دانستنی ها؛ انواع قالپاق ماشین سنگین

به گزارش کامیون نیوز – انواع قالپاق شامل قالپاق کامیون بنز، قالپاق کامیون ولوو، قالپاق اتوبوس اسکانیا، قالپاق اتوبوس ولوو و… می‌شوند. بنابراین در ادامه می‌خواهیم درباره انواع قالپاق ماشین سنگین صحبت کنیم.

قالپاق خودرو چیست؟

همان‌طور که گفته شد، قالپاق بخشی از سیستم چرخ‌های خودرو است. کلمه قالپاق به‌طورکلی به قطعاتی گفته می‌شود که نقش درپوش را ایفا می‌کنند؛ بنابراین قالپاق چرخ‌های خودرو مانند یک درپوش است که بخش مرکزی آن در داخل چرخ‌ها قرار می‌گیرد و باعث اتصال رینگ به لاستیک ماشین می‌شوند. تاریخچه قالپاق‌ها مربوط به دوران قدیم است در واقع قالپاق‌ها از همان روزهای ابتدایی که درشکه برای اولین بار خلق شد، برای حفاظت مرکز چرخ از ورود گردوخاک و رطوبت استفاده می‌شدند. البته قالپاق‌ها با گذر زمان پیشرفت کردند و به شکل امروزی خود تغییر پیدا کردند.

شاید با خود تصور کنید که نبود قالپاق در خودرو تاثیر چندان مهمی ندارد و حتی ممکن است تابه‌حال آن را از روی رینگ‌های خودروی‌تان برداشته باشید، اما باید گفت برداشتن قالپاق‌ها از روی لاستیک و رینگ کار اشتباهی است زیرا قالپاق‌ها نوعی محافظ و درپوش برای رینگ‌های خودرو شما محسوب می‌شوند و می‌توانند از رینگ‌ها در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی محافظت کنند. همچنین قالپاق‌ها از ورود اجسام بزرگ به داخل رینگ‌ها که می‌تواند مشکلاتی در خود را به وجود بیاورد جلوگیری می‌کنند، اما یکی دیگر از نقش‌های مهم قالپاق‌ها زیبایی بخشیدن به رینگ و لاستیک‌ها است. انواع مختلفی از قالپاق‌ها برای مدل‌های مختلف خودرو مانند انواع قالپاق کامیون، انواع قالپاق اتوبوس، انواع قالپاق مینی‌بوس و… در دسترس هستند.

انواع قالپاق کامیون

انواع قالپاق ماشین

قالپاق‌ها می‌توانند از جنس فلزی یا پلاستیکی باشند و ازآنجایی‌که دو نوع رینگ فلزی و فولادی داریم، قالپاق‌ها می‌توانند متناسب با این رینگ‌ها عوض شوند. همچنین می‌توان قالپاق‌ها را در دو نوع واشری و فنردار تقسیم‌بندی کرد. قالپاق‌های واشری بین چرخ و رینگ قرار می‌گیرند و در جای خود با پیچ‌ها محکم می‌شوند، اما قالپاق‌های فنردار زبانه‌هایی دارند که به وسیله آن‌ها در جای مناسب خود محکم می‌شوند. قالپاق‌ها در دو نوع کوچک برای رینگ‌های فلزی و نوع بزرگ برای رینگ‌های فولادی در دسترس هستند که هر یک از آن‌ها اهمیت و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

قالپاق‌ رینگ فلزی

قالپاق‌ رینگ فلزی به شکل یک درپوش در مرکز قرار می‌گیرد و محل اتصال آن‌ درست در بخش وسط چرخ خودرو است. با قرار گرفتن این قالپاق‌ها در مرکز چرخ‌ها از وارد شدن هرگونه اشیای بیرونی به بلبرینگ مرکزی چرخ‌ها جلوگیری می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که نبودن این قالپاق‌ها باعث امکان نفوذ ذرات خاک و آب نیز می‌شود؛ بنابراین اگر قالپاق مرکزی به‌طور عمدی و یا اتفاقی از جای خود جدا شود، لازم است که حتماً شستشو شود و دوباره در سر جای خود نصب شود. استفاده از این قالپاق باعث می‌شود تا چرخ‌ها، تایرها و بلبرینگ‌ها عمر بیشتری داشته باشند؛ بنابراین توصیه می‌شود که در صورت از دست دادن قالپاق‌های رینگ فلزی به سرعت یک نمونه دیگر جایگزین کنید.

انواع قالپاق اتوبوس

قالپاق‌ رینگ فولادی

قالپاق‌های رینگ فولادی نسبت به قالپاق‌های فلزی بزرگ‌تر هستند. این قالپاق‌ها از جنس پلاستیکی بوده، اما می‌توان نوع فلزی آن‌ها را نیز تهیه کرد. قالپاق‌های رینگ فولادی بیشتر جنبه زیبایی دارند و می‌توانند تا حدودی از نفوذ گردوغبار به داخل چرخ‌ها و رینگ‌ها جلوگیری کنند.

انواع قالپاق مینی بوس

نقش کدام قالپاق مهم‌تر است؟

نبودن قالپاق مرکزی چرخ‌ها که می‌تواند از نفوذ آب و گردوخاک به درون بلبرینگ مرکزی چرخ‌ها جلوگیری کند، باعث افزایش سایش و خرابی زودهنگام چرخش می‌شود، اما نبود قالپاق‌های رینگ فولاد اهمیت زیادی ندارد و حتی در شرایطی می‌تواند تأثیرات مثبتی نیز داشته باشد، زیرا بسیاری از قالپاق‌های رینگ فولادی صرفاً جنبه تزییناتی و زیبایی دارند و در شرایطی می‌توانند از رفت‌وآمد جریان هوا جلوگیری کنند و درنتیجه ترمزها دیرتر خنک می‌شوند.

آیا وجود قالپاق ضروری است؟

شاید تابه‌حال برای شما هم اتفاق افتاده باشد هنگامی‌که می‌خواهید سوار خودرو خود شوید، ببینید قالپاق چرخ‌های خودروی‌تان ناپدید ‌شده یا در حین حرکت در جاده و بزرگراه قالپاق یکی از چرخ‌های خودرو شما از جا کنده شود. بسیاری از رانندگان هنگامی‌که خودروی‌شان قالپاق ندارد اقدام به رانندگی نمی‌کنند، اما نمی‌توان این حقیقت را انکار کرد که ماشین‌های بدون قالپاق نیز می‌توانند حرکت کنند بنابراین نمی‌توان گفت که نبودن قالپاق در خودرو باعث ایجاد خللی در حرکت خودرو می‌شود بلکه هیچ تأثیری در حرکت خودرو نمی‌گذارد.

چگونه قالپاق خودرو را عوض کنیم؟

درآوردن و جایگذاری قالپاق‌ها کار بسیار ساده‌ای است و تنها در ظرف چند دقیقه می‌توان این کار را به راحتی انجام داد، اما گاهی اوقات ممکن است انجام این کار با حساسیت‌هایی نیز مواجه باشد. اگر خودروی شما قالپاق‌های خاصی دارد پیشنهاد می‌شود که برای جلوگیری از وارد شدن هرگونه آسیب احتمالی به دیواره‌ها و گیره‌های نگهدارندِه به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید، اما اگر قالپاق‌های خودروی شما معمولی هستند، تنها با رعایت کردن چند نکته مهم و موارد اصولی می‌توانید به راحتی قالپاق خودرو خود را تعویض کنید. بسته به مدل خودرو و نوع قالپاق باید از ابزارهایی مانند آچار چرخ یا آچار پیچ‌گوشتی ساده استفاده کرد.

معمولاً قالپاق‌های استاندارد و معمولی در لبه پشتی خود یک حلقه فنری باریک دارند که در داخل آن گیره‌های قالپاق جا می‌افتد و یک فاصله بسیار اندکی بین سطح داخلی درپوش و مرکز رینگ چرخ ایجاد می‌کنند. هنگامی‌که می‌خواهید قالپاق را خارج کنید، ابتدا باید پیچ‌گوشتی را ازیک‌طرف زیر لبه آن بگذارید و با وارد کردن اندک فشار، قالپاق به راحتی از جای خود خارج می‌شود.

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که لازم نیست هنگام خارج کردن قالپاق‌ها فشار زیادی به قطعات وارد کنید. هنگامی‌که می‌خواهید قالپاق‌ها را نصب کنید ابتدا باید بررسی کنید که نوار فنری به‌درستی در بین دیواره داخلی قالپاق محکم شده‌اند یا خیر، سپس باید قسمتی از دایره را که فضای منفی برای پیچ باد تایر در آن قرار داده شده است را در محل پیچ باد قرار دهید و تنها با زدن چند ضربه به اطراف، آن را به راحتی جا بیندازید.

قالپاق کامیون بنز

چگونه برای خودرو قالپاق مناسب تهیه کنیم؟

توجه داشته باشید که برای انتخاب بهترین قالپاق برای خودروی خود باید به تناسب آن با مدل خودروی‌تان و میزان پوشش دهی در برابر ذرات گردوغبار و قطرات آب توجه داشته باشید. سپس می‌توانید به ویژگی‌های دیگری مانند زیبایی و شکلی که چرخ در هنگام حرکت پیدا می‌کند توجه کنید، اما به‌طورکلی مهم‌ترین فاکتورها برای خرید قالپاق خودرو به شرح زیر هستند:

قطر رینگ

قطر رینگ‌ها معمولاً با واحد اینچ اندازه‌گیری می‌شوند؛ بنابراین با در نظر گرفتن سایز چرخ اتومبیل خود می‌توانید قالپاق مورد نظر خود را تهیه کنید.

وزن

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در حین خریدن قالپاق، وزن آن است. وزن قالپاق‌ها باید با نوع تایرها و چرخ متناسب باشد.

جنس

جنس قالپاق‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر جنس قالپاقی که خریداری می‌کنید فلزی باشد، طول عمر طولانی‌تری نسبت به قالپاق‌های پلاستیکی خواهد داشت و احتمال شکستگی و ضربه خوردن آن می‌تواند بسیار کاهش پیدا کند.

قالپاق کامیون ولوو

علت در رفتن قالپاق

1. اگر به هر علتی قالپاق روی خودرو شما نصب نشود دلیل آن می‌تواند متناسب نبودن با چرخ خودرو باشد. در صورتی که قالپاق با سایز چرخ خودرو شما مطابقت نداشته باشد، هیچ راهی به‌جز خریدن قالپاق مناسب با اندازه چرخ و تایر وجود ندارد.

2. پیشنهاد می‌شود قبل از خریدن قالپاق به عدد نوشته‌شده روی چرخ‌های خودرو خود توجه کنید و بر اساس آن قالپاق موردنظر را تهیه کنید.

3. قالپاق‌ها باید یک حلقه نگهدارندِه همراه خود داشته باشند زیرا این حلقه می‌تواند به نصب آن‌ها کمک کند؛ بنابراین هنگام خرید حتماً به داشتن حلقه توجه کنید.

4. برای جلوگیری کردن از خریدن قالپاق‌های نامرغوب و یا غیراستاندارد پیشنهاد می‌شود قالپاق‌های فابریک را حتماً از نمایندگی خودرو خریداری کنید.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours