دانستنی ها؛ مصرف سوخت انواع کامیون

به گزارش کامیون نیوز – کامیون‌ها را بر اساس وزن و محور به دو دسته جاده‌ای و غیر جاده‌ای دسته بندی می‌کنند. کامیون جاده‌ای شامل انواع کامیونت، کامیون تک، کامیون جفت و تریلی می‌شود.

کامیون غیر جاده‌ای از نظر ابعاد از کامیون‌های جاده‌ای بزرگتر بوده و و به دامپتراک معروف هستند. کامیون‌های غیر جاده‌ای همان‌طور که از نامشان معلوم است، برای بردن خاک و شن در جاده‌های خاکی و ناهموار ساخته شده‌اند.

چنانچه بخواهیم مواردی را که موجب بهینه‌سازی مصرف سوخت در ایران می‌شوند، نام ببریم شامل موارد زیر می‌شود:

 • بالانس فرمان و تنظیم محور
 • بالانس باد لاستیک‌ها و بررسی مرتب آن‌ها
 • فن اتومات
 • تنظیم موتور و سوزن انژکتور
 • مستقر نمودن مناسب بار
 • جلوگیری از روشن بودن بی دلیل ماشین
 • استفاده از کولر درجا
 • رانندگی با دنده متناسب
 • ایجاد فشار یکنواخت روی پدال گاز
 • آب‌بندی ترموستات
 • تعویض منظم روغن موتور
 • تعویض فیلتر هوا و فیلتر گازوییل
 • استفاده از تایر رادیال یا سیمی
 • تنظیم بادشکن بر حسب کامیون
متوسط مصرف سوخت کامیونها

مصرف سوخت انواع کامیون

مصرف سوخت انواع کامیون در ایران 60.9 لیتر به نسبت هزار تن بار جاده‌ای یا 100 کیلومتر است. این میزان مصرف سوخت تقریبا 2 برابر مصرف سوخت در دنیاست. ناگفته نماند که اصلا رقم خوبی نیست.

اگر بخواهیم به یکی از دلایل این میزان از مصرف بالای سوخت اشاره کنیم، فرسوده بودن و کهنه شدن کامیون‌ها و کم بودن ظرفیت مجاز حمل بار آن‌ها دو عامل مهم است. این دو عامل بیشتر از سایر موارد موجب افزایش مصرف سوخت کامیون‌ها می‌شود.

اگر ناوگان حمل و نقل، کامیون‌های فرسوده را از رده خارج کند، می‌تواند مصرف سوخت را به 42 لیتر به ازای هر هزار تن بار با 1000 کیلومتر برساند.

مصرف سوخت انواع کامیون هم عبارت است از:

مصرف سوخت کامیون فرسوده

کامیون‌های فرسوده نسبت به کامیون‌های نو از مصرف سوخت زیادی برخوردار هستند. به طوری‌که در کامیون‌های فرسوده به ازای هر 100 کیلومتر 40 تا 50 لیتر سوخت مصرف می‌شود. در حالی که در کامیون‌های نو و تازه مصرف سوخت تقریبا 30 لیتر است. از این رو مهمترین راه برای کاهش مصرف سوخت، جابه جایی کامیون‌های کهنه با خودروهای تازه نفس است.

مصرف سوخت کامیون فرسوده

مصرف سوخت کامیون اکسور

کامیون اکسور، مخزنی با ظرفیت 400 لیتر و از جنس آلومینیوم دارد. قدرت موتور کامیون اکسور 430 اسب بخار است. اتاق این کامیون سبک بوده و تاثیر زیادی بر شتاب آن دارد. آلایندگی این کامیون استاندارد یورو 3 است. مصرف سوخت آن مانند دیگر کامیون‌ها به ازای هر 100 کیلومتر یا 1 تن بار، 50 لیتر است.

مصرف سوخت کامیون اسکانیا

کامیون اسکانیا انواع مختلفی دارد. در مقایسه اسکانیا نسل جدید با نسل قدیم و آزمایش‌هایی که روی آن انجام شده، مصرف سوخت درکامیون‌های جدید بسیار کاهش یافته است. به این صورت که کامیون‌های امروزی در هر 100 کیلومتر، 28 تا 30 لیتر سوخت مصرف می‌کند. در حقیقت موتور کامیون‌های اسکانیا جدید آلایندگی یورو 6 و بین 280 تا 780 اسب بخار قدرت دارند. همچنین حجم این موتورها 9، 13 و 16 لیتر است.

مصرف سوخت کامیون ولوو

کامیون ولوو که محصول یک شرکت خودروسازی سوئدی است، در گذشته مصرف سوخت زیادی داشت. اما امروزه سازندگان این برند با کمک طرح‌های جدید توانسته‌اند تا حد زیادی مصرف سوخت آن را کاهش دهند.

بهینه‌سازی سوخت در قسمت آیرودینامیک شامل جایگزین نمودن دوربین با آینه‌های کناری، کمک گرفتن از رکاب برای پوشاندن چرخ‌ها و خنک نمودن موثر بدنه است.

همچنین استفاده از لاستیک‌هایی مناسب، رساندن وزن کامیون و تریلی به 2 تن و استفاده از سیستم انتقال قدرت نیز کمک بسیار زیادی به کاهش مصرف سوخت داشته است.

مصرف سوخت کامیون ماک

آلودگی هوا توسط کامیون‌ها، شرکت ماک را بر این داشته است که برای جلوگیری از افزایش مصرف سوخت و آلایندگی بیشتر از رویکرد‌های جدید استفاده کند.

همان‌طور که می‌دانید کامیون‌ها به ازای هر 100 کیلومتر بیشتر از 50 لیتر گازوییل می‌سوزاند و این عامل نه تنها هزینه کامیون داران را بالا می‌برد، بلکه تاثیر بسیار زیاد بر آلودگی هوا دارد.

این شرکت در سال 2016 کامیون‌های برقی و دیزلی را تولید و برنامه جئوفنسینگ را روی آن‌ها نصب کرد. این برنامه روی GPS قرار دارد و در زمان مشخص به راننده اعلام می‌کند که سوخت خود را از برقی به دیزلی و از دیزلی، به برقی تبدیل کند. این کار تاثیر زیاد و چشمگیری برکاهش مصرف سوخت دارد. در حقیقت شرکت ماک جزء شرکت ولوو بوده و با این کار سعی دارد میزان مصرف سوخت کامیون را تا حد زیادی کاهش دهد. البته لازم به ذکر است که این کامیون‌ها به نسبت سایر ماشین‌ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

مصرف سوخت کامیون رنو

مصرف سوخت کامیون رنو

کامیون رنو در مقایسه با سایر کامیون‌ها مصرف سوخت کمتری دارد. به این صورت که به ازای هر 100 کیلومتر، 26.8 لیتر گازوئیل مصرف می‌کند. همین کامیون اگر مجهز به کروز کنترل باشد، 23 لیتر مصرف سوخت در هر 100 کیلومتر دارد. همچنین انجام دادن سرویس‌های دوره‌ای، استفاده از گازوئیل یورو 4، تعویض قطعات کهنه با قطعات اصلی یا فیلترهای مناسب و استفاده از دنده مناسب در شرایط گوناگون تاثیر زیادی بر کاهش مصرف سوخت آن‌ها دارد.

مصرف سوخت کامیون بنز

کامیون‌های بنز قدیمی همانند دیگر کامیون‌ها مصرف سوخت زیادی دارند و تقریبا هم از نظر آلایندگی یورو 3 محسوب می‌‌شوند. اما کامیون بنز آروکس که برای پروژه‌های عمرانی کاربرد دارد به موتورهای قوی یورو 6 با قدرت 625 اسب بخار مجهز است. روی کامیون‌های مدل آروکس سیستم FleetBoard EcoSupport نصب شده است که براساس نحوه رانندگی و توانایی راننده مصرف سوخت را بهینه می‌کند.

کامیون آروکس در مقایسه با دیگر کامیون‌های یورو 6 نزدیک به 4 درصد کاهش مصرف سوخت بیشتری دارد. این اتفاق به دلیل حالت X-PULSE روی کامیون است که سوخت را با فشار زیاد به سیلندرها می‌رساند.

متوسط مصرف سوخت کامیون ها

متوسط مصرف سوخت کامیون‌ها به عوامل زیادی بستگی دارد که مهمترین آن‌ها نو بودن کامیون است. در حقیقت یک کامیون تازه نزدیک به 20 لیتر مصرف سوخت کمتری نسبت به کامیون فرسوده دارد. از دیگر موارد تاثیرگذار بر متوسط مصرف سوخت کامیون ها می‌توان به نوع رانندگی اشاره کرد. ظرفیت بار کامیون نیز مورد دیگری است که ارتباط مستقیمی با مصرف سوخت کامیون دارد.

سخن پایانی

در حالت کلی می‌توان گفت متوسط مصرف سوخت کامیون به ازای هر 100 کیلومتر 50 تا 60 لیتر بنزین است. امیدواریم با نوسازی این ناوگان، متوسط مصرف سوخت تا حد زیادی کاهش داشته باشد. لازم به ذکر است که عمر کامیون‌ها اغلب بیشتر از 35 سال بوده و برای کاهش مصرف سوخت به تعویض آن یا تعمیر قطعات برای نو شدن نیاز دارند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours