چرخاندن فرمان صدایی شبیه به جیغ یا سوت از قسمت تسمه هیدرولیک می‌شنوید به احتمال خیلی زیاد سایز تسمه هیدرولیک مناسب نیست و یا باید ریگلاژ شود. همچنین ممکن است فولی تسمه روی میل لنگ معیوب باشد که همه این‌ها باعث شنیده شدن صدای غیرعادی از سیستم هیدرولیک می‌شوند.

سفت شدن فرمان خودرو

درصورتی‌که فرمان خودرو شما سفت شود، باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • ابتدا باید از سالم بودن تسمه هیدرولیک اطمینان حاصل کنید.
  • سپس از کافی بودن سطح روغن هیدرولیک در مخزن آن و رسیدن روغن هیدرولیک به پمپ هیدرولیک اطمینان پیدا کنید.
  • در آخر باید از کیفیت روغن هیدرولیک اطمینان پیدا کنید به این معنی که روغنِ مناسب وجود داشته باشد و کارکرد آن بیش‌ازحد نباشد.

در صورتی که موارد یک، دو و سه درست باشند علت سفت شدن فرمان خودرو شما با وجود روشن بودن موتور به احتمال خیلی زیاد مربوط به شیر هیدرولیک، فرمان، پمپ هیدرولیک، جک دوطرفه هیدرولیک و یا در برخی از موارد خرابی جعبه فرمان یا یکی از قطعات سیستم تعلیق است که باید حتماً توسط تکنسین خودرو موردبررسی قرار بگیرد.

دلایل خرابی جعبه فرمان هیدرولیک ماشین چیست؟

خرابی جعبه فرمان اغلب به دلایل مختلفی رخ می‌دهد؛ بنابراین لازم است از انجام موارد زیر خودداری کنید تا جعبه فرمان خودروی شما دچار مشکل نشود:

استفاده از قطعات نامرغوب در سیستم هیدرولیک فرمان

در صورتی که از قطعات غیر استاندارد و نامرغوب برای سیستم هیدرولیک فرمان خودرو خود استفاده کنید، این سیستم بدون شک دچار مشکل خواهد شد. همچنین با نصب یک قطعه که از کیفیت مناسبی برخوردار نیست می‌تواند سلامت قطعات دیگر را نیز تحت شعاع قرار دهید.

استفاده از رینگ و لاستیک غیراستاندارد

عده‌ای از رانندگان علاقه زیادی به استفاده از رینگ لاستیک‌هایی دارند که زیبا هستند، اما هیچ‌گونه استانداردی ندارند. برخی از افراد دیگر هم به دلیل هزینه‌های بالای لاستیک و رینگ از قطعات ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند، در نتیجه هنگام چرخاندن فرمان خودرو فشار زیادی به سیستم هیدرولیک وارد می‌شود که می‌تواند از پمپ هیدرولیک صداهای ناهنجار و غیرعادی شنیده شود.

خراب شدن روغن هیدرولیک فرمان

مانند بسیاری از قطعات دیگر، روغن هیدرولیک هم مدت زمان کارکرد مشخص و استانداردی دارد. در صورتی که بیش از حد از روغن هیدرولیک فرمان استفاده شود، لازم است تا حتماً آن را تعویض کنید. روی بسته‌بندی روغن‌های هیدرولیک به طور معمول میزان کیلومتر مسافتی که باید استفاده شود درج شده است.

یکی از دلایل دیگری که باعث آسیب رساندن به پمپ هیدرولیک، شیر هیدرولیک و قطعات دیگر می‌شود استفاده از روغن هیدرولیک نامرغوب است.

تعمیر جعبه فرمان برقی

به طور کلی باید گفت برای کشف کردن اینکه مشکل از کجاست باید باد لاستیک، سپس میزان روغن هیدرولیک و در آخر تسمه پمپ هیدرولیک را بررسی کنید. اگر مشکل را در این موارد گفته شده پیدا کردید، می‌توانید به راحتی آن را رفع کنید اما در صورتی که مشکل از مارپیچ باشد موظف هستید مارپیچ را باز کرده و در صورت خرابی جدی آن را تعویض کنید.

پس از آن باید روغن هیدرولیک را تخلیه کرده و روغن جدید را جایگزین کنید تا از نبودن براده فلز در روغن اطمینان پیدا کنید. زیرا گاهی اوقات حتی وجود یک براده در داخل روغن می‌تواند علت آسیب رساندن به مارپیچ باشد. پس از اینکه فرمان خود را تعمیر کردید، اتومبیل را در یک جای کم خطر و باز چک کنید تا اطمینان پیدا کنید که مشکل به طور کامل رفع شده است. این روش یک روش بسیار مؤثر برای تعمیر جعبه فرمان کامیون بنز است.

نکات بسیار مهم برای سلامتی جعبه فرمان

و اما در پایان لازم است چند پیشنهاد برای سلامتی جعبه فرمان به شما بدهیم:

  • تنظیم باد لاستیک‌ها را جدی بگیرید.
  • لاستیک‌ها را بررسی کنید و اگر عاج آن‌ها ضعیف شده است حتما آن‌ها را تعویض کنید.
  • چرخ‌ها را در حالت بالانس نگه دارید.
  • تنظیم و گریس کاری مداوم را در دستور کار خود قرار دهید.

 

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours