دانستنی ها؛ علت دیر روشن شدن موتور دیزل

به گزارش کامیون نیوز – در ادامه قرار است نکاتی درباره نحوه روشن شدن موتور دیزل و علت دیر روشن شدن موتور دیزل به شما بگوییم.

نحوه روشن شدن موتور دیزل

ابتدا بیاید نحوه روشن شدن موتور دیزل را بررسی کنیم‌. البته مراحل سخت و پیچیده‌ای ندارد؛ اما به‌طورکلی برای روشن شدن موتور دیزل باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 

 • برای شروع ابتدا سوخت را داخل باک ریخته و روغن را در محفظه گیج روغن بریزید دقت کنید که درون گیج به‌طور کامل پر از روغن شود.
 • برای روشن کردن، ابتدا سوپاپ را به سمت پایین فشار دهید. سپس دستی خاموش/روشن را روی بدنه موتور در حالت روشن قرار دهید. حال استارت بزنید.
 • پس از روشن کردن، لازم است چند دقیقه صبر کنید تا موتور گرم شود.
 • اگر می‌خواهید دستگاه را خاموش کنید، ابتدا موتور را از زیر بار خارج کنید تا موتور بتواند به آرامی خنک شود و پس از چند دقیقه کلید را در حالت خاموش قرار دهید و سوئیچ دستگاه را ببندید.

  علت دیر روشن شدن موتور دیزلعلت دیر روشن شدن موتور دیزل

  به وجود آمدن نقص در عملکرد موتورهای دیزل مانند دیر روشن شدن و یا بد روشن شدن موتور دیزل ممکن است برای همه افراد پیش بیاید؛ اما چیزی که به خود شما بستگی دارد نگهداری مناسب از این موتورهاست. دلایل مختلفی وجود دارد تا یک موتور دیزل دیر روشن شود که در ادامه می‌خواهیم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم.

  مشکل در راه‌اندازی موتور

  به‌طورمعمول هنگام زمستان روشن کردن موتور سرد، بسیار دشوار است. به طور مثال در فصل تابستان اگر سوخت و روغن برای آن فصل مناسب باشد، تنها با یک استارت زدن موتور روشن می‌شود و شروع به کار کردن می‌کند، اما علت دیر روشن شدن موتور دیزل در هوای سرد در فصل زمستان به این معنی است که سیستم موتور باید به اندازه کافی خود را برای روشن شدن گرم کند. اگر با این مشکل مواجه شدید بهتر است موتور خود را تعمیر کنید. در بیشتر موارد تعویض کردن رینگ‌ها بی اثر بوده و نیاز است تا پیستون‌های نصب‌شده تعمیر شوند و یا بلوک نیاز به سوراخ کردن داشته باشد.

  افزایش دود موتور

  درست است که افزایش دود بسیار زیاد از خودروها ناخوشایند است، اما می‌تواند نشانه هرگونه نقص فنی نیز باشد؛ بنابراین نیاز است تا در صورت مشاهده هرگونه افزایش دود، به موقع علت آن را جستجو کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن آن را رفع کنید.

  به طور مثال دود خاکستری با بوی بسیار تند به این دلیل است که سوخت در سیلندر نمی‌سوزد و در قسمت‌های داغ اگزوز تبخیر می‌شود. این اتفاق معمولاً به دلیل نقص در تجهیزات تامین سوخت و یا خرابی یکی از سیلندرها است که باعث می‌شود عملکرد موتور در صورت بروز این‌گونه مشکلات با اختلال مواجه شود زیرا این موضوع می‌تواند باعث به وجود آمدن آسیب‌های بیشتر و جدی‌تر به موتور شود.

  بد روشن شدن موتور دیزلاگر در هنگام استارت زدن، مقدار زیادی دود آبی از اگزوز نشر پیدا می‌کند و این دود به‌سرعت ناپدید می‌شود می‌تواند نشانه کاهش فشرده‌سازی در یکی از سیلندرها و یا نقص در عملکرد شمع گرمکن‌ در موتور دیزل باشد. زیرا هنگامی‌که یکی از سیلندرها کار نمی‌کند سوخت آن بدون اینکه بسوزد به سرعت تبخیر می‌شود و هنگامی‌که سیلندرها روشن شوند دود به سرعت از بین می‌رود. شاید بتوانید هنگام مواجه‌شدن با این مشکل دستگاه را برای مدتی بدون هیچ‌گونه آسیبی به حرکت دربیاورید، اما به یاد داشته باشید که عملکرد نادرست موتور باعث سایش دستگاه شما می‌شود.

  به وجود آمدن دود سیاه در هنگام رانندگی معمولاً به این دلیل است که انژکتورها به درستی کار نمی‌کنند البته گاهی اوقات دود سیاه به دلیل عملکرد نادرست توربوشارژ ‏نیز است که باعث می‌شود فشار به طور کافی ایجاد نشود. اگر دود سیاه مشاهده کردید و همچنان با خودروی خود کار کردید، این دود باعث آسیب موتور و قطعات آن می‌شود، اما رانندگی کردن طولانی‌مدت با انژکتور معیوب باعث سوختن پیستون‌ها و خراب شدن پل‌ها می‌شود که نیاز به تعمیر بسیار جدی دارد بنابراین پیشنهاد می‌شود اگر دود سیاه مشاهده کردید خیلی سریع اقدام به تعمیر کنید.

   

  عملکرد موتور ناپایدار، افت قدرت

  همان‌طور که می‌دانید اگر موتور در شرایط خوبی کار کند به راحتی روشن می‌شود و هیچ روغنی مصرف نمی‌کند، اما گاهی اوقات ممکن است با کاهش کشش موتور یا وجود آمدن دود خاکستری مواجه شوید. این موضوع می‌تواند به این دلیل باشد که پمپ تقویت‌کننده، داخل پمپ سوخت دچار نقص شده است.

  برای این کار باید پمپ را به طور کامل جدا کنید و سپس اقدام به تعمیر آن کنید. گاهی اوقات نشت کردن هوا نیز می‌تواند به همین دلیل باشد که برای تعمیر کردن آن نیاز است شیلنگ مکش را از فیلتر سوخت جدا کنید و موتور را به طور جداگانه با سوخت دیزل تغذیه کنید. پس از انجام این کار اگر موتور شروع به کار کرد باید به دنبال مکانی که باعث نشت کردن هوا می‌شود باشید در غیر این صورت لازم است تا پمپ تزریق را تعمیر کنید. در خودروهای شاسی‌بلند ژاپنی معمولاً محل نشت هوا، پمپ دستی روی محفظه فیلتر است.

  افزایش صدای موتور

  یکی دیگر از دلایل بد روشن شدن موتور دیزل افزایش صدای موتور است. بنابراین رانندگان باید توجه داشته باشند که صدای بیش‌ازاندازه از موتور یا ظاهر شدن و ناپدید شدن ناگهانی صدا از موتور در یک محدوده خاص باید نگران‌کننده باشد. همچنین ممکن است افزایش صدای موتور به همراه ظاهر شدن دود سفید باشد که این علائم بسیار خطرناک‌تر است. اگر رانندگان با این مشکل مواجه‌ شدند بهتر است توقف کنند و سریع اقدام به تعمیر موتور کنند.

  علت بد روشن شدن موتور دیزلی

  نکات لازم برای کارکرد بهتر موتورهای دیزل

  برای اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشوید بهتر است چند نکته را درباره موتورهای دیزل بدانید و برای کارکرد بهتر آن‌ها این موارد را به طور منظم چک کنید. با انجام این کارها عمر موتور دیزل شما به طور حتم افزایش پیدا خواهد کرد. چند نکته بسیار مهم برای کارکرد بهتر موتورهای دیزل عبارت‌اند از:

  •  روغن را به موقع تعویض کرده و از روغن باکیفیت استفاده کنید.

 

  • تسمه تایم را به موقع تعویض کنید.

 

  • سیستم سوخت را تمیز نگه‌دارید.

 

  • سعی نکنید موتور را از یدک‌کش روشن کنید.

 

  • موتور را گرم کنید و از رانندگی طولانی‌مدت خودداری کنید.

 

  • فقط از قطعات یدکی باکیفیت استفاده کنید.

 

  • تمیز بودن باک و تمیز بودن دریچه‌ها و مسیر لوله‌های انتقال سوخت تا پمپ را چک کنید.

 

  • اطمینان از نداشتن هوا در مسیر لوله‌ها

 

  • تنظیم بودن تایم پمپ با موتور

 

  • اطمینان از عدم برگشت سوخت به باک

 

 • اطمینان از اینکه لوله‌های سوخت هرکدام در محل سوزن مربوط به خود نصب‌شده باشند.

سخن پایانی
به‌طورکلی، نقص در موتورهای دیزل ممکن است به هر دلیلی پیش بیاید و جای نگرانی نیست البته به یاد داشته باشید اگر در صورت مشاهده هرگونه نقصی سریع اقدام به تعمیر آن قسمت کنید مطمئناً آسیبی به دستگاه شما وارد نمی‌شود، اما اگر در تعمیر آن کوتاهی کنید ممکن است آسیب‌های بسیار بدتری به دستگاه خود وارد کنید.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours