مشکل رانندگان کامیون با سقف سنی کارت هوشمند و یک نکته مهم درباره آن

به گزارش کامیون نیوز– در پی انتشار گزارشی با تیتر معضل رانندگان کامیون های ترانزیتی با شروط کارت هوشمند برخی کارشناسان صنعت حمل و نقل و فعالان حوزه جاده ای با ارائه توضیحاتی در این زمینه شفاف سازی کردند.

در گزارش مذکور شماری از رانندگان کامیون‌ ترانزیتی که عمدتا با کامیون های پلاک گرجی به فعالیت اشتغال داشتند طی تماس با خبرنگار تین نیوز مدعی شده بودند تعریف ضوابط و سامانه هایی مثل کارت هوشمند به دلیل شروط غیر کارشناسی و الزامات محدود کننده ای که برای دریافت این کارت وضع شده ، برای آنها مشکل ساز شده است.

به طور مشخص موضوع مورد انتقاد آنها شرط سنی ۵۵ سال برای دریافت کارت هوشمند بود که به زعم آنها نه تنها بهره وری را در صنف رانندگان کامیون ترانزیتی فزایش نمی دهد بلکه به مانعی برای کار بسیاری از رانندگان ترانزیتی که از سلامت کافی برخوردارند، تبدیل شده است.

با انتشار این گزارش اطلاعات و داده های دیگری برای تین نیوز ارسال شد که نشان می داد طبق قوانین و مقررات سازمان راهداری در ایران رانندگان می توانند تا سن ۶۹ سالگی به فعالیت روی وسایط نقلیه عمومی که نیاز به داشتن کارت هوشمند دارد، ادامه دهند.

بر اساس این توضیحات، طبق ضوابط و مقررات، سازمان تامین اجتماعی با افراد بالای ۵۵ قرارداد بیمه منعقد نمی کند. بنابراین شرط سنی را سازمان تامین اجتماعی تعیین کرده است نه سازمان راهداری.

به این ترتیب افرادی که می‌خواهند کارت هوشمند رانندگی دریافت کنند باید قبل از سن ۵۵ سالگی به سازمان راهداری درخواست صدور کارت هوشمند رانندگی داده باشند.

سازمان راهداری هم برای صدور کارت هوشمند رانندگی ، از راننده متقاضی تاییدیه قراداد با سازمان بیمه تامین اجتماعی را مطالبه می کند.

بر این اساس به نظر می رسد رانندگانی که به چنین مشکلی برخورد می کنند احتمالا در سایر مشاغل بازنشسته شده اند و یا سن آنها از ۵۵ سال گذشته و نمی توانند با سازمان تامین اجتماعی قرارداد بیمه منعقد کنند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours