نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

به گزارش کامیون نیوز – با پیشرفت فناوری، کیلومترشمار‌های خودرو از مدل مکانیکی و الکتریکی، به دیجیتالی تبدیل شده‌اند. بعضی از فروشندگان، کیلومترشمار خودرو را دستکاری می‌کنند تا بتوانند خودرو را با قیمت بیشتری به شما بفروشند.

خودرو‌های با کیلومترشمار‌های دستکاری شده سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رود، احتیاج به تعمیرات پیدا می‌کنند؛ چراکه قسمت‌های حساس آن‌ها مانند سیستم جلوبندی دچار فرسودگی شده است. اما خوشبختانه راه‌هایی برای تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو وجود دارد که می‌توان با کمک آن‌ها از خرید خودرو‌هایی با کیلومترشمار دستکاری شده اجتناب کرد.بنابراین اگر می‌خواهید خودرو دست دوم بخرید، حتما این مطلب را مطالعه کنید.

نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

کیلومتر شمار چیست و چگونه کار می‌کند؟

کیلومترشمار یا اودومتر، وسیله‌ای است که مقدار مسافت طی شده خودرو را نشان می‌دهد. این وسیله در گذشته کاملا مکانیکی بود، اما امروزه همانطور که حتما تابحال مشاهده کرده‌اید؛ دیجیتالی است. لغت اودومتر یک لغت یونانی به معنای «اندازه گرفتن» راه است.

کیلومترشمار‌های دیجیتالی موجود از یک سنسور و یک مدار الکتریکی تشکیل شده‌اند.

الگوریتم‌های طراحی شده در کیلومترشمارها، از گذشته تاکنون به قطر تایر‌ها وابسته است. به همین دلیل نصب تایر و رینگ نامناسب و غیراستاندارد، باعث تغییر در تعداد چرخش تایر می شود و در ادامه، کیلومترشمار مسافت غیرواقعی را  ثبت می‌کند؛ بنابراین همیشه باید از نصب تایر و رینگ مناسب اطمینان حاصل کنیم.

تقلب در کیلومترشمار‌ها

به تنظیم مجدد، قطع یا تغییر دادن کیلومترشمار برای پنهان کردن مسافت پیموده شده واقعی، دستکاری کیلومتر شمار گفته می‌شود. این نوع کلاهبرداری؛ بسیار خطرناک است، زیرا با فروش خودرو‌های فرسوده به‌جای خودرو‌های که کمتر کار کرده‌اند، علاوه بر ضرر مالی، جان خریداران نیز در خطر است.

نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

راه‌های تشخیص دستکاری کیلومترشمار

برخی از دلالان بازار خودرو با تغییر کیلومتر ماشین می‌خواهند پول بیشتری از خریداران بگیرند. وسایل نقلیه با کیلومترشمار‌های دستکاری شده زودتر از آنچه انتظار می‌رود، احتیاج به تعمیر پیدا می‌کنند؛ زیرا قسمت‌های حساس آن‌ها مثل سیستم ترمز دچار سایش و فرسودگی شده است.

در اینجا چند گام ساده برای نحوه تشخیص کارکرد واقعی خودرو و کیلومترشمار‌های دستکاری شده و جلوگیری از کلاهبرداری‌های رایج برایتان شرح داده‌ایم:

هوشیار باشید

اول از همه باید بدانید که ممکن است نشانه‌های دستکاری شدن بر روی کیلومتر شمار باقی نماند. یک کلاهبردار ماهر با استفاده از ابزار‌های ارزان‌قیمت و به راحتی می‌تواند کیلومترشمار را بچرخاند و در تنها چند دقیقه هزاران کیلومتر مسافت طی شده خودرو را پاک کند.

داخل خودرو را با دقت بررسی کنید

نگاهی دقیق به وسیله نقلیه بیندازید. آیا شرایط ظاهری خودرو با عددی که در کیلومترشمار درج شده است، مطابقت دارد؟ آیا عدد مسافت کم، اما لاستیک‌ها جدید هستند؟ یا اینکه از نظر اندازه، نوع یا مارک با یکدیگر مطابقت ندارند؟ توجه داشته باشید که شما با توجه به اعداد درج شده بر روی لاستیک‌ها می‌توانید تاریخ تولید آن‌ها را بیابید.

در مرحله بعد چک کنید که آیا قطعات تعویض‌شده، با کیلومتری که خودرو پیموده است، جور در می‌آید؟ ممکن است خودرو مسافت کمی پیموده باشد، ولی قطعات مهم آن تعویض شده باشد؛ بنابراین به قسمت‌هایی مثل باتری، شلنگ‌ها، بست‌ها، فن یا تهویه‌مطبوع توجه کنید. آیا در فضای داخلی خودرو مخصوصا در قسمت راننده، خط وخش و فرسودگی بیش از حد وجود دارد؟

به دنبال علائم خراش یا پیچ‌های گشاد و مفقود شده در اطراف داشبورد باشید. علائمی را که ممکن است نشان‌دهنده ابزار‌هایی باشد که کلاهبرداران برای دستکاری کیلومترشمار استفاده می‌کنند، پیدا کنید. اگر کیلومترشمار خودرو مکانیکی است، اطمینان حاصل کنید که تمام اعداد رُند هستند؛ یعنی به رقم ۱۰۰۰ ختم می‌شوند نه ۹۹۹.

با خودرو موردنظر رانندگی کنید

تست رانندگی در هنگام خرید خودرو، کاملا ضروری است. ترمزها، فرمان، سیستم تعلیق، شتاب‌گیری و توازن خودرو را بررسی کنید. خودرو را با روشن‌بودن سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، در سرعت مجاز شهر و اتوبان تست کنید.

هنگام تست رانندگی خودرو، عدد‌های نشان داده شده به‌وسیله سرعت‌سنج را نگاه کنید و از کارکرد درست آن اطمینان حاصل کنید. اعدادی که کیلومترشمار نشان می‌دهد را یادداشت کنید. تصور نکنید که، چون وسیله دیجیتالی در حال ثبت اعداد است، امکان اشتباه وجود ندارد.

از یک متخصص کمک بخواهید

از یک مکانیک ماهر برای تست رانندگی و بررسی اجزای خودرو، کمک بخواهید. همچنین از او درخواست کنید در صورت امکان، چرخ‌های خودرو را دربیاورد و سیستم ترمز را در قسمت‌های بیش از حد ساییده شده بازرسی کند. اگر قبل از خرید کمی هزینه کنید، می‌توانید از پرداخت هزینه‌های گزاف بعدی برای تعمیرات خودرو در امان بمانید.

دستکاری کیلومتر ماشین
اسناد دیگر خودرو را بررسی کنید

برگه‌های بازرسی خودرو، دفترچه راهنما و یا دفترچه نگهداری خودرو را بررسی کنید. وجود صفحات گمشده در دفترچه نگهداری می‌تواند علامت دستکاری کیلومتر ماشین باشد. یعنی امکان دارد مالک خودرو صفحاتی که ممکن است اطلاعاتی درباره کیلومتر خودرو به شما بدهد را از بین برده باشد.

تاریخچه سرویس خودرو را بررسی کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌های بررسی کیلومترشمار؛ بررسی سوابق تعمیر و سرویس آن است. اگر خودرو را قبلا برای تعمیرات یا سرویس به تعمیرگاه برده‌اند، تمام اتفاقات ثبت شده است. با مراجعه به اطلاعات سرویس خودرو، می‌توانید تعمیرات انجام شده و تاریخ انجام آن‌ها و یا تعویض قطعات داخلی را چک کنید. البته ممکن است اطلاعات سرویس خودرو را نتوانید پیدا کنید یا کس دیگری آن را جعل کرده باشد. همچنین، به دنبال برچسب‌های سرویس در قسمت‌های در یا زیر کاپوت باشید که ممکن است مسافت پیموده شده بیشتری از کیلومترشمار را نشان دهد.

با مالک قبلی وسیله نقلیه صحبت کنید

فروشندگان ایالت ویسکانسین آمریکا، موظف هستند در صورت درخواست خریدار، نام و آدرس صاحب قبلی وسیله نقلیه را در اختیار خریداران قرار دهند. در کشور ما هم مشخصات مالکان قبلی خودرو به‌همراه شماره تلفن در سند آن درج شده است. با برقراری ارتباط با مالک قبلی خودرو در صورت وجود واسطه؛ می‌توانید از صحت مسافت درج شده در کیلومترشمار اطمینان حاصل کنید.

زود قضاوت نکنید!

گاهی اوقات کیلومترشمار دیجیتالی خراب شده و تعویض می‌شود و کیلومترشماری که برای خودرو نصب می‌شود، دوباره از عدد صفر شروع می‌شود. این دستکاری کیلومترشمار دیجیتالی کلاهبرداری نیست! زیرا ارقام کیلومترشمار قبلی، بر کیلومترشمار جدید تنظیم می‌شود.
اگر در اطراف فرمان خودرو جای خراش یا ساییدگی دیدید، از فروشنده در مورد تعویض کیلومترشمار سوال کنید. شاید وی برای این کار دلیل معقولی داشته است. یادتان باشد؛ کلاهبرداری و تقلب در کیلومترشمار تنها دلیل باز کردن پنل فرمان نیست.

اگر کیلومترشمار دستکاری شده بود، چه باید بکنیم؟

بعد از اطمینان از تغییر کیلومتر ماشین، مدرک معتبری برای ادعای خود داشتید؛ باید قانونی عمل کنید. یعنی می‌توانید با مراجعه به یک وکیل، شکایتی علیه فروشنده تنظیم کنید. اما باتوجه به مراحل طولانی و دردسر‌های پس از آن، بهتر است با بررسی کارشناسانه خودرو قبل از انجام معامله، از چنین اتفاقی که هم ضرر مالی به شما می‌رساند و هم ضرر جانی، پیشگیری کنید.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours