همه چیز درباره تعویض روغن ترمز ماشین سنگین

به گزارش کامیون نیوز؛ روغن ترمز جز دسته روغن‌های صنعتی قرار می‌گیرد و نوعی روغن هیدرولیک است که در انواع سیستم‌های ترمز خودروهای مختلف سواری، سنگین، موتورسیکلت و دوچرخه مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن ترمز اساساً یک روغن نیست بلکه باید در گروه مایعات هیدرولیکی خودرو طبقه‌بندی شود.

روغن ترمز ماشین سنگین مانند دیگر روغن‌های خودرو باعث کاهش سایش و برخورد قطعات متحرک نمی‌شود، زیرا این روغن یک مایع هیدرولیکی است که تحت‌فشار، کار خود را انجام می‌دهد. وظیفه اصلی روغن ترمز تبدیل نیرو به فشار برای متوقف کردن خودرو و همچنین افزایش قدرت ترمز گیری است. اما این روغن مانند بسیاری از روغن‌های دیگر هنگامی‌که کارایی خود را از دست دهد، باید تعویض شود.

از آنجایی که تعویض روغن ترمز اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین در ادامه می‌خواهیم درباره بهترین زمان تعویض روغن ترمز ماشین سنگین و تعویض روغن ترمز هر چند کیلومتر صحبت کنیم و به سوال روغن ترمز کی باید تعویض شود؟ پاسخ دهیم.

روغن ترمز چیست؟

روغن ترمز برای انتقال فشار هیدرولیکی سیستم ترمز به کار می‌رود و در واقع برای انواع مختلف مکانیزم طراحی شده است که پس از استفاده در خودروهای قدیمی امروزه توسعه پیدا کرده است. بیشتر روغن‌ ترمزها، روغن‌های معدنی هستند و تمامی روغن‌های تولید شده توسط برندها و شرکت‌های مختلف باید بر اساس استانداردهای جهانی و تأییدیه‌ها تولید شوند، زیرا سازمان‌های جهانی و مؤسسات داخلی بر کیفیت ساخت روغن ترمز نظارت می‌کند.

روغن ترمز چیست؟

چرا باید روغن ترمز تعویض شود؟

بسیاری از افراد همیشه این سوال را می‌پرسند که آیا تعویض روغن ترمز لازم است؟

آیا می‌دانستید که به طور میانگین در ازای هر ۱۵ هزار تا ۲۵ هزار کیلومتر کارکرد خودرو در سال راننده حداقل ۷۵ هزار بار پدال ترمز خود را فشار می‌دهد؟ تقریباً ۵۰ درصد از رانندگان اتومبیل بدترین اتفاق زندگی‌شان را خراب شدن پدال ترمز و نگرفتن ترمز هنگام تصادفات توصیف می‌کنند؛ بنابراین جای هیچ‌گونه تعجبی نیست که هر گونه ایرادی که باعث متوقف کردن سیستم خودرو شود باید در اولویت باشد و سریع تعمیر شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است هنگامی‌که راننده پس از سه سال از خودرو خود استفاده می‌کند باید خودرو را یک بار به طور کامل سرویس کند. زیرا پس از گذشت چند سال نقطه جوش میانگین روغن ترمز تا حد زیادی پایین می‌آید که دلیل اصلی این اتفاق آلوده شدن روغن ترمز با رطوبت است که در این شرایط، قوانین اجازه رانندگی کردن راننده با این خودرو را نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید از فیلتر هوا ماشین های سنگین بدانید

به طور کلی ضد یخ، فیلتر هوا، روغن ترمز و گیربکس جزء مواردی هستند که به صورت دوره‌ای احتیاج به بررسی و تعویض دارند. اگر شما به اندازه کافی با خودرو خود رانندگی می‌کنید به طور حتم باید دائماً و هرچند وقت یک‌بار برای بررسی این موارد گفته‌شده زمان بگذارید و روغن موتور، روغن ترمز، ضد یخ و گیربکس را تعویض کنید.

اگرچه روغن ترمز چیزی است که می‌توان هر چند وقت یک‌بار آن را تعویض کرد و اغلب رانندگان آن را دست کم می‌گیرند، اما هنگامی‌که این روغن احتیاج به تعویض داشته باشد و نادیده گرفته شود می‌تواند اتفاقات ناگواری را برای راننده خودرو و سرنشینان ایجاد کند. در واقع باید گفت این روغن ترمز است که وظیفه انتقال نیروی ترمز به سیستم ترمز را دارد؛ در نتیجه هنگامی که شما در تصادفات ناگهان ترمز را فشار می‌دهید، می‌تواند تا حد زیادی از وارد شدن خسارت‌های دیگر جلوگیری کند؛ در نتیجه رسیدگی و تعویض دوره‌ای آن امری ضروری است.

چه زمانی باید روغن ترمز را تعویض کنیم؟

روغن ترمز یک روغن هیدرولیک است که در سیستم ترمز خودرو استفاده می‌شود. برای اینکه شما متوجه شوید از چه روغن ترمزی باید برای خودرو خود استفاده کنید، پیشنهاد ما این است که حتماً به دفترچه راهنمای خودرو خود سر بزنید. زیرا معمولاً در این دفترچه اطلاعات کاملی درباره روغن ترمز مناسب خودرو درج شده است.

به طور دقیق نمی‌توان گفت که چه زمانی باید روغن ترمز را تعویض کرد زیرا محاسبه طول عمر روغن ترمز استفاده شده در یک خودرو معمولاً با توجه به میزان مسافتی که خودرو طی کرده محاسبه می‌شود؛ در نتیجه برای مشخص کردن اینکه دقیقا چه زمانی باید روغن ترمز خودرو خود را تعویض کنید، همیشه باید به مقدار کارکرد خودرو پس از تعویض روغن ترمز توجه کنید.

اما به هر حال هیچ استاندارد دقیقی وجود ندارد که بتوان آن را برای تمامی خودروها در نظر گرفت زیرا برخی از شرکت‌ها پیشنهاد می‌کنند که شما باید به ازای هر ۳۰ هزار کیلومتر حرکت با خودرو روغن ترمز را عوض کنید و برخی دیگر از شرکت‌ها می‌گویند تعویض روغن ترمز حتی تا ۲۴۰ هزار کیلومتر هم ضرورتی ندارد. در همین جهت است که ما پیشنهاد کردیم به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید.

در برخی از شرایط خاص به طور مثال هنگامی‌که رطوبت وارد سیستم ترمز خودرو می‌شود یا ترمزها نرم و سفت می‌شوند، ممکن است شما مجبور باشید که زودتر از زمان تعیین شده روغن ترمز خودروی خود را تعویض کنید. اینجاست که یک مکانیک ماهر می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات سیستم ترمز خودرو را بررسی کنید و در صورتی که نیاز است اقدامات لازم برای تعویض روغن ترمز را انجام دهید.

تعویض روغن ترمز

چرا روغن ترمز فرسوده می‌شود؟

روغن ترمز یک مایع هیدرولیک با فرمول شیمیایی رطوبت سنجی است. یعنی آب را می‌تواند با سرعت بسیار زیادی جذب کند که این فرمول در سیستم‌های ترمز مانند خطوط، سوپاپ‌های تناسب، سیستم abs، سیلندر اصلی و کالیپرها مشکلاتی ایجاد می‌کند، زیرا تمامی این قطعات نام برده شده از آلومینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند و در صورتی که با آب در تماس باشند دچار زنگ‌زدگی و فرسودگی می‌شوند.

از آنجایی که برخی از رانندگان خودرو دیر اقدام به تعویض این روغن می‌کنند، باعث می‌شود تا هم روغن موتور و هم قطعات دیگر دچار فرسودگی شوند. هنگامی که تمام اجزای سیستم ترمز خودروی شما از بین برود مجبور هستید که تمام قطعات را به همراه روغن ترمز تعویض کنید، اما توصیه ما به شما این است که اجازه ندهید روغن ترمز خودرو تا این اندازه فرسوده شود.

به طور معمول هر زمانی که سیستم ترمز خودرو در معرض مستقیم هوا قرار می‌گیرد، روغن ترمز می‌تواند رطوبت را به خود جذب کند و با این اتفاق رنگ آن در طول زمان‌های نه چندان دور از شفاف به قهوه‌ای تیره تغییر رنگ پیدا می‌کند، زیرا عمل خوردگی در آن رخ داده است. این روغن ترمز خورده شده می‌تواند اولین دلیلی باشد که سیلندرهای چرخ و کالیپرها شروع به گیر کردن می‌کنند، زیرا خوردگی روغن ترمز به داخل سوراخ‌های سیلندر انتقال پیدا می‌کند.

نحوه تعویض روغن ترمز

چگونه روغن ترمز را تعویض کنیم؟

اگر قصد دارید خودتان روغن ترمز خودرو را تعویض کنید باید چند مرحله را پشت سر بگذارید. نحوه تعویض روغن ترمز شامل مراحل زیر است:

مخزن سیلندر اصلی را خالی کنید

اولین قدم برای تعویض روغن ترمز این است که تمام روغن ترمزی که در حال حاضر در مخزن سیلندر اصلی خودرو وجود دارد را به طور کامل تخلیه کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از یک پمپ یا یک سرنگ بزرگ انجام دهید. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که روغن ترمز را زمانی خالی کنید که خودرو شما خاموش است و هیچ فشاری بر روی ترمزها وجود ندارد.

پر کردن و تخلیه

در این مرحله شما باید مخزن را با روغن ترمز تازه پر کنید. از یک لوله شفاف کوچک که تقریبا ۶۰ سانتی‌متر دارد استفاده کنید و آن را روی پیچ هواگیری قرار دهید به طوری که وقتی روغن ترمز قدیمی تخلیه شد، به راحتی قابل مشاهده باشد.

سپس از سمت عقب خودرو شروع کنید و دو کالیپر چرخ را تخلیه کنید. هنگامی که روغن ترمز زنگ زده و قهوه‌ای ‌رنگ تخلیه شد، روغن ترمز شفاف و جدید در لوله جاری می‌شود. در این هنگام است که شما متوجه می‌شوید تمام روغن ترمز قدیمی به طور کامل از خودرو تخلیه شده است. سپس می‌توانید به سمت چراغ‌های جلوی ماشین بروید و پس از تخلیه هر چرخ، مخزن سیلندر اصلی را دوباره بررسی کنید.

بهترین زمان تعویض روغن ترمز ماشین سنگین

مخزن را دوباره پر کنید

پس از اینکه کار تخلیه آخرین چرخ خودرو را انجام دادید، حالا نوبت آن است که مخزن را به وسیله روغن ترمز پرکنید و اینجاست که کار تعویض روغن ترمز خودروی شما به پایان می‌رسد.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours