اسقاط خودرو کمبودی جدی در بهبود آلودگی هوا

به گزارش کامیون نیوز؛ در روز‌های گذشته آلودگی هوا در کشور به یک بحران انسانی تبدیل شده است و بنظر می‌رسد که خودرو‌های فرسوده نقش محوری در این تراژدی دارند.

به گفته رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، مهمترین علت افزایش آلودگی هوا اجرا نشدن قانون هوای پاک و به خصوص تردد خودرو‌های فرسوده است. بنابر آمار وی، حدود ۴۵ درصد خودرو‌های موجود در کشور فرسوده و از رده خارج هستند.

لازم به ذکر است طبق آخرین تصمیمی که در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گرفته شده، خودروسازان و واردکنندگان به‌نوعی از ارائه گواهی اسقاط که می‌توانست از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده را (به میزان تعهد آنها) تضمین کند، معاف شده و برای شماره‌گذاری خودرو‌های تولیدی (در صورت نبود گواهی اسقاط به میزان کافی)، ۵/۱ درصد از قیمت هر خودرو برای شماره‌گذاری پرداخت شود.

مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو، درباره لایحه ساماندهی صنعت خودرو گفت:«محیط زیست سلامت آیندگان است. بسیاری از کلان‌شهر‌های ما مثل تهران و سایر شهر‌های بزرگ و حتی استان‌های جنوبی مثل خوزستان دچار آلودگی‌های زیست محیطی هستند.وی در ادامه بیان کرد:«در خوزستان آلودگی‌هایی به دلیل آتش زدن برخی از صنایع نفتی و … به وجود آمده است و کسی به این مسائل نمی‌پردازد. قطعا در مصوبات مربوط به خودرو، به این مشکلات محیط زیستی باید توجه شود، چون به نوعی سلامت آیندگان به خطر می‌افتد. ولی نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که به دلیل تورمی که در حوزه تولید خودرو در داخل کشور مخصوصاً خودرو‌های باری و مسافری مثل خودرو‌های سنگین یعنی کامیون و اتوبوس در کشور به وجود آمده است، ما با ۴ میلیون خودروی فرسوده در حوزه حمل و نقل و مسافربری از تاکسی تا کامیون و اتوبوس مواجهیم که باید نوسازی کنیم.»

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد:«ما روزانه ۱۰۶ میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌کنیم، در صورتی که اگر ناوگان حمل و نقل عمومی ما نوسازی شود، ۳۰ درصد از مصرف سوخت ما در روز کاهش پیدا می‌کند. ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون لیتر هم بنزین در روز مصرف می‌کنیم که با صرفه‌جویی در مصرف این انرژی‌ها، کار‌های بزرگی را می‌توانیم انجام دهیم.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد:«از این جهت، هم اکنون هم ۲۲ هزار کامیون‌دار داریم که نزدیک به سه سال است که معطل واردات خودرو‌های خود هستند؛ زیرا حتما باید گواهی اسقاط صادر شود تا آن‌ها بتوانند خودروی خود را از گمرک تحویل بگیرند.»

مجتبی یوسفی در ادامه بیان کرد:«چرا باید گواهی اسقاط ۵۰ میلیونی به یک میلیارد برسد؟ راننده در این قضیه مقصر نیست. یک سری افراد قانون‌دان قانون‌شکن، یکسری افرادی که دارای امضای طلایی هستند این گواهی‌های اسقاط را جمع کرده اند به همین دلیل مجلس در کمیسیون عمران و صنایع یک سال است که به دنبال این است که این موضوع را حل کند.»

این نماینده مجلس یازدهم بیان کرد:«مسائل محیط زیستی را هم قبول داریم، ولی واقعاً این مسئله با سلامت و جان مردم و با حوزه اقتصاد و یارانه‌هایی که در حوزه سوخت می‌دهیم در ارتباط است. در این شرایط به رانندگان کامیون‌های سنگین اتوبوس و تاکسی فشار می‌آوریم.»
یوسفی افزود:«کامیونی که با ۵۰۰ الی ۸۰۰ میلیون خریداری می‌شده به دلیل مشکلات موجود در حوزه اسقاط امکان واردات و تولید پیدا نکرده است و قیمت آن به بالای یک و دو میلیارد رسیده است.»

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه در پاسخ به این سوال که:«تعیین ۱.۵ درصد از خودر‌های تولیدی در صورت نبودن گواهی اسقاط کفاف اسقاط خودرو را می‌دهد؟» بیان کرد:« این یک و نیم درصد قیمت خودروی تولیدی که قرار شده توسط خودروساز پرداخت شود و مجوز شماره‌گذاری دریافت کند و به صندوق صمت واریز کند، قطعا نیاز‌های زیست محیطی را به طور کامل برطرف نمی‌کند و نمی‌توان با استفاده از آن‌ها خودرو اسقاط کرد. ما باید به مشکلات زیست محیطی توجه کنیم، ولی نه از جیب مردم و جیب کامیون‌دار و یا از جیب راننده تاکسی؛ این افراد مقصر نیستند.»

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours