قوانین تغییر کاربری کامیون را بدانید!

به گزارش کامیون نیوز – رانندگان برای تغییر کامیون خود می بایست مراحل اداری را طی نمایند.  پس آن، برای معاینه فنی مجدد ماشین سنگین جهت تایید سلامت برای تغییر کاربری به مراکز معاینه فنی مکانیزه خودرو های سنگین مراجعه کنند. جالب است بدانید که تغییر کاربری کامیون فقط و فقط یک بار امکان پذیر است. به همین دلیل، می بایست پیش از تغییر کاربری تصمیم صحیح بگیرید تا پس از انجام تغییر کاربری دچار پشیمانی نشوید.

برای آن که بتوانید تصمیمات بهتری اتخاذ کنید، پیشنهاد می شود از مشاوران با تجربه و کاربلد فرهان دیزل در این زمینه کمک بخواهید. در ادامه با ما همراه باشید تا با قوانین تغییر کاربری کامیون بیشتر آشنا شوید.

هر آنچه که باید بدانید

کارت خودرو، شناسنامه خودرو محسوب می شود. پس هر نوع تغییری در ماشین سنگین به معنای یکی بودن در کارت آن است. در غیر این صورت هر تغییر کاربری که در خودرو انجام شود و بدون ثبت در کارت، منجر به جریمه شدن شما می شود. از طرفی از خدمات بیمه، معاینه فنی و حتی تعویض پلاک به هنگام فروش خودرو محروم خواهید شد.

به هنگام خرید حتما تغییر وضعیت خودروی خریداری شده را بررسی کنید. چرا که فقط یک بار هر خودرو مجوز تغییر کاربری را دارد.

فراموش نکنید هیچ خودرویی را به دلیل برش در بخش شاسی نمی توان به وضعیت کمپرسی یا از وضعیت کمپرسی خارج کرد.

تغییر کاربری کامیون چیست؟

پیش از آن که بخواهیم درباره قوانین تغییر کاربری کامیون صحبت کنیم، می بایست بدانیم که تغییر کاربری به چه معناست؟ به بیانی ساده، تغییر کاربری کامیون به معنای تعویض اتاق عقب و نوع فعالیت ماشین سنگین می باشد. البته فراموش نکنید که کامیون هایی که به صورت صفر کیلومتر خریداری می شوند هیچگونه کاربری برای آن ها ثبت نشده است و اتاق عقبی بر روی آن ها وجود ندارد. به همین دلیل شما می توانید برای هر نوع کاربری از آن ها استفاده نمایید.

به طور کلی، کاربری کامیون ها به چند دسته حمل بار، کمپرسی، تانکر حمل مایعات، تانکر حمل سوخت، دستگاه حمل زباله و تانک آبرسانی تقسیم می شوند. البته برخی از کاربری های خاص از جمله تبدیل اتاق عقب کامیون ها به رستوران یا کمپرسی نیز وجود دارد. که شرایط اخذ تغییر کاربری آن ها کمی دشوار تر می باشد. البته فراموش نکنید که برای تغییر کاربری کامیون، شرایط خاصی وجود دارد که راننده و ماشین سنگین می بایست تمامی آن ها را دارا باشند تا بتوانند تمامی امور مربوط به تغییر کاربری را انجام دهند و موفق شوند.

شرایط تغییر کاربری کامیون

 

یکی از مهم ترین شرایط تغییر کاربری ماشین های سنگین، سلامت کامیون می باشد. رانندگان می بایست پیش از آن که برای تغییر کاربری کامیون خود اقدام نمایند، آن را به مراکز معاینه فنی مکانیزه در اطراف شهر ها ببرند و سلامت کامیون خود را به طور کامل مورد بررسی قرار دهند. زمانی که کامیون از سلامتی کامل برخوردار بود، توسط مسئول مرکز معاینه فنی، یک نامه ی تایید به راننده ارائه می شود تا او بتواند طبق نامه برای تغییر کاربری کامیون خود اقدام نماید. البته فراموش نکنید که اگر کامیون کوچک ترین مشکلی داشته باشد، می بایست پیش از انجام معاینه فنی برطرف گردد تا راننده دچار اتلاف وقت و مشکل نشود.

یکی دیگر از شرایط و قوانین تغییر کاربری کامیون، تقویت سیستم تعلیق و شاسی جهت کاربری های سنگین می باشد. در بسیاری از مواقع رانندگان قصد نصب اتاق عقب و سیستم کمپرسی را بر روی کامیون خود دارند. در این مواقع، می بایست آن ها برای تقویت سیستم تعلیق با اضافه نمودن فنر های شمشی و تقویت شاسی به وسیله آهن کشی اقدام نمایند. سیستم کمپرسی بار سنگینی بر روی کامیون قرار می دهد. به همین دلیل، انجام امور تقویت ماشین سنگین پیش از انجام هر کاری امری الزامی است.

تغییرات استاندارد

یکی دیگر از شرایط و قوانین تغییر کاربری کامیون ها، تغییرات استاندارد می باشد. در بسیاری از مواقع رانندگان برای آن که بتوانند بار زیادتری را به وسیله کامیون خود حمل نمایند، قصد استفاده از اتاق عقب با ابعاد بزرگتری را دارند. به همین دلیل، متخصصان برای تغییر کاربری کامیون توصیه می نمایند که از اتاق عقب هایی با طول و عرض استاندارد و ارتفاع کمی بلندتر استفاده نمایید تا بتوانید مراحل تغییر کاربری را پشت سر بگذارید. به همین دلیل پیشنهاد می گردد پیش از آن که قصد تغییر سایز اتاق عقب کامیون خود را داشته باشید، با مشاوران متخصص فرهان دیزل در این زمینه مشورت نمایید تا به مشکل برخورد نکنید.

قوانین کلیدی تغییر کاربری کامیون

یکی از مهم ترین قوانین تغییر کاربری کامیون، دارا بودن مدارک کامل می باشد. گاهی از اوقات ممکن است به دلیل سهل انگاری یا آتش سوزی، برخی از مدارک کامیون از بین رفته باشند. در این مواقع، مالک ماشین سنگین می بایست برای اخذ مجدد مدارک از بین رفته کامیون خود اقدام نماید چرا که اگر تمامی مدارک به صورت کامل برای تغییر کاربری نباشند، سبب غیر قابل ممکن بودن تغییر کاربری کامیون می شود.

یکی دیگر از قوانین تغییر کاربری کامیون که از اهمیت بالایی برخوردار است، انتخاب اتاق عقب مناسب می باشد. همان طور که در بخش قبل به آن اشاره شد، برای انتخاب اتاق عقب مناسب علاوه بر توجه به سایز آن، می بایست به متریال اتاق عقب نیز دقت نماییم. پس از دریافت مدارک کامل برای تغییر کاربری، باید برای آخرین مرحله مجددا به مراکز معاینه فنی بروید تا متخصصان با کیفیت بودن اتاق عقب را تایید نمایند. پیشنهاد می شود برای آن که به مشکل برخورد نکنید، مبالغ بالاتری را جهت خرید اتاق عقب پرداخت نمایید تا متخصصان مراکز معاینه فنی آن را به آسودگی تایید نمایند تا شما بتوانید با استفاده از آن به شغل خود بپردازید.

جهت تغییر وضعیت هر نوع ماشین سنگین و نیمه سنگین تنها با دریافت مجوز از راهنمایی و رانندگی امکان پذیر است. اما هیچ جای نگرانی نیست جهت تغییر کاربری کامیون،ماشین سنگین و نیسان کافیست با کارشناسان ما در فرهان دیزل ارتباط بگیرید. تا در کمترین زمان ممکن و با نازلترین قیمت امور مربوط به تغییر کاربری خودروی شما را انجام دهند.

ساخت انواع کاربری ها

  1. لبه یخچال
  2. اتاق باری فلزی و چوبی
  3. سقف مسقف
  4. تیغه و…

کلام پایانی

امروزه تغییر کاربری، امری رایج در شغل رانندگی خودرو سنگین می باشد. یکی از نکاتی که می بایست در انجام این امر به آن توجه ویژه نمایید، توجه به قوانین تغییر کاربری کامیون می باشد. چرا که اگر بدون دریافت مدارک تغییر کاربری، به صورت سر خود این کار را انجام دهید سبب می شود مجبور به پرداخت جریمه های بسیار سنگینی شوید.

به همین دلیل، برای آن که بتوانید با خیالی آسوده تغییر کاربری کامیون خود را انجام دهید، طبق مراحل قانونی عمل کنید تا پس از طی نمودن مراحل و انجام تغییر کاربری بتوانید به بهترین شکل ممکن از کامیون خود استفاده نمایید و لذت ببرید. پیشنهاد می شود پیش از انجام اقدامات لازم برای تغییر کاربری کامیون با مشاوران متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours