انواع کامیون مان در ایران و بررسی تاریخچه شرکت کامیون مان

به گزارش کامیون نیوزمان تی جی اس کامیون برتر سال ۲۰۲۲ ،جدید ترین کامیون مان در دنیاست که به دلیل پیشرفت در مباحث ایمنی و طراحی و احترام به حق رانندگان بعنوان کامیون برتر سال برگزیده شد.

قیمت کامیون مان جدید از ۱۴۰ تا ۲۲۰ هزار یورو است و با توجه به نوع کاربری و آپشن های کامیون مان می‌تواند قیمت آن متفاوت باشد.

همان طور که میدانید شرکت مان یکی از زیر مجموعه های فولکس واگن است و در واقع مان برادر ناطنی اسکانیا در دنیا بحساب می اید زیرا که هر دو متعلق به فولکس واگن هستند.

کامیون مان در ایران

مان در طی تمام سال ها و با پیشرفت تکنولوژی کامیون های امروزی و برتری را با سبک خود طراحی و تولید کرده است.

نسل افسانه ایی کامیون مان تی جی ای بود که از سال ۸۳ تا ۸۶ نیز در ایران عرضه میشد.

کامیون مان تی جی ای در سال ۲۰۰۲ کامیون برتر سال اروپا شد و رکوردار فروش کامیون مان در دنیا را داراست.

نسل بدی کامیون مان ،کامیون مان تی جی ایکس بود که در سال ۹۵ نیز وارد ایران شد اما با شدت گرفتن تحریم ها هیچ گاه در ایران تولید و عرضه نشد.

آخرین سری کامیون مان ،مان تی جی اس است که امکانات و آپشن های مختص خود را داراست.

مان تی جی اس بدلیل نبود شرکت خدمات دهنده در ایران در سری واردات جدید نتوانست به کشور وارد شود و با توجه به اینکه در حال حاضر نیز مانعی برای واردات آن وجود ندارد اما بدلیل نبود شرکتی که ثبت سفارش و عهده دار خدمات این کامیون شود،هنوز مان تی جی اس جدیدی به ایران وارد نشده است.

تاریخچه شرکت مان المان

امروزه با گسترش صنعت خودروسازی ، شاهد پیشرفت و تغییرات گسترده ای دردنیای کامیون ها هستیم ؛ کامیون ها جزو ماشین الات سنگینی هستند که عمده کار ان ها حمل بارهای سنگین و جابه جایی می باشد .

شرکت کامیون سازی مان MAN (Maschinenfabrik Augsburg Nurnberg) شرکتی المانی می باشد که دفتر اصلی ان در شهر مونیخ است و در زمینه خدمات صنعتی و تولید انواع کامیون ، اتوبوس و موتور های خودرو، موتور دیزل ، توربین گاز ، توربین بخار تخصص دارد . این شرکت در سال 1958 تاسیس شد اگرچه منشاء تاریخی این شرکت در سال 1758 اغاز شد ؛ در ان زمان کارخانه متالوژی St. Anthony کار خود را در اوبرهاوزن شروع کرد تا جایی که در سال 1808 ، کارخانه با دو شرکت دیگر ادغام شد که در نتیجه ان اتحادیه و شرکت بازرگانی کارخانه های فولاد و اهن ژاکوبی بود .

در سال 1840 اولین شرکت در جنوب المان به نام MAN توسط مهندس لودویگ ساندر تاسیس شد ؛ در ابتدا الویت کاری اول این شرکت استخراج سنگ معدن و تولید اهن خام بود و در کنار ان کمی به ماشین سازی پرداخته می شد .

لازم به ذکر است که در ابتدا نام این شرکت Maschinenfabrik بود و سپس به MAN-Werk Gustavsburg تغییریافت و در سال 1908 این شرکت نام فعلی خود را دریافت کرد .

تغییرات اساسی که مان بعد از دهه ی 60 میلادی داشت این بود که همکاری با شرکت های saviem و Volkswagen در زمینه کامیون های نیمه سنگین از سال 1967 تا 1977 کمپانی مان با شرکت saviem بود و پس از پایان این همکاری با فولکس واگن معامله ای صورت گرفت که تا سال 1993 به طول انجامید .

شرکت مان تابعه گروه فولکس واگن بود که در اوت 2021 به طور رسمی در تراتون ادغام شد و هم اکنون ام آان تراک اند باس به عنوان یکی از برند های تراتون فعالیت می کند ؛ موتور ها و توربوماشین ها و تجهیزات صنعتی این شرکت تحت عنوان ام آان انرژی سلوشنز مشغول به فعالیت می باشد .

شرکت MAN شرکا و همکارانی در کشورهایی نظیر لهستان و ایالت متحده و ترکیه و هند داشت هم چنین در سال 2008 ، دویست و پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت خود را جشن گرفت و در ان سال اجناس خود را به قیمت 15 میلیارد یورو به 220 کشور جهان فروخت .
از دیگر شرکت های وابسته به شرکت مان می توان به سینوتراک و اوای اف می توان اشاره کرد .

جایگاه شرکت مان در دنیای امروز

MAN در سال 2021 توانست بیش از 100825 دستگاه اعم از انواع کامیون و اتوبوس را تولید کند که از این تعدادی که ذکر شد تعداد 90600 دستگاه سهم تولیدات کامیون می باشد ؛ در نتیجه تولیدات شرکت مان نسبت به سال قبل از ان 13.1% کاهش داشته و کل درامد شرکت نسبت به سال 2019 ، 4.1% کمتر شده است .
مان در سال 2015 در حدود 13.7میلیارد یورو درامد داشته است.

فولکس واگن و مان

در تاریخ صنعت خودروسازی المان طی تحقیقاتی نشان می دهد تا زمانی که دو شرکت خودروسازی مان و فولکس واگن در دو بخش متفاوت و مجزایی از صنعت خودرو سازی فعالیت می کردند ، می توانستند تجربه های مشترکی باهم داشته اند و برای سال ها با یکدیگر همکاری کنند اما با گسترش فعالیت گروه فولکس واگن و ورود به عرصه ی تولید خودروهای تجاری سنگین از قبیل کامیون و اتوبوس ، شرکت مان را وادار به رفتارهایی جدی کرد . شرکت مان در ابتدا سعی در تصاحب شرکت خودروسازی سوئدی اسکانیا کرد تا با تصاحب یکی از بزرگترین رقبای اروپایی خود فرصت گسترش عرصه فعالیت فولکس واگن به خودروهای تجاری سنگین را از این گروه بگیرد اما با شکست خوردن این طرح ، شرکت مان توانست بزرگ ترین فعالیت گروه فولکس واگن را در عرصه تولید کامیون و اتوبوس را از دست این گروه خارج کند .

گروه فولکس‌واگن نسبت به مان از پشتوانه مالی بهتری برخوردار بود و توانست به بدنه اصلی شرکت کامیون و اتوبوس مان حمله کند و سه سال بعد از واگذاری بخش خودروهای تجاری خود در برزیل، اختیار شرکت MAN را به دست آورد که هم سبد محصولات خود در قسمت خودروهای تجاری سنگین را تکمیل کند و هم رقیب خود را شکست دهد.

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

+ There are no comments

Add yours