هر آنچه نیاز است از مینی بوس مکسوس بهمن دیزل بدانید

به گزارش کامیون نیوز – بهمن دیزل با توجه به سابقه و تجربه کافی در زمینه تولید و عرضه مینی بوس در کشور، در سال ۱۳۹۳ با مطالعه و بررسی این مدل، اقدام به عرضه آن کرد. این محصول توسط سایک موتور به استرالیا، نیوزلند، اروپا، آسیا و آفریقا صادر می‌شود و از مشخصات فنی این مینی بوس می‌توان به مواردی که در ادامه می آید، اشاره نمود. پیشرانه VM ایتالیا ۲.۵ لیتری مجهز به توربوشارژر آن قادر به تولید ۱۳۵ اسب بخار نیرو است. همچنین مکسوس V۸۰ دارای ۱۵+۱ ظرفیت برای سرنشین بوده که با ارتفاع مناسب کابین فضای به نسبت مناسبی را فراهم آورده است.

رانندگی با مینی بوس مکسوس کاملاً آرام و راحت است و هیچگونه صدای مزاحمی در داخل کابین به نسبت سایر مینی بوس‌ها وجود ندارد. این خودرو همچنین به دو ECU مجهز است یک ECU که متعلق به موتور خودرو است و دیگری سایر سیستم‌های (سیستم ترمز، سیستم دمای آب، ورودی هوا و پا شش سوخت) خودرو را کنترل می‌کند. در کابین مینی بوس مکسوس V۸۰ رنگ کرم و خاکستری با هم ترکیب دلنوازی را ایجاد کرده که در کنار سقف ۲متری مجهز به سانروف و داشبوردی که صفحه کیلومتر آن در وسط قرار گرفته حسی ناب از سفر با یک مینی بوس تشریفاتی را برای راننده و سرنشینان فراهم خواهد کرد.

این در حالی است که خودرو‌های قدیمی به یک ECU تجهیز شده اند. در ضمن پایین بودن مصرف سوخت یکی از ویژگی‌های مهم این خودرو به شمار می‌آید که این موضوع به دو دلیل، سبک بودن این محصول و همچنین استفاده از سیستم (کامان ریل) محقق می‌شود. البته سیستم کامان ریل سیستم سوخت رسانی است که باعث می‌شود خودرو مصرف سوخت کمتری داشته باشد. برخورداری از قدرت موتور ۱۳۵ اسب بخار و سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت همراه با گیربکس ۶ دنده از دیگر ویژگی‌های این مینی بوس محسوب می‌شود.

 

 

با توجه به توانایی های فنی و امکانات رفاهی مینی بوس مکسوس V۸۰ مانند طراحی بدنه بدون شاسی و یکپارچه، تاییدیه ایمنی ۴ کاره CNCAP، تاییدیه ایمنی ۲ ستاره ANCAP، ایربگ راننده، ظرفیت ۱۶ مسافر، سیستم تهویه مطبوع جلو و عقب، کمربند ایمنی سرنشینان، درب متحرک کشویی و گارانتی ۲۰۰ هزار کیلومتری V۸۰ به خوبی می تواند در ترانسفر شهری و جاده ای توریست ها، سرویس وی.آی.پی شرکت ها و ادارات ایفای نقش کند.

 

 

 

 

 

گفتنی است دنده این خودرو در قسمت جلو خودرو جای گرفته و دسته دنده به راحتی در دسترس است و به صورت اهرمی نیست. شاید شنیده باشید که بدنه مینی بوس بر روی شاسی کامیون قرار می‌گیرند. شاسی‌هایی که مناسب خودرو‌های باری و تجاری هستند، اما جالب است بدانید در طراحی این خودرو سعی شده است از شاسی مخصوص مینی بوس استفاده شود تا راحتی و انعطاف را برای سرنشینان خود فراهم کند. البته ناگفته نماند که تجهیز به سیستم ترمز ABS و EBD و همچنین فرمان پذیری راحت و هیدرولیک از دیگر ویژگی‌های این خودرو به شمار می‌آید.

همچنین این خودرو دیزلی و سوخت آن گازوئیل است و از نظر سازگاری با محیط زیست از استاندارد یورو ۴ بهره می‌برد. سهیم شدن شرکت بهمن دیزل در سیستم توسعه حمل ونقل عمومی یکی از اهدافی است که سازمان فروش بهمن دیزل از آن یاد می‌کند.

نکته قابل توجه که در طول سفر متوجه آن شدیم، سیستم تعلیق نسبتا خشک این مینی بوس بود که نشان می داد استفاده از آن برای مسیرهای با کیفیت آسفالت خوب مناسب تر است. همچنین کمبود فضا میان ردیف صندلی ها یکی دیگر از مشکلاتی است که در سفرهای بلندمدت خستگی را برای سرنشینان به همراه دارد، شاید اگر کمی از ظرفیت کاسته می‌شد و به فضای میان صندلی ها اضافه می شد، راحتی بیشتری برای سرنشینان بوجود می آمد. اما نکته مثبتی که باید به آن اشاره شود، کولر بسیار قوی این مینی بوس است که با توجه به مسیر کوهستانی و سربالایی های تندی که از آن عبور کردیم، به خوبی عمل کرد و اختلالی در روند پیشرانه بوجود نمی آورد. همچینن تسلط خوب راننده بر ابعاد و زوایای این خودرو تنومند، هندلینگ خوب، ضرایب دنده مناسب و ترمز های کار آمد از جمله دیگر مشخصاتی بود که مکسوس (Maxus) را به گزینه ای فراتر از یک خودرو حمل و نقل عمومی کسالت بار تبدیل می کرد.

گفتنی است که خودرو مورد آزمایش با کارکرد بیش از ۵۰ هزار کیلومتر از کیفیت ساخت مناسب برخوردار بود و به نظر می رسید که از نظر فنی نیز مشکلی با کیفیت نه چندان خوب گازوییل توزیعی در کشورمان ندارد. هرچند کلاس و کاربرد چنین خودروهایی با هم قابل مقایسه نیست، اما جالب است بدانید که در با شرایطی امکان استفاده مسافرتی و شخصی (به عنوان کمپر و کاروان) از خودرویی مانند مکسوس V۸۰ وجود دارد و از برخی جهات ممکن است خرید مکسوس برای افراد اهل سفر و ماجراجویی هیجان انگیز تر از خرید یک کراس اوور تک دیفرانسیل چینی باشد.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours