علائم و نشانه های خرابی یاتاقان ماشین سنگین چیست؟

به گزارش کامیون نیوز – یاتاقان ها از مهم ترین اجزا موتور هستند که بین میلنگ و شاتون موتور قرار دارد. وجود این قطعه مانع از برخورد میل لنگ با شاتون شده و اصطکاک آن ها را به حداقل می رساند.

به عبارتی می توان عملکرد یاتاقان ماشین را شبیه به عملکرد روغن موتور دانست که میزان اصطکام را به حداقل می رساند و موجب حرکات روان ماشین می شود. داشتن یک یاتاقان سالم با کارایی مناسب باعث می شود تا قطعات موتور طول عمر مفید بالایی داشته باشند همچنین بر اثر افزایش دما ذوب نشوند.

 

یاتاقان از چه اجزایی تشکیل شده است؟

برخی از افراد به اشتباه یاتاقان را نوعی بلبرینگ می شناسند. در صورتی که چنین نیست و شاید وظایف مشابهی داشته باشند اما کاملا مجزا و متفاوت از یکدیگر هستند.

یاتاقان های ماشین سنگین انواع گوناگونی دارد که از نظر شکل ظاهری، ساختار و.. باهم فرق می کنند. برخی به صورت گرد هستند و برخی ظاهری مخروطی شکل دارند.

 

چرا می گویند ماشین سنگین یاتاقان زده است؟

چه مواقعی می گویند ماشین یاتاقان زده؟ به عبارت ساده تری هنگامی که بلبرینگ دچار خرابی و آسیب می شود و در اصطلاح فرسوده می شود، فاصله کم یا زیادی با  شاتون یا بلبرینگ ایجاد می کند. در نتیجه اصطکاک افزایش می یابد و همچنین روغن موتور به درستی در فضای بین این دو قطعه قرار نمیگیرد و عمل روانکاری به شکل صحیح انجام نمی شود. در این شرایطی می گویند که ماشین یاتاقان می زند.

 

عواقب یاتاقان زدن ماشین سنگین چیست؟

یاتاقان ماشین سنگین قطعه کوچک بسیار مهمی است که اگر از کار بیفتد می تواند باعث از کار افتادن موتور بر اثر ساییدگی شود. همچنین میل لنگ ها نازک تر می شوند و در نتیجه کارایی مناسبی نخواهند داشت و قطعات به حالت استاندارد کنار هم قرار نمیگیرند. در چنین شرایطی ممکن است رانندگی اصولی نداشته باشید و در داخل کابین صدای تق تق و لق لق زیادی را بشنوید و باید هرچه سریعتر جهت برطرف کردن آن اقدام کنید.

 

نشانه ها و علائم خرابی یاتاقان چیست؟

علائم خرابی یاتاقان

خرابی یاتاقان ماشین سنگین ممکن است هزینه های زیادی برایتان به همراه داشته باشد و همچنین امنیت و سلامت شما را به خطر بیندازد. شما باید علائم و نشانه های آن را بشناسید و در صورت بروز هر یک از آنها سریعا به نزدیک ترین تعمیرگاه و مکانیکی مراجعه کنید. از اصلی ترین نشانه های خرابی یاتاقان ماشین سنگین عبارتند از:

موتور ماشین قفل شده و روشن نمی شود

یکی از اولین نشانه های خرابی و آسیب دیدن به یاتاقان است که در زمان استارت زدن موتور روشن نمی شود و هیچ حرکتی ندارد. در اصطلاح به آن قفل شدن موتور می گویند.

موقع گاز دادن صدای تق تق می شنوید

وقتی در حین رانندگی پای خود را روی پدال گاز فشار می دهید، با افزایش سرعت صدای تق تق بیشتر می شود. این صدا همانند برخورد دو قطعه فلزی به یکدیگر است که ممکن است بر اثر موارد مختلفی ایجاد شود که یکی از آن ها یاتاقن زدن ماشین است.

چراغ چک روغن روشن می شود

همیشه هم روشن شدن چراغ چک روغن در ماشین سنگین به معنی تمام شدن روغن یا تعویض آن نیست. در برخی مواقع ممکن است به دلیل خرابی یاتاقان، این چراغ هشدار روشن شود.

قدرت موتور ماشین کم می شود

شما به عنوان یک راننده حرفه ای احتمالا در برخی مواقع با این مشکل مواجه شوید که ماشین مثل قبل گاز نمی خورد و عملکرد مناسبی ندارد. قدرت آن کمتر شده و با سرعت پایینی حرکت می کند. در چنین شرایطی به احتمال زیاد یاتاقان های ماشین نیاز به تعویض دارند.

 

چه عواملی باعث آسیب دیدن به یاتاقان می شود؟

چه عواملی باعث آسیب دیدن به یاتاقان می شود؟

این قطعه در معرض اصطکاک قرار دارد و طبیعی است که بر اثر استفاده زیاد تحلیل خواهد رفت. اما در این میان ممکن است عوامل مختلف دیگری هم باعث خرابی آن شوند و طول عمر مفید این قطعه را کاهش دهند. این عوامل عبارتند از:

  • پمپ روغن ماشین خراب شده و به دلیل نشت روغن، عمل روانکاری و خنک کردن قطعات به درستی انجام نمی شود و در نهایت سبب آسیب به موتور و یاتاقان های آن می شود.
  • از روغن موتور بی کیفیت استفاده می کنید. روغن موتور بی کیفیت نمی تواند عمل روانکاری را به شکل صحیح انجام دهد و کارایی ایده آلی نخواهد داشت. در چنین شرایطی فشار زیادی به یاتاقان وارد می شود که منجر به خرابی و آسیب دیدن به آن خواهد شد.
  • دمای موتور بالا می رود. افزایش دما موتور به دلیل استفاده از روغن موتور نامناسب، داغ کردن اب رادیاتور و… اتفاق می افتد که بر روی یاتاقان ها اثر گذاشته و باعث خرابی انها می شود.
  • یاتاقان ها کثیف هستند. زمانی که این قطعه کثیف شود آلودگی های زیادی ان را فرابگیرد باعث اختلال در عملکرد آن می شود. برای از بین آلودگی ها و رسوبات شما نیاز به یک فیلتر مناسب خواهید داشت.

 

کلام آخر

لازم به ذکر است که رانندگی نامناسب و همچنین عدم استفاده زا ماشین در طولانی مدت و فرسودگی ان هم می تواند باعث خرابی یاتاقان ماشین سنگین شود. تعویض این قطعه کار ساده ای نیست و باید توسط یک فرد متخصص انجام شود. بهتر است از یک یاتاقان باکیفیت استفاده کنید که سلامت موتور ماشین شما را تضمین کند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours