راهنمای جامع کارت هوشمند رانندگان کامیون

به گزارش کامیون نیوز – کارت هوشمند در واقع یک نوع مجوز از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به شمار می‌آید که به رانندگان اهداء می‌شود. این ایده نوین از سال ۱۳۸۹ جایگزین دفترچه کار رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری شده است. در کارت هوشمند اطلاعات به صورت الکترونیکی ذخیره سازی و اشتراک گذاری می‌شوند. به کمک کارت‌های هوشمند رانندگان به صورت‌ دقیق شناسایی می‌شوند و رانندگان فعال از رانندگان غیرفعال تشخیص داده می‌شوند. با هوشمندسازی فرایندهای مذکور دیگر از صدور کارت‌‌های تقلبی و یا تکراری جلوگیری به عمل خواهد آمد. این کارت‌ها گردش کار آنلاین ایجاد کرده و در صدور بارنامه کار را آسان می‌کنند. این کارت‌ها در سیستم نوبت دهی در پایانه‌ها تحولات نوینی ایجاد کرده‌اند. به کمک کارت هوشمند تخلفات رانندگان نیز به صورت دقیق شناسایی خواهد شد‌.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت هوشمند رانندگان کامیون

برای دریافت کارت هوشمند رانندگان دارا بودن یک سری شرایط ضروری است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. افراد متقاضی دریافت کارت هوشمند باید در آزمون مربوطه شرکت کنند و نمره قبولی را به دست بیاورند. لازم است که متقاضیان حداقل ۲۳ سال سن داشته باشند‌. هم‌چنین ۵۵ سال نیز به عنوان حداکثر شرط سنی پذیرفته شده است. برای دریافت کارت مدارکی مثل اصل و تصویر گواهی پایان خدمت یا معافیت و اصل و تصویر شناسنامه ضروری است. هم‌چنین متقاضی لازم است که اصل و تصویر کارت ملی خود را نیز به همراه داشته باشد.

کسانی که متقاضی گواهی پایه یک، دو و سه هستند باید حداقل از مدرک سیکل برخوردار باشند. تاییدیه مدرک تحصیلی نیز برای دریافت این کارت لازم است. برخی گواهی‌ها نظیر گواهی عدم اعتیاد و گواهی عدم سوء پیشینه نیز باید تهیه شوند. راننده متقاضی باید اصل گواهینامه معتبر رانندگی متناسب با نوع وسیله مورد نظر را ارائه دهد. رانندگان حتما کارت سلامت و دو قطعه عکس سه در چهار رنگی با پس زمینه سفید و تمام رخ را به همراه داشته باشند. اقدامات دیگری نیز برای دریافت کارت هوشمند لازم است. برای مثال پرونده بیمه رانندگان در سازمان تامین اجتماعی باید تشکیل شده و معرفی نامه‌ای از سوی انجمن یا کانون استان مربوطه ارائه شود. این نکته را در نظر داشته باشید که افراد بازنشسته و کارمندان دولت امکان دریافت کارت هوشمند رانندگی را ندارند.

دریافت کارت هوشمند

آیا می‌توان کارت هوشمند رانندگان را استعلام کرد؟

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم در مورد امکان استعلام کارت هوشمند رانندگان با همدیگر صحبت کنیم. در زمان‌های گذشته افرادی که به حمل و نقل بار یا مسافر در مسیرهای بین شهری مشغول بودند دفترچه کار داشتند. در دفترچه کار اطلاعات مربوط به راننده و خودروی او وجود داشت. در واقع استعلام‌های لازم نیز به کمک این دفترچه انجام می‌شدند. در آن زمان راننده مکلف بود که در هر پلیس راه مستقر در عوارضی‌ها دفترچه را تحویل داده تا پلیس آن را ممهور کند‌. همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد، سرانجام در سال ۱۳۸۹ کارت هوشمند راننده جایگزین دفترچه کار شد. این موضوع همواره تمامی کارهای مربوط به حمل و نقل بار یا مسافر را آسان نمود. حتما شما هم یادتان است که در زمان‌های گذشته رانندگان با توقف در عوارضی‌ها تاییدیه پلیس را می‌گرفتند. امروزه دیگر نیازی به این توقف‌های طولانی مدت نیست.

مزیت‌های استعلام کارت هوشمند برای خود راننده

استعلام کارت هوشمند رانندگان برای خود آن‌ها دارای مزیت‌هایی است. زیرا رانندگان به کمک این کارت‌های هوشمند می‌توانند مجوز باربری با پوشش بیمه‌ای دریافت نمایند. هم‌چنین ۵۰ درصد از هزینه‌های بیمه در این شرایط توسط دولت پرداخت خواهد شد. رانندگان دارای کارت هوشمند از مزایای بیمه‌های مختلف مثل بیمه تامین اجتماعی، بیمه از کار افتادگی، بیمه تکمیلی، بیمه بیکاری و… برخوردار هستند‌. کارت‌های هوشمند باعث می‌شوند تا رانندگان امکان دریافت بارنامه سراسری را پیدا کنند. هم‌چنین شرایط بازنشستگی ۵ سال زودتر از موعد نیز برای آن‌ها فراهم می‌شود.

کارت هوشمند رانندگان کامیون

روش‌های مختلف استعلام کارت‌های هوشمند رانندگان

روش‌های مختلفی برای استعلام کارت هوشمند رانندگان وجود دارند که در این قسمت به شرح هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم. برای استعلام کارت هوشمند رانندگان سه شیوه مرسوم و آسان وجود دارند. یک راه استفاده از اپلیکیشن، راه دیگر استعلام کارت از طریق سایت و در نهایت استعلام از طریق سامانه پیامکی است.

۱. استعلام کارت هوشمند با استفاده از سایت سیستم جامع سازمان راهداری

برای استعلام کارت هوشمند رانندگان باید به سایت سیستم جامع سازمان راهداری وارد شوید. پس از ورود به سایت باید روی آیکون مربوط به استعلام کارت هوشمند راننده کلیک نمایید. پس از این مرحله صفحه جدیدی برایتان باز می‌شود. در این صفحه جدید فرمی را مشاهده خواهید کرد که دارای موارد ستاره دار است. یادتان نرود که حتما گزینه‌های ستاره دار را پر کنید. لازم است اطلاعات دیگری مثل کد ملی، شماره موبایل و کد امنیتی را وارد نمایید. پس از طی مراحل پیشین سراغ گزینه جست و جو بروید و روی آن کلیک کنید. بعد از کلیک روی جست و جو اگر برای دریافت کارت هوشمند رانندگان قبلا ثبت نام کرده باشید اطلاعات مربوطه بر روی صفحه نمایش داده خواهند شد.

۲. استعلام کارت هوشمند رانندگان با استفاده از اپلیکیشن مربوطه

یکی دیگر از روش‌های آسان استعلام کارت هوشمند رانندگان استفاده از اپلیکیشن است. این اپلیکیشن را با نام اپلیکیشن استعلام کارت هوشمند رانندگان می‌توانید از کافه بازار یا اپ استورهای معتبر تهیه نمایید. کافی است در منوی جست و جو همین نام را وارد کنید. بعد از اینکه اپلیکیشن را دانلود کردید آن را نصب کنید‌. پس از نصب به راحتی می‌توانید کد ملی خود را وارد کنید و استعلام کارت هوشمند را دریافت نمایید.

۳. استعلام کارت هوشمند مربوط به رانندگان از طریق پیامک

بجز دو روش قبلی خیلی راحت می‌توانید بدون هیچ دردسری از طریق سامانه پیامکی نسبت به استعلام کارت هوشمند رانندگان اقدام کنید. اگر قصد دارید که کارت هوشمند راننده را به کمک سامانه پیامکی استعلام بگیرید به کد ملی احتیاجی نیست. شما می‌توانید با ارسال شماره کارت خود به شماره ۳۰۰۰۱۴۱ استعلام مربوطه را دریافت کنید. برای احراز فعالیت حرفه‌ای در بخش حمل و نقل کالاهای برون شهری برخی استعلامات ضروری است. برای مثال داشتن ۱۸ فقره کارکرد رسیده شده به مالکان کالا و طی حداقل هفت هزار و پانصد کیلومتر مسافت به همراه بارنامه طی یک سال ضروری است.

حمل بار

استعلام کارت هوشمند رانندگان باربری و مسافربری

جا دارد این نکته را مورد توجه قرار دهید که استعلام کارت هوشمند رانندگان باربری و رانندگان مسافربری تفاوت‌هایی با همدیگر دارند. به همین خاطر شیوه استعلام کارت هوشمند مربوط به رانندگان هم متفاوت از همدیگر خواهد بود. البته رانندگان باربری و مسافربری هر دو می‌توانند به سایت سازمان راهداری مراجعه نمایند. دو گزینه استعلام کارت هوشمند ناوگان باربری و استعلام کارت هوشمند ناوگان مسافربری در کنار دکمه گزینه استعلام کارت هوشمند راننده قرار دارند. بعد از اینکه گزینه مربوط به خود را انتخاب کردید می‌توانید اطلاعات خواسته شده را پر کنید و دکمه جست و جو را بزنید. در نهایت نتیجه مربوط به استعلام کارت هوشمند به شما نمایش داده می‌شود.

تمدید کارت هوشمند برای رانندگان

در قسمت پایانی نکاتی را راجع به تمدید کارت هوشمند برای رانندگان مطرح می‌کنیم. تمامی دارندگان کارت هوشمند مکلف هستند که حداقل در مدت زمان یک ماه پیش از انقضای کارت اقدام به تمدید آن نمایند. این کار از طریق مراجعه به مرجع صادر کننده قابل انجام است. کسانی که قصد تمدید کارت هوشمند دارند باید اصل و تصویر کارت سلامت و گواهینامه معتبر رانندگی خود را به همراه داشته باشند.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours