بررسی و مشخصات فنی کامیون ولوو N88

به گزارش کامیون نیوز – تولید ولوو n88 نشان داد که در صنعت حمل و نقل، یک کامیون جدید می­تواند الگویی برای کامیون­های بعدی باشد و ولوو n88 توانست جایگاه الگو بودن برای ساخت ۴۰ هزار دستگاه دیگر را به خود اختصاص دهد. حرف N در نام کامیون مذکور اختصار واژه نرمال است که به کنترل نرمال اشاره دارد.

کامیون ولوو n88 در گذشته دارای دو مدل سوسماری تک و جفت بوده که در زمینه حمل و نقل پررنگ بوده است. ناگفته نماند که این کامیون در صنایع دیگری چون سایت­های ساختمانی و عمرانی، بسیاری از کارگاه­ها، پروژه­های مراتع و جنگلی، ترانزیت و صادرات نیز حضور فعالی داشته است. از این رو می­خواهیم در ادامه به معرفی ویژگی­ها و ذکر نکات فنی در رابطه ولوو n88 شگفت­ انگیز بپردازیم.

مشخصات فنی کامیون ولوو n88

 

مشخصات فنی ولوو n88

قدرت: ۲۰۰ اسب بخار

موتور: D100:16 سوپاپ بالا / دارای موتور قوی­تر به نسبت موتورهای مدل­های قبل

حجم موتور: ۹۶۰۲ سی سی

قدرت: ۱۹۴ کیلو وات

نوع: توربو دیزل

طول کامیون: ۴۵۹۲ میلی متر

عرض کامیون: ۲۵۷۶ میلی متر

گیربکس و یا تعداد دنده­ها: ۸ دنده در دو ردیف

تعداد سیلندر: ۶ سیلندر دیزلی

سیستم تعلق و شاسی: ارتقا به نسبت مدل­های قبل

مبدل گشتاور: در برخی مدل­ها دارد تا حمل و نقل فوق سنگین تعبیه شود

کابین (اتاق ولوو تایتان): دارد

ظرفیت بار: ۱۶ الی ۲۵ تن

تولید: ۱۹۶۵ تا سال ۱۹۷۳

سیستم ترمز: دارد

 

ویژگی­ های ولوو n88

همان­طور که در ابتدا بیان کردیم ولوو n88 از دو مدل سوسماری تک و جفت برخوردار بوده که با استانداردهای بالا تولید می­شده ­اند. این کامیون ویژگی­هایی را از لحاظ ظاهری شامل می­­شود که به اقتضای آن­ها از دیگر کامیون­ها متمایز خوانده می­شود. ولوو n88 تعداد چهار چرخ در عقب دارد که برای حمل بار به وسیله یک اهرم پایین می­آیند و در مواقع دیگر ۴ چرخ مذکور در بالا قرار دارند. بر روی جعبه دنده یا گیربکس ۸ دنده در دو سری یا دو ردیف قرار دارند و همچنین سیستم قطعات ساسی و سیستم انتقال قدرت از نمونه بزرگ­ترین خاصیت­های کامیون ولوو n88 شناسایی می­شوند.

طبق مطالب ذکر شده موتور ولوو n88 D 100 است و قدرت آن ۲۰۰ اسب بخار تعریف می­شود که برای همین تا سال ۱۹۷۳ میلادی تولید این نوع کامیون ادامه پیدا کرد و نمونه­های زیادی از آن وارد ایران شدند. البته مونتاژ محصولات این کامیون بر عهده شرکت رنا می­باشد که در جایگاه نماینده ولوو (Volvo) قرار دارد.

با توجه به اینکه دهه­ های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به عنوان دوره پیشرفت صنعت کامیون­سازی شناخته می­شود، شرکت ولوو در راستای اینکه کامیون­های خود را به سیستم توربو شارژ تجهیز کند، پیشگام بود. در آن زمان کامیون­های شرکت ولوو با قدرت اسب بخار بالاتر و سرعت بیشتر تولید می­شدند که صنعت حمل و نقل به شدت پذیرای این نمونه از کامیون­ها بود.

در واقع این کامیون­های تایتان بودند که به واسطه تغییراتی به ولوو n88 و n86 تبدیل شدند. این کامیون­ها که آن­ها را سری N می­نامند، وزن سبک و مقاومت بالایی دارند. کامیون­هایی که شامل این دو ویژگی باشند اقتصادی­تر هستند و به همین سبب طرفداران بیش­تری را به خود جذب می­کنند.

افزون بر تمام این­ها کامیون ولوو n88 ظاهر زیبا به همراه رنگ­های مطلوبی دارد که نظر افراد را به خود جلب می­کند.

ویژگی­های کامیون ولوو n88

 

کاربردهای ولوو n88

به صورت کلی کاربرد کامیون­های ولوو می­تواند از یک دید کلی مورد بررسی قرار داده شود. کامیون­ های ولوو انواع مختلفی دارند که نسل به نسل بهبود پیدا کرده­اند و می­توان گفت بخش اعظمی از صنعت حمل و نقل در مشت این ماشین­های غول پیکر و سوسماری قرار دارد.

کامیون ولوو n88 نیز مانند دیگر انواع کامیون­های سری N در مواردی مانند صنایع حمل و نقل و ساختمانی، جاده­ای و معدنی به کار گرفته می­شود. از سوی دیگر شکل ظاهری کامیون ولوو n88 به گونه ­ای است که می­توان از آن در حمل و نقل در جاده­های باریک نیز استفاده کرد. یکی از مشکلات حمل و نقل در جاده ­ها عرض زیاد کامیون­ها است که از آن­ها یک ماشین با ابعاد بسیار بزرگ می­سازد. اینکه کامیون ولوو n88 می­تواند تا حد زیادی محدودیت­ های محیطی را برطرف سازد، خود نشان دهنده کاربرد بسیار این نوع کامیون در صنعت حمل و نقل است. عبور از تونل­ها، جاده ­های باریک و پل­های محدود نیز جزء مواردی محسوب می­شوند که کامیون ولوو n88 می­تواند با ویژگی­های ساختاری خود آن­ها را شامل شود.

از سوی دیگر بهینه شدن سیستم تعلیق کامیون ولوو n88 سبب می­شود که برای کاربردهای سنگین نیز آماده باشد. خوب است اشاره کنیم که بارگیری کامیون ولوو n88 به سبب چرخ­های جلویی آن راحت است.

طراحی بی­نظیر کامیون ولوو n88

 

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours