کامیونت ایویکو | مشخصات، امکانات و شرایط خرید اقساطی

به گزارش کامیون نیوز – هدف از عرضه این کامیونت ایویکو نیز حضور پررنگ‌تر در بازار کشورهای کمتر توسعه یافته آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا از جمله کشورهای خاورمیانه بوده است. این کامیونت با قیمتی پایین و مشخصات چشمگیر عرضه می‌شده است که توانست بازار خوبی را در بین رقبا داشته باشد و در جایگاه مناسبی از نظر میزان فروش قرار بگیرد.

البته هرچه درباره قیمت‌ها بخواهیم صحبت کنیم، امروزه ما در شرایطی قرار داریم که قیمت‌ها سر به فلک کشیده و همه روزه شاهد افزایش قیمت‌ها چه در مدل‌های کم کارکرد و چه در مدل‌های بسیار قدیمی و فرسوده هستیم. با این حال لزوم نوسازی ناوگان خودروهای سنگین و نیمه سنگین کشور واجب گردید تا ما در شرکت فرهان دیزل شرایطی را برای خرید اقساطی کامیونت ایویکو ایجاد کنیم. اگر می‌خواهید که با شرایط خرید اقساطی این کامیونت و همچنین مشخصات دقیق فنی و طراحی آن آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 

طراحی بیرونی ایویکو

کامیونت ایویکو از نظر طراحی خارجی، از طراحی مدرن این دسته از کامیونت‌های نیمه سنگین پیروی می‌کند. با این هدف که توانایی رقابت با رقبای اکثراً آسیایی خود را داشته باشد. البته از این لحاظ باید گفت که طراحی این کامیونت نیز با کامیونت‌های چینی و ژاپنی شباهت زیادی دارد. با این حال، سایر قسمت‌های بدنه سبک و سیاق ماشین‌های نیمه سنگینه اروپایی را حفظ کرده است.

اگر از نمای جلویی به کامیونت ایویکو نگاه کنیم، با جلو پنجره V شکل مواجه هستیم که این بخش از طراحی، از کامیون‌های بزرگتر برند ایویکو الهام گرفته است. بخش بالایی جلو پنجره و درست در زیر شیشه جلو، نام برند ایویکو برجسته نصب شده است. چراغ‌های جلویی و مه‌شکن‌ها با اندازه بزرگ طراحی شده‌اند که روشنایی مناسبی را در تاریکی شب ارائه می‌دهند.

از جلو پنجره که به سمت شیشه‌ها بالاتر می‌آییم، بدنه این کامیونت خمیده به سمت عقب گرفته و از این نظر شباهت زیادی به نسل قبلی کامیونت ایسوزو که در کشور ما نیز موجود بوده، داشته باشد. در طرفین کامیونت نیز با درهایی نسبتا بزرگ مواجه هستیم که ورود و خروج به داخل کابین سرنشینان را راحت‌تر کرده است. در بخش پایینی درهای هر دو طرف این کامیونت، رکاب‌های کوچکی وجود دارند که برای تسهیل ورود به داخل کابین می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

در فاصله بین دو محور جلو و عقب این کامیونت، باک و باتری در طرفین شاسی این کامیونت قرار گرفته‌اند. به طور کلی می‌توان گفت که در این کامیونت راحتی و دسترسی آسان در نظر گرفته و پکیجی کامل را برای باربری‌های نیمه سنگین شهری و جاده‌ای ارائه کرده است.

نمای بیرونی ایویکو

 

طراحی داخلی ایویکو

کامیونت ایویکو در فضای داخلی از طراحی مدرن بیرونی تبعیت می‌کند. داشبورد کامیونت فرم ساده‌ای نداشته و محیطی دلپذیر را برای راننده و سرنشین کناری فراهم ساخته است که در بسیاری از خودروهای هم رده دیده نمی‌شود. از نظر کیفیت مواد به کار برده شده در داشبورد و کل فضای داخلی این کامیونت می‌توان گفت که کیفیت مواد استفاده شده در بین خودروهای همرده، بهترین نیست. با این حال به طور کلی قابل قبول بوده و در دراز مدت، اصطلاحا امتحان خود را پس داده است.

با این وجود ارگونومی کابین در سطح مناسبی قرار دارد و هر جز در جای خود قرار گرفته است. طراحی دسته دنده این کامیونت به خوبی انجام شده است که باعث می‌شود تا به راحتی در دست راننده قرار داشته باشد. این ارگونومی خوب با یک فرمان سه پره که قابلیت تنظیم شیب و تلسکوپی به شما می‌دهد، تکمیل شده است.

صندلی‌های استفاده شده در این کامیونت نیز راحت بوده و پشتیبانی مناسبی از بدن راننده دارد. همچنین قابلیت تنظیم این صندلی‌ها در حالت‌های مختلف باعث می‌شود که بتوانید به راحتی به فرم دلخواهتان برسید.

از نظر تعداد صندلی‌ها هم باید این نکته را متذکر شویم که کامیونت ایویکو با دو اندازه کابین عرضه می‌شود که تفاوت آنها، در عرض کابین است. در حالت کوچکتر که عرض کابین ۱۶۳ سانتی متر است، کامیونت ظرفیت سه و نیم تن دارد و تنها دو صندلی در آن تعبیه شده است. در حالی که برای مدل ۵ تا ۷ تن عرض کابین ۱۹۳ سانتی متر است که در این مدل ظرفیت برای نشستن سه نفر در کابین کامیونت وجود دارد.

فضای داخلی ایویکو

 

عملکرد بخش فنی کامیونت‌های ایویکو

کامیونت ایویکو در بخش فنی از موتورهای جدیدی استفاده کرده است. البته این موتورها به نوعی ارتقا یافته موتورهای سری Sofim شرکت ایویکو هستند که این موتورها در سطح جهان شناخته شده بودند. موتور استفاده شده در این مدل از کامیونت ایویکو از نوع چهار سیلندر خطی است که در حدود ۲۸۰۰ سی سی ظرفیت دارد. همچنین این موتور به سیستم پرخوران توربو شارژ مجهز شده است که باعث شده تا قدرت حدود ۱۳۰ اسب بخار و گشتاور ۳۰۰ نیوتن متر را از این موتور بگیریم. این قدرت و گشتاور برای این کامیونت با ظرفیت ۵ تن کافی به نظر می‌رسد.

انتقال قدرت از موتور به چرخ‌های عقب توسط گیربکس ساخت برند ZF صورت می‌گیرد. این گیربکس از نوع شش دنده دستی است که تا به حال در خودروهای دیزلی بسیاری استفاده شده و کاملاً در بین مکانیک‌ها شناخته شده است. از نظر سیستم تعلیق نیز باید گفت که سیستم تعلیق کامیونتی ایویکو از نوع فنر شمشی است که فرم بیضوی دارد. این حالت فنر باعث می‌شود که این کامیونت توانایی حمل بارهای سنگین را به راحتی داشته باشد. البته این سبک از کمک فنر باعث خشک‌تر شدن سواری کامیونت در رانندگی‌های جاده‌ای می‌شود. با این حال در باربری داخل شهری هیچگونه مشکلی نداشته و مانورپذیری بسیار خوبی برای رانندگی در خیابان‌های تنگ و باریک دارد.

درباره سیستم ترمز نیز باید بگوییم که ترمز استفاده شده در کامیونت ایویکو از نوع کاسه‌ای است. این ترمزها عملکرد نسبتا مناسبی دارند و در زمانی کوتاه می‌توانند این کامیونت را به طور کامل متوقف کنند. با این حال بهتر بود که این شرکت به جای استفاده از ترمزهای کاسه‌ای، از ترمزهای دیسکی استفاده کند. در کنار این ترمزها باید به سیستم‌های کمک ترمز نیز اشاره کنیم که باعث می‌شوند تا ترمزگیری با اطمینان بیشتری صورت بگیرد. در ادامه مشخصات فنی کامیونت ایویکو را به طور خلاصه در یک جدول کامل گردآوری کرده‌ایم.

 

 
حجم موتور (سی‌سی). ۲۸۰۰ سی سی.
تعداد سیلندر. چهارسیلندر خطی.
تنفس موتور. توربوشارژ.
حداکثر قدرت. ۱۲۷ اسب بخار.
حداکثر گشتاور. ۳۰۰ نیوتون متر.
انتقال نیرو. دیفرانسیل عقب.
گیربکس. ۶ سرعته دستی ZF
ترمز. کاسه ای.
عرض کابین کابین کوچکتر ۱۶۳ سانتی متر.

کابین بزرگتر ۱۹۳ سانتی متر.

 

خرید اقساطی ایویکو

 

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours