انواع بلبرینگ ماشین سنگین

به گزارش کامیون نیوز – درست است که وجود اصطکاک در برخی از موارد مزیت‌های زیادی به همراه دارد، ولی در اکثر مواقع می‌تواند مشکلات زیادی مانند خراشیدگی، خوردگی، ساییدگی و… را به همراه داشته باشد؛ بنابراین برای رفع این مشکلات قطعه‌ای طراحی و ساخته‌شده که از به وجود آمدن این معایب جلوگیری می‌کند. این قطعه ضروری و پرکاربرد بلبرینگ یا یاتاقان نامیده می‌شود.

بلبرینگ‌ها قطعاتی هستند که بارهای شعاعی و محوری و یا هر دو را تحمل می‌کنند. علت اینکه امروزه انواع مختلفی از بلبرینگ‌ها در بازار موجود هستند ساختار آن‌ها و تفاوت لغزش میان آن‌ها است.

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ ماشین سنگین چگونه کار می‌کند؟

بلبرینگ‌ها از چندین لایه محورهای مدور ساخته می‌شوند که با انتقال بار وارد شده خارجی به غلتک‌های داخلی می‌توانند میزان اصطکاکی که در سیستم‌های مکانیکی ایجاد می‌شود را تا حد زیادی پایین بیاورند. عملکرد آن‌ها به‌گونه‌ای است که ابتدا بار به سطح خارجی بلبرینگ وارد می‌شود و سپس کم‌کم این فشار به قسمت‌های داخلی وارد می‌شود و از آنجایی که به علت دایره بودن لایه‌های داخلی بلبرینگ‌ها، سطح تماس آن‌ها بسیار پایین است؛ بنابراین گوی‌ها می‌توانند به راحتی به حرکت خود ادامه دهند.

در نهایت عملکرد مؤثر این گوی‌ها باعث می‌شود تا سرعت ماشین‌های سنگین کاهش بسیار زیادی پیدا نکند و از طرفی فشاری که به آن‌ها وارد می‌شود به خوبی توزیع شود. از آنجایی که بلبرینگ‌ها انواع بسیار متنوعی دارند؛ در نتیجه هر یک از آن‌ها با توجه به ساختار و ویژگی‌های خاصی که دارند در انواع خودروها و صنایع مختلف به کار گرفته می‌شوند.

بلبرینگ چرخ ماشین سنگین

بلبرینگ‌ها قطعاتی هستند که با عملکرد عالی خود باری که به بخش‌های مکانیکی سیستم خودرو وارد می‌شود را تا حد زیادی کاهش می‌دهند؛ بنابراین بلبرینگ چرخ ماشین سنگین تأثیر بسزایی در افزایش دقت و سرعت خودروهای سنگین دارند. در واقع باید گفت اگر بلبرینگ‌ها وجود نداشتند خودروهای سنگین نمی‌توانستند کارایی مناسبی داشته باشند و در نتیجه امکان جابجایی بارهایی با وزن سنگین امکان‌پذیر نبود زیرا وزن زیاد و سنگینی مانع از ادامه حرکت خودروهای سنگین می‌شد.

انواع بلبرینگ

انواع بلبرینگ

از جمله انواع بلبرینگ که در بازار موجود هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بلبرینگ شعاعی

اولین نوع بلبرینگ‌ها، بلبرینگ شعاعی است که محور را در زمان تغییر دور در مرکز قرار می‌دهد و می‌تواند بار شعاعی را تحمل کند. این نوع از یاتاقان‌ها نباید به هیچ عنوان در برابر چرخش از خود مقاومت نشان دهند، زیرا در این صورت ممکن است سیستم به شدت دچار کاهش راندمان شود. از انواع بلبرینگ‌های شعاعی می‌توان به بلبرینگ خود تنظیم لرزشی و شیار عمیق اشاره کرد.

بلبرینگ محوری

بلبرینگ محوری

وظیفه این نوع بلبرینگ‌ها این است که بار محور را تحمل کنند. به بلبرینگ‌های محوری بلبرینگ کف گرد نیز گفته می‌شود. هنگامی‌که نیروی محوری کم باشد می‌توان از این بلبرینگ‌ها استفاده کرد.

بلبرینگ شعاعی محوری

این نوع بلبرینگ‌ها علاوه بر اینکه می‌توانند بارهای شعاعی را تحمل کنند، می‌توانند بارهای محوری را نیز تحمل کند. از جمله بلبرینگ‌های شعاعی و محوری می‌توان به بلبرینگ‌های زاویه یک ردیفه و دو ردیفه و بلبرینگ‌های مخروطی اشاره کرد. گاهی اوقات می‌توان از بلبرینگ‌های یک ردیفه به صورت روبه‌رو پشت‌به‌پشت، دوتایی و یا پشت سرهم نیز استفاده کرد.

بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه یا بلبرینگ شش‌هزاری

از آنجایی که این بلبرینگ‌ها دارای شیارهای ساچمه‌ای عمیق و یکپارچه هستند؛ بنابراین علاوه بر اینکه می‌توانند بارهای شعاعی را تحمل کنند، خاصیت تحمل بار محوری از هر دو طرف را نیز دارند. معمولاً این نوع بلبرینگ‌ها به همراه کاسه‌نمد فلزی و لاستیکی در بازار عرضه می‌شوند. از جمله ویژگی‌های مثبت این بلبرینگ‌ها تحمل بار شعاعی و بار محوری از هر دو طرف است.

بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه یا دوتایی

طراحی و ساختار بلبرینگ‌های شیار عمیق دو ردیفه مانند بلبرینگ‌های شیار عمیق تک ردیفه است و از شیارهای عمیق تشکیل شده‌اند. در این نوع بلبرینگ‌ها میزان انطباق بین شیار و ساچمه بسیار بالا است. همچنین تحمل بار در این بلبرینگ‌ها به صورت محوری و در دو جهت است.

از این بلبرینگ‌ها زمانی استفاده می‌شود که بلبرینگ‌های شیار عمیق تک ردیفه نتوانند میزان بار سنگین را به تنهایی تحمل کند؛ در نتیجه از آنجایی که این بلبرینگ‌ها نسبت به نوع شیار عمیق تک ردیفه دارای قطر داخلی و خارجی ریزتری هستند، می‌توانند ظرفیت بار بیشتری را تحمل کنند. این بلبرینگ‌ها به نام بلبرینگ ساچمه گرد نیز شهرت دارند و بسته به نوع قرارگیری، تحمل بار محوری یک طرف و دو طرف را دارند.

بلبرینگ تماس زاویه

بلبرینگ تماس زاویه‌ای یا هفت هزاری

بلبرینگ تماس زاویه‌ای یا هفت هزاری به‌گونه‌ای است که حلقه خارجی و داخلی آن‌ها نسبت به یکدیگر زاویه دارند. درنتیجه بار شعاعی‌ و محوری را می‌توانند تحمل کند و به هر میزان که زاویه تماس آن‌ها بیشتر باشد، میزان بار محوری قابل‌تحمل آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

از جمله کاربردهای این بلبرینگ‌ها می‌توان به استفاده آن‌ها در ماشین‌آلات صنعتی که نیاز به قدرت بالایی دارند و استفاده در دستگاه تراش اشاره کرد. نکته‌ای که درباره این بلبرینگ‌ها باید توجه داشت این است که عوامل تأثیرگذاری مانند انتخاب بار اولیه مناسب و تنظیم دقت می‌تواند در عملکرد آن‌ها تأثیرگذار باشد. همچنین این بلبرینگ‌ها به صورت متداول و دوتایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و باید به‌گونه‌ای نصب شوند که بار محوری سنگین‌تر به قسمت شیار ساچمه‌ای وارد نشود.

بلبرینگ تماس زاویه‌ای دو ردیفه

این نوع بلبرینگ‌ها که به بلبرینگ کنی کاپ و کنس کاپ نیز شهرت دارند، طراحی آن‌ها به صورتی است که پشت‌به‌پشت هم قرار دارند و نوع بار قابل‌تحمل در این نوع بلبرینگ‌ها از دو جهت است. نکته‌ای که درباره آن‌ها باید توجه داشته باشید این است که باید به‌گونه‌ای نصب شود که بار محوری سنگین‌تر به قسمت شیار ساچمه خور وارد نشود.

بلبرینگ تماس زاویه‌ای با چهار نقطه تماس یا چهار ردیفه

این نوع بلبرینگ‌ها شباهت زیادی به بلبرینگ یک ردیفه دارند و فضای کمتری برای نصب احتیاج دارند. حلقه داخلی این بلبرینگ‌ها دو تکه است؛ بنابراین امکان استفاده بیشتری را به وجود می‌آورد و می‌تواند بار بیشتری را نیز تحمل کند. بلبرینگ تماس زاویه‌ای ۴ ردیفه برای تحمل بارهای خالص محوری مناسب هستند. کاربرد اصلی این بلبرینگ‌ها انتقال قدرت است. این بلبرینگ‌ها به هیچ عنوان برای تحمل بارهای شعاعی مناسب نیستند به این دلیل که نقاط تماس بین چهار نقطه افزایش پیدا می‌کند و میزان اصطکاک تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

خرید بلبرینگ ماشین سنگین

معیارهای مهم برای خرید بلبرینگ خودرو سنگین چیست؟

مانند خریدن بسیاری از قطعات دیگر، معیارهای مختلفی برای خرید بلبرینگ ماشین سنگین وجود دارد، زیرا توجه به این نکات تأثیر بسیار زیادی در عملکرد خودروی شما خواهد گذاشت. از جمله مواردی که هنگام خرید بلبرینگ باید به آن توجه کنید می‌توان به نوع روغن‌کاری، میزان اصطکاک و درجه حرارت اشاره کرد.

بسته به اینکه قصد دارید بلبرینگ موردنظر را برای ماشین‌های سنگین مانند اتوبوس، مینی‌بوس، کامیون، خاور و… استفاده کنید؛ باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. اگر بخواهیم یک مثال ساده در این باره ارائه دهیم باید بگوییم که انواع بلبرینگ‌ها که به عنوان شیار عمیق نیز شناخته می‌شوند، تحمل بالایی در برابر فشار دارند و می‌توانند اصطکاک بسیار زیادی را تحمل کنند. بنابراین بهتر است از آن‌ها در ماشین‌های سنگین استفاده شود. همچنین خریداران بلبرینگ‌ها معمولاً به ویژگی‌های دیگری مانند دقت، میزان سختی، میزان صدا، سرعت و… توجه می‌کنند. پس چه بهتر که شما نیز نهایت دقت خود را به کار ببرید.

بلبرینگ چرخ ماشین سنگین

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع بلبرینگ ماشین سنگین و نقش مهمی که در خودروها دارد آشنا کنیم.  اگر به دنبال قطعات یدکی ماشین هستید، می‌توانید به سایت تهران یکتا مراجعه کنید. در این سایت هر نوع قطعه ماشین‌های سنگین مانند قطعات بدنه کامیون و لوازم جانبی اتوبوس، نیمه سنگین، خودروهای سواری و… را پیدا خواهید کرد. همچنین این فروشگاه می‌تواند خدمات و قطعات موردنیاز تمامی نمایندگی‌ها، قطعات فروش خودروهای سنگین و رانندگان را در اسرع وقت به آن‌ها برساند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours