معرفی و مشخصات فنی کامیون خاور

به گزارش کامیون نیوز – کمپانی خاور ایران برای اولین بار در سال 1346 اقدام به واردات کامیون های آلمانی، ژاپنی، سوئدی و هلندی نمود. اما پس از مدتی واردات این کمپانی متوقف گشت و به دلیل راحتی و فراوانی قطعات، این کمپانی فقط محصولات کمپانی دایملر بنز را به تولید رساند.

مشخصات فنی کامیون های خاور

همان طور که در بخش قبل به آن اشاره شد تمامی محصولات کمپانی خاور شرق ایران، برگرفته از کمپانی دایملر آلمان می باشد. تمامی کامیون های خاور مجهز به پیشرانه دیزلی از 2.8 الی 10 لیتری هستند. البته گیربکس های کامیون خاور از قدرت و سرعت خوبی برخوردار نیستند. به همین دلیل رانندگان پس از خریداری کامیون های خاور برای تعویض گیربکس های معمولی این کامیون و تغییر آن به گیربکس زد اف اقدام می کنند.

انواع کامیون خاور

به طور کلی کامیون های خاور به دو دسته دماغ دار و بی دماغ تقسیم می شوند که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. اما از سال 1398 تا به امروز کمپانی ایران خودرو دیزل تولید کامیون های خاور دماغ دار 1924 وی اف و وی اچ را بر عهده دارد. کامیون های بدون دماغ خاور نیز دارای انواع مختلفی هستند که شباهت بسیار زیادی به کامیونت ها دارند ولی از لحاظ عملکرد، قدرت و کشش همانند یک کامیون بسیار پر قدرت هستند. ناگفته نماند که رانندگی با کامیون های خاور بی دماغ نسبت به دماغ دار کمی آسوده تر است.

انواع کامیون خاور بی دماغ

کامیون های خاور بی دماغ، یکی از متعدد ترین انواع کامیون های موجود در کشور هستند و از مزایای فراوانی برخوردار می باشند. کامیون های بی دماغ دارای دید بسیار قوی تری هستند و رانندگان می توانند به شیوه بهتری با آن ها رانندگی کنند. علاوه بر آن، وزن کامیون های بی دماغ خاور نسبت به دماغ دار ها کمتر است. حذف دماغه از جلوی کامیون های خاور موجب شده تا فضای داخلی کابین آن ها بیشتر شود و رانندگان احساس بسیار بهتری داشته باشند و از رانندگی با آن ها نهایت لذت را ببرند. 

خاور 808

خاور 808

یکی از کم استهلاک ترین، بی آزار ترین و پر قدرت ترین انواع کامیون خاور در کشور، خاور 808 است. این کامیون دارای شاسی 6 متری فولادی است و قادر به حمل 6 الی 8 تن می باشد. خاور های 808 در تمامی زمینه ها از جمله باربری درون و بیرون شهری، تانکر آب، ژنراتور برق و …. مورد استفاده قرار می گیرند. این کامیون بسیار با ارزش برای اولین بار در سال 1352 وارد کشور شد و تا سال 1383 توسط کمپانی خاور شرق ایران و ایران خودرو دیزل تولید گشت. ناگفته نماند که خاور 808 نسبت به دیگر کامیون های خاور از قیمت بسیار مناسب تری برخوردار است.

خاور 813

خاور 813

کامیون خاور 813، یکی دیگر از کامیون های بسیار مشهور و پر قدرت در کشور محسوب می گردد. این کامیون دارای ظاهری شبیه به خاور 808 است و تنها تفاوت خاور 813 با خاور 808، پیشرانه آن است. کامیون های خاور 813 مجهز به پیشرانه شش سیلندر 5000 سی سی هستند و از قدرت بسیار بالایی برخوردار می باشند. علاوه بر آن، خاور 813 قابلیت نصب گیربکس های شش دنده را برای سرعت بیشتر و افزایش طول عمر موتور دارد. ناگفته نماند که قیمت کامیون های خاور 813 نسبت به 808 کمی بالاتر است.

انواع کامیون خاور دماغ دار

در بسیاری از مواقع ممکن است کامیون های خاور دماغ دار را در خیابان ها و جاده ها با رنگ های فیلی، سبز و نارنجی مشاهده کرده باشید. کامیون های خاور دماغ دار برای اولین بار در سال 1346 توسط کمپانی خاور شرق وارد کشور ایران شدند و تا به امروز در حال تولید هستند. کامیون های دماغ دار دارای ایمنی بسیار زیادتری نسبت به کامیون های بدون دماغ هستند. اما رانندگی با آن ها کمی دشوار و مشکل است چرا که دید راننده به جلو اندکی کم است. اما هیچ جای نگرانی نیست چرا که رانندگان حرفه ای و با تجربه می توانند بدون هیچ مشکلی با کامیون های خاور دماغ دار رانندگی کنند.

خاور 911

کامیون خاور 911

کامیون خاور 911، یکی از برترین کامیون های دماغ دار و کم استهلاک کمپانی خاور محسوب می گردد. پیشرانه این کامیون با خاور 813 شباهت زیادی دارد و از قدرت بسیار بالایی برخوردار می باشد. کامیون های خاور 911 مجهز به شاسی فولادی بسیار قوی برای حمل بار 8 تا 10 تنی هستند. طراحی این کامیون به گونه ای است که کاربران می توانند از آن در گرم ترین و سرد ترین آب و هوا بدون هیچ مشکلی استفاده نمایند.

خاور 1313

کامیون خاور 1313، تقریبا ظاهری شبیه به خاور 911 دارد ولی اتاق عقب و جلو آن کمی قطور و بزرگ تر است. کامیون های خاور 1313 مجهز به گیربکس بسیار قوی و پرسرعت شش دنده زد اف آلمان هستند. وجود تایر های 20 اینچی بر روی کامیون های خاور 1313 سبب افزایش شدید گشتاور آن شده است. جالب است بدانید به دلیل قدرت بسیار بالای شاسی خاور 1313، بسیاری از کاربران دستگاه جرثقیل بر روی آن نصب می کنند. ناگفته نماند که قیمت کامیون های خاور 1313  نسبت به دیگر کامیون های دماغ دار کمپانی خاور کمی ارزان تر است.

خاور 1921

کامیون 1921 خاور

پرطرفدارترین کامیون خاور دماغ دار از سال 1350 تا به امروز، کامیون 1921 خاور است. این کامیون برای اولین بار از سال 1350 در رنگ های نارنجی، زرد، فیلی و سبز وارد کشور شد و تا سال 1380 توسط کمپانی خاور شرق و ایران خودرو دیزل تولید گشت. کامیون های خاور 1921 مجهز به پیشرانه سوپر شارژ دار بسیار قوی هستند و قادر به حمل 10 الی 12 تن بار در هر شرایطی می باشند. البته یکی از عواملی که سبب شده کار با کامیون های خاور 1321 کمی دشوار باشد، کوچک بودن کابین آن ها است.

خاور 1924

کامیون خاور 1924 دارای ظاهری شبیه به خاور 1921 دارد. اما طراحی آن کمی پیشرفته تر است. کامیون های خاور 1924، در واقع نوع تقویتی و بهینه سازی شده 1921 هستند و از مزایای فراوانی برخوردار هستند. در سال 1380 متخصصان با نصب دو عدد توربوشارژ قوی، سیستم تهویه مطبوع، پمپ سوخت رسانی مدرن و … بر  روی کامیون خاور 1924 توانستند کیفیت آن را چندین برابر افزایش دهند. این امر سبب شد تا کاربران به جای خرید کامیون های خارجی گران قیمت به خرید کامیون های خاور 1924 روی آورند. خوشبختانه از سال 1380 تا به امروز کامیون های خاور 1924 توسط کمپانی ایران خودرو دیزل تولید می شوند.

کامیون خاور از نظر نوع کاربری

همان طور که در بخش های قبل به آن اشاره شد، کامیون های خاور دارای شاسی طویل و بسیار محکمی هستند. این امر سبب شده تا کاربران بتوانند از آن ها در هر کاری استفاده نمایند. متخصصان فرهان دیزل با نصب اتاق عقب ثابت، اتاق عقب کمپرسی، یخچال مواد غذایی، اتاق عقب حمل دام و طیور، جرثقیل و بونکر سیمان بر روی کامیون های خاور توانسته اند فعالیت خود را بدون هیچ مشکل و به بهترین شکل ممکن انجام دهند. البته برای تغییر کاربری کامیون های خاور می بایست حتما مراحل اداری را انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours