واحدهای تولیدی استان به شدت با کمبود نیروی ماهر و تکنسین ماشین‌های سنگین مواجه است

به گزارش کامیون نیوز – مجید گلشنی منفرد، با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی با تبین گری رسانه‌ای در حوزه تولید، تجارت و صادارت، اظهار داشت: تولیدات باید در طراز جهانی باشد.

مدیر کل صمت استان، با بیان اینکه سازمان صمت در بخش صنعت دارای بالغ بر یک هزار پروانه بهره بردرای با اعتبار ۲۲ هزار میلیارد تومانی است، ادامه داد: برای ۴۸ تا ۵۰ هزار نفر در این حوزه استان اشتغالزایی شده است.

وی، با اشاره به به پیش بینی جواز تاسیس‌های منجر به پروانه بهره برداری، گفت: در حوزه معدن بالغ بر ۴۴۰ فقره معدن ثبتی وجود دارد.

گلشنی منفرد، تصریح کرد: تعدادی از پروانه‌های بهره برداری با استخراج اسمی حدود ۱۴ میلیون با هزینه و اعتبار ۵۲ میلیارد تومانی است.

مدیر کل صمت استان، با اشاره به ۹۴ اتحادیه و ادغام تعدادی از آنها، گفت: بیشتر ادغام‌ها برای زنجان بوده است.

وی ۴۲ هزار ۸۰۰ مورد اصناف را از جمله و ۶ مورد پروانه کسب عنوان کرد و گفت: بالغ بر ۴ هزار نفر بیمه اشتغال فرش بافی در استان دارند.

این مسئول در استان، با اشاره به اشتغالزایی حوزه فرشبافی، تاکید کرد: ۳۰ هزار نفر به صورت دائمی و ۶۰ هزار نفر به صورت فصلی در حوزه  فرشبافی استان فعالیت می‌کنند.

وی، تولید فرش دستباف را با متراژ ۱۵۰متر مربعی در استان عنوان کرد و گفت: سه گروه در سطح بازار از اصناف  بازرسی می‌کنند.

گلشنی منفرد، با اشاره به اینکه به طور متوسط سالانه بیش از ۳۰ هزار بازرسی از اصناف در استان وجود دارد، گفت: در حوزه صادرات استان در سالجاری برای تحقق هدف‌گذاری به دلیل  وجود اختلافات در این خصوص اقدامات موثر انجام نشده است.

وی، با اشاره به اهمیت هدف‌گذاری ۶۵۰ هزار میلیون دلاری صادرات استان، تصریح کرد: در کارگروه توسعه صادرات استان توفیقی دراین زمینه به دست نیامده است.

گلشنی منفرد، با اشاره به وجود ۶ کارگروه در حوزه صنعت و معدن و تجارت استان، ادامه داد: در سالجاری برنامه برگزاری کارگروه های فصلی را در برنامه کاری داریم.

وی، نقش تشکل‌ها را مهم ارزیابی کرد و گفت: این مجموعه در حوزه صنعت معدن هدف‌گذاری ۱۰/۹را با رشد ۵/۸ درصدی رشدی را در برنامه‌های خود دارد.

مدیر کل صمت استان، با اشاره به جذب سرمایه ای بالغ بر ۱۳میلیون دلاری در این خصوص، افزود: ضروری است در بخش معدن سرمایه گذاری به میزان  ۴۵۰ میلیارد تومانی با اشتغال یک به ده را در استان شاهد باشیم.

گلشنی منفرد، با اشاره به الویت فعالیت معادن در حوزه تولید و سرمایه گذاری، تصریح کرد: نقش معادن را در این خصوص بعنوان یک عامل اقتصادی در نظر نمی گیریم، باید معادن را به عنوان سرمایه محسوب کنیم که زیاد در حوزه اشتغالزایی موثر و دخیل نیست.

وی، در خصوص صادرات و برند سازی در تجارت نقش آنرا مهم  ارزیابی کرد و گفت: برای داشتن تاجر قوی نیازمند زیر ساخت‌های تجارت قوی در استان هستیم.

این مسئول در استان، با اشاره به اهمیت ایجاد تنوع محصولات صادراتی، اضافه کرد: تشویق صادرات محصولات تولیدی از استان در الویت‌های مسئولین استان است.

به گفته گلشنی منفرد، ارائه کارت‌های خدماتی ویژه به صادر کننده نمونه در راستای رونق بیش از پیش صادرات و تجارت مهم است، که ضروری است در این زمینه با ایجاد عدالت اقتصادی توازن سرمایه گذاری را با اهداف اطلس تعیین کننده سرمایه گذاری استان تعریف کنیم.

وی، حفظ  توازن سرمایه گذاری دراستان را مهم ارزیابی کرد و گفت: با ایجاد کارگروه‌ها به سمت سرمایه گذاری به مناطق محروم حرکت خواهیم کرد.

گلشنی منفرد، هدف گذاری برای صنایع مادر دانش بنیان را با مصارف آب کمتر از اهداف در این راستا عنوان کرد: حفظ زنجیره ارزش و تولید در زنجیره های صنعتی در حوزه های مختلف استان حائز اهمیت است.

وی، با بیان اینکه برای تکمیل زنجیره های تولید و سرمایه ای استان در راستای اکتشافات معادن ، نیز اقداماتی داریم، گفت: گذشته از روشهای کوتاه، در روشهای میان مدت در صدد احیای واحد های راکد و برگزاری مزایده از جمله اهداف است و در روش‌های بلند مدت نیز بدنبال جذب سرما یه گذاری خواهیم بود.

مدیر کل صمت استان، در پاسخ به خبرنگار ایلنا در زنجان، با اشاره به وجود مشکل عدم توازن در بحث جذب نیروی انسانی در واحد های تولیدی استان، تاکید کرد:  بحث عدم تناسب کیفی در واحدهای تولید از جمله مشکلاتی است که در حال حاضر واحدهای تولید را تهدید می کند و همچنین خبر از جذب ۷۳ نفر نیروی انسانی متخصص در خواستی از سوی برخی واحد های تولیدی در استان داد.

وی، احصاء مهارت‌های  نیروی درخواست کننده‌گان اشتغال در واحد های استان را مهم عنوان کرد و گفت: در برخی مناطق و احدهای تولیدی استان به شدت تجمع یاقتگی در بحث نیروی کار داریم.

گلشنی منفرد، با اشاره به اهمیت بررسی موضوع پسماندهای دپو شده بالغ بر ۱۰میلیونی در شهرک روی زنجان، اظهار داشت: اقدامات اولیه در خصوص حل معضل دپوی مواد باطله و مزایده ها انجام شده است.

وی، با اشاره به اتمام مدت مزایده بهره برداری از فیلتر کیک های شهرک صنعتی روی زنجان، گفت: این افراد برای تقاضای مزایده تا ۱۳تیر مهلت دارند.

مدیر کل صمت استان، با بیان اینکه قیمت جهانی بورس و فلزات در قیمت گذاری این پسماند ها مهم و اساسی است، اضافه کرد: فیلتر کیک های دپو شده شهرک صنعتی روی زنجان فاقد کیک های سرد و گرم و فاقد آغشتگی به مواد و فلزات سنگین مضر هستند.

وی، افزود: ۵۳شرکت دانش بنیان در استان وجود دارد.

به گفته گلشنی منفرد، مجموعه صمت در صدد جذب سرمایه گذاران بزرگ در استان است، برای راه اندازی حوزه دارو سازی، خودرو های برقی و دیزلی و یارا موتور نیز رایزنی انجام شده است.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours