فَت تراک ۸×۸ چهار دیفرانسیل؛ وانتی هشت چرخ با توانایی خم شدن از وسط!

به گزارش کامیون نیوز – فَت تراک ۸×۸ محصولی هشت چرخ و فاقد فرمان است که وزنش به ۶۳۵۰ کیلوگرم می‌رسد و از انعطاف کافی برای انجام ورزش یوگای مکانیکی برخوردار خواهد بود! زیل موتور در ویدئوی جدید منتشر شده توانایی‌های محصول خود را به رخ همگان می‌کشد. بر اساس آنچه در ویدئو دیده می‌شود، فَت تراک ۸×۸ به راحتی می‌تواند از دیوار بالا برود و یخ را به آسانی بشکند.

البته این اولین باری نیست که یک وسیله نقلیه هشت چرخ را در حال هنرنمایی می‌بینیم و نکته جالب اینکه فت تراک قبلاً نیز در برخی رسانه‌ها خبرساز شده بود. در واقع در سال ۲۰۲۰ نسخه دیگری از این محصول با چهار چرخ رونمایی شد و همان موقع نیز نظرها را به خود جلب کرد؛ اما نسخه هشت چرخ داستان دیگری دارد و بخش‌های مختلف آن با مفصل میانی مخصوصی به یکدیگر متصل شده‌اند؛ به عبارت دیگر، وجود چنین قطعاتی به هیولای موردبحث اجازه می‌دهد به چپ و راست چرخیده و از وسط نیز خم شود.

بارزترین ویژگی محصول جدید زیل موتور نیز توانایی قابل‌توجه آن در عبور از مسیرهای صعب‌العبور خواهد بود. وجود مفصل یاد شده به فَت تراک ۸×۸ کمک می‌کند تا بدون هیچ مشکلی از دیوار عمودی بالا رود و یا اینکه از رودخانه‌ها عبور نماید. دو دکمه برای کنترل مفصل میانی وجود دارند که یکی بخش جلو و عقب را بالا می‌برد و دکمه دیگر باعث تغییر وضعیت بخش میانی می‌شود. در شرایط واقعی چنین انعطافی به وانت موردبحث اجازه می‌دهد تا لاستیک‌های خود را با هرجایی که آفرودرهای دیگر نمی‌توانند تماس دهد.

از نظر فنی باید گفت نیروبخش فَت تراک ۸×۸ پیشرانه ۳.۸ لیتری توربودیزل کامینز است که ۱۷۳ اسب بخار قدرت و ۶۲۰ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند. هر هشت چرخ هیولای یاد شده از طریق پیشرانه‌های هیدروستاتیک کار می‌کنند و سرعت کامیون نیز می‌تواند به ۴۰ کیلومتر در ساعت برسد. وظیفه کنترل آن نیز به یک جوی استیک ساده بین صندلی‌های جلو سپرده شده است. این جوی استیک به جلو و عقب و کناره‌ها حرکت می‌کند تا بتوان فت تراک را به جلو، عقب، چپ و راست هدایت کرد. واضح است که چنین وسیله‌ای برای سفرهای تفریحی با خانواده طراحی نشده اما پیشرانه آن می‌تواند برخی استانداردهای آلایندگی را پاس کند. در صورت استفاده از تجهیزات حمل بار می‌توان وسایلی تا حداکثر وزن ۲۲۶۸ کیلوگرم را حمل کرد. البته نسخه مسافری آن نیز فضای کافی برای حمل ۱۶ نفر را خواهد داشت.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours