بیمه تکمیلی رانندگان کامیون شامل چیست ؟

به گزارش کامیون نیوز – خیلی افراد که در شغل‌های دولتی و اداری مشغول به کار هستند توسط شرکت مربوطه، خودشان و خانواده‌شان به شکل اتوماتیک بیمه می‌شوند. اما خیلی افراد با توجه به شغلی که دارند مجبور هستند خودشان به صورت اختیاری و آزاد این کار را انجام دهند.

رانندگان حمل و نقل عمومی و جاده‌ای از جمله افرادی هستند که با مشکلات بیمه روبه‌رو هستند. در واقع باید گفت که رانندگان کامیون از سوی اتحادیه این صنف بیمه نمی‌شوند و این مورد باعث وجود مشکلات متعدد برای افراد فعال در این شغل شده است. البته دغدغه رانندگان محدود به بیمه پایه نمی‌شود و به دلیل هزینه‌های بالای درمان، بیمه تکمیلی نیز با چالش‌های زیادی همراه است.

به دلیل اهمیت بیمه تکمیلی کامیون داران ما این مقاله را به طور کامل به این موضوع اختصاص داده‌ایم. پس اگر در رابطه با بیمه تکمیلی رانندگان کامیون سؤال‌های متعددی در ذهن‌تان به وجود آمده است، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیمه تکمیلی رانندگان کامیون چیست؟

باید گفت که بیمه تکمیلی رانندگان کامیون با بیمه تکمیلی سایر مشاغل تفاوتی ندارد. یعنی این بیمه نیز مثل تمامی بیمه‌های تکمیلی، هزینه‌های درمانی شخص (راننده کامیون) و افراد تحت تکفل او را پوشش می‌دهد.

بیمه تکمیلی رانندگان برای تمامی رانند‌ه‌ها از جمله رانندگان خودرو‌های باری مثل کامیون، تریلی و… و رانندگان ناوگان عمومی مثل اتوبوس، تاکسی و… مطرح می‌شود. افرادی که نحوه درآمدزایی آن‌ها از طریق رانندگی است می‌توانند از خدمات این بیمه تکمیلی استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که این افراد برای دریافت مزایای بیمه باید کارت هوشمند و گواهینامه داشته باشند.

برای پاسخ به این سؤال که آیا ثبت نام بیمه تکمیلی بر عهده راننده است یا اتحادیه؟ باید گفت که اگر سازمان حمل و نقل جاده‌ای و اتحادیه رانندگان با شرکت‌های ارائه‌دهنده بیمه قرار داد امضا کنند، افرادی که عضو این اتحادیه باشند، می‌توانند از خدمات و مزایای بیمه بهره‌مند شوند. اما در غیر این صورت رانندگان موظف هستند که خودشان شخصاً نسبت به ثبت نام بیمه تکمیلی رانندگان کامیون اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که ثبت نام بیمه تکمیلی کاملاً اختیاری است. همچنین باید در نظر داشت که ممکن است شرکت طرف بیمه در سال‌های مختلف متفاوت باشد. فراموش نکنید که برای دسته‌های مختلفی از رانندگان (باربری یا حمل و نقل عمومی) شرکت بیمه، شرایط و چگونگی ثبت نام می‌تواند متفاوت باشد.

در ادامه مقاله درمورد شرایط و مدارک مورد نیاز برای بیمه تکمیلی رانندگان کامیون بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شرایط بیمه تکمیلی رانندگان شامل چیست؟

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره شد اگر شخصی بخواهد بیمه تکمیلی رانندگان را دریافت کند در درجه اول باید گواهینامه معتبر و کارت هوشمند داشته باشد. کارت هوشمند یا همان دفترچه کار نشان دهنده این است که شما در صنف رانندگان مشغول به کار هستید و می‌توانید از بیمه تکمیلی رانندگان بهره‌مند شوید. البته علاوه بر این شرایط موارد دیگری هم وجود دارد که باید به آن‌ها نیز توجه داشته باشید.

شرایط بیمه تکمیلی رانندگان کامیون عبارت‌اند از:

 1. عدم داشتن بیمه تکمیلی از طریق سایر ارگان‌ها
 2. داشتن کارنامه تاکسیرانی (برای رانندگان ناوگان عمومی)
 3. ثبت نام بیمه از طریق سامانه صماد
 4. امکان استفاده از بیمه برای فرزندان پسر تا پایان دوره دانشجویی (همراه با گواهی اشتغال به تحصیل) و برای فرزندان دختر تا زمان ازدواج
 5. ارسال مدارک پزشکی و درمانی تا یک هفته پس از تاریخ درمان

مدارک مورد نیاز ثبت نام بیمه تکمیلی عبارت‌اند از:

 1. کارت ملی راننده
 2. شناسنامه راننده
 3. شماره شبا حساب بانکی بیمه شونده
 4. کارت ملی و شناسنامه همسر شخص

یکی دیگر از مزایایی که برای رانندگان ماشین سنگین وجود دارد وام است که در مقاله وام رانندگان توضیح داده‌ایم.

نکات مربوط به ثبت بیمه تکمیلی رانندگان کامیون

شخصی که قصد دارد بیمه تکمیلی رانندگان کامیون را دریافت کند، باید در نظر داشته باشد که این بیمه قوانین مربوط به خود را دارد که باید پیش از ثبت نام به آن‌ها آگاه باشد.

 1. فرد بیمه شونده باید در نظر داشته باشد که این نوع بیمه در دو طرح متفاوت ارائه می‌شود که انتخاب آن کاملاً دلخواه است. طرح یک بیمه تکمیلی رانندگان کامیون رایگان بوده و شخص نیازی به پرداخت حق بیمه ندارد. اما سطح دو این بیمه که پوشش بیشتری از هزینه‌های درمانی را شامل می‌شود، شامل پرداخت هزینه است. به عبارت بهتر شخص در صورت انتخاب طرح دو، باید مابه‌التفاوت آن نسبت به طرح یک را بپردازد.
 2. ثبت نام اعضای خانواده در بیمه تکمیلی کاملاً اختیاری است و شخص موظف است در ازای اضافه کردن هر یک از اعضای خانواده اصلی به داخل خدمات بیمه، هزینه آن را پرداخت کند. لازم به ذکر است اعضای اصلی خانواده شامل فرزندان، همسر، مادر و پدر شخص خواهد شد.
 3. در هنگام ثبت نام باید نهایت دقت را داشته باشید چرا که امکان ویرایش اطلاعات وجود ندارد.
 4. مورد دیگری که باید حتماً در نظر داشته باشید این است که شما زمانی می‌توانید از خدمات بیمه تکمیلی رانندگان کامیون بهره‌مند شوید که هزینه آن را به طور کامل پرداخت کرده باشید.
 5. ارسال مدارک پزشکی، باید تا تاریخ یک هفته پس از تاریخ درمان صورت بگیرد.

هزینه بیمه تکمیلی رانندگان چقدر است؟

هزینه‌ای که باید برای بیمه تکمیلی رانندگان پرداخت شود، با توجه به شرایط مختلف، ممکن است متفاوت باشد. این که چه بیمه‌گذاری را برای خود در نظر داشته باشید و چه تعداد از افراد خانواده‌ی خود را تحت بیمه در بیاورید.

سازمان راهداری، هر ساله با شرکت‌های بیمه مختلفی قرارداد امضا می‌کند که در کنار پوشش بیمه عادی، در صورت پرداخت هزینه‌های مربوطه، بیمه تکمیلی را نیز اعمال می‌کند. اما همان‌طور که گفتیم، هزینه‌ی بیمه تکمیلی، ممکن است با توجه به شرایط جامعه و شرایط روز، متفاوت باشد. اما به شکل حدودی، میانگین هزینه‌ای که برای بیمه تکمیلی از طرف شرکت بیمه برای رانندگان کامیون درخواست می‌شود، حدود ۱ میلیون و هفتصد هزار تومان در ماه است. همان‌طور که گفتیم برای اطلاع دقیق از قیمت بهتر است هزینه قطعی را از شرکت‌های بیمه‌گذار بپرسید.

کلام آخر

افراد در هر شغلی نیازمند داشتن بیمه پایه و تکمیلی هستند. ممکن است برخی اصناف درباره ثبت نام نیروهای کار خود در بیمه تکمیلی کوتاهی کنند که در این صورت توصیه می‌شود خود شخص ثبت نام بیمه تکمیلی را انجام دهد. اما این بیمه، با توجه به نوع بیمه‌گذار و همچنین تعداد اعضای خانواده که قرار است تحت بیمه قرار بگیرند، می‌تواند هزینه متفاوتی داشته باشد.

همچنین درصورتی‌که قصد داشته باشید از بیمه تکمیلی کامیون داران استفاده کنید، لازم است تا شرایط بیمه تکمیلی رانندگان را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، یک فرد نمی‌تواند تحت دو بیمه قرار داشته باشد و یا این که مدت تحت بیمه بودن فرزند پسر تا ۲۰ سالگی و مدت بیمه بودن فرزند دختر تا زمان ازدواج او است.

مجدداً تأکید می‌شود که شرکت‌های بیمه‌ مختلفی وجود دارند که رانندگان می‌توانند در آن‌ها ثبت نام کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند. البته این قوانین ممکن است در سال‌های مختلف تغییر کند.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما عزیزان سپاس گزاریم و امیدواریم اطلاعات مفیدی در رابطه با بیمه تکمیلی رانندگان کامیون در اختیارتان قرار داده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما وجود داشت، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours